Што правите кога се чувствувате осамени?

Hyperz

Изгубен во времето и просторот...
Член од
13 август 2011
Мислења
715
Поени од реакции
423
Пуштам музика или спијам.И двете одлично си ја вршат работата.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Помош!!! Што правите кога се чувствувате осамени? :(
уживам во чувството, пробај и ти
набљудувај ги твоите емоции, мониторинг на твоите мисли, сконцентрирај се на сегашниот миг, допри, осети, слушни го дишењето, среди ја собата и ќе сфатиш дека најдоброто друштво што ти треба го имаш а тоа е присуството на себеси. И осаменоста ќе ти помине :)
 
Член од
13 мај 2009
Мислења
687
Поени од реакции
283
Како можеш да се почуствуваш осамен на овој свет со неколку милјарди луѓе? Ако ти е досадно земи гледај некој филм, читај книга, слушај музика, :drk:-ај , излези со некоја женска на кафе. и то је то. Барем ова го правам како дневна рутина пошо никогаш не ми е досадно :)
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Како можеш да се почуствуваш осамен на овој свет со неколку милјарди луѓе? Ако ти е досадно земи гледај некој филм, читај книга, слушај музика, :drk:-ај , излези со некоја женска на кафе. и то је то. Барем ова го правам како дневна рутина пошо никогаш не ми е досадно :)
Де бе, што ти е толку чудно? Може да бидеш опкружен со 100 луѓе и пак да се осеќаш осамено... И да се чувствуваш осамено, не е исто што и да ти е досадно... Скрос е различно.

Иначе кога имам такви периоди на осаменост и меланхолија, обично слушам музика и пишувам некој текст, преку кој ги исфрлам негативните чувства од мене или ги ставам слушалките во уши и си се шетам така колку да ги разбистрам мислите...
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.136
Поени од реакции
18.135
Де бе, што ти е толку чудно? Може да бидеш опкружен со 100 луѓе и пак да се осеќаш осамено... И да се чувствуваш осамено, не е исто што и да ти е досадно... Скрос е различно.

Иначе кога имам такви периоди на осаменост и меланхолија, обично слушам музика и пишувам некој текст, преку кој ги исфрлам негативните чувства од мене или ги ставам слушалките во уши и си се шетам така колку да ги разбистрам мислите...
Точно!
И многу е заебана таква ситуација...
 
Член од
13 мај 2009
Мислења
687
Поени од реакции
283
Де бе, што ти е толку чудно? Може да бидеш опкружен со 100 луѓе и пак да се осеќаш осамено... И да се чувствуваш осамено, не е исто што и да ти е досадно... Скрос е различно.

Иначе кога имам такви периоди на осаменост и меланхолија, обично слушам музика и пишувам некој текст, преку кој ги исфрлам негативните чувства од мене или ги ставам слушалките во уши и си се шетам така колку да ги разбистрам мислите...
Тоа зависи од твојот карактер. Ако си опкружен со 100 луѓе ќе се чувствуваш осамен доколку не знаеш како да им пријдеш, како да отвориш тема на муабет со нив.. во тоа е суштината. Доколку си повлечена личност, не само шо ќе се чувствуваш осамен, туку навистина и ќе бидеш осамен. Сепак тоа е мое мислење, не можам да речам дека тоа е закон, зборувам генерално. А за врската меѓу осаменоста и досадата размисли: ако ти е досадно ќе почнеш да се чувствуваш осамено, ќе нема што и со кого да правиш. А ако си осамен да не нагласувам дека секако ќе ти биде досадно.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Тоа зависи од твојот карактер. Ако си опкружен со 100 луѓе ќе се чувствуваш осамен доколку не знаеш како да им пријдеш, како да отвориш тема на муабет со нив.. во тоа е суштината. Доколку си повлечена личност, не само шо ќе се чувствуваш осамен, туку навистина и ќе бидеш осамен. Сепак тоа е мое мислење, не можам да речам дека тоа е закон, зборувам генерално. А за врската меѓу осаменоста и досадата размисли: ако ти е досадно ќе почнеш да се чувствуваш осамено, ќе нема што и со кого да правиш. А ако си осамен да не нагласувам дека секако ќе ти биде досадно.
Не ја разбираш поентата. Може и да си најкомуникативен човек на свет, ама да ти се случи период кога ќе се осеќаш осамено дури и кога си меѓу луѓе. Обично тоа се поврзува со чувството на меланхолија, што е честа појава. Ете ти си меѓу среќниците што не се осеќаат осамени, но си редок случај, затоа што речиси секој човек во одреден период од својот живот се чувствувал осамен.
Инаку што се однесува до корелацијата со досадата, понекогаш да - придонесува во голема мера. Но, може и да ти е интересен периодот, а пак да си осамен, а може и да ти е досадно, но да не се осеќаш осамен. Не е баш онака правопропорционално секогаш, иако некогаш се погодува и тоа. Како и да, осаменоста не се лечи со истите методи како што тепаш досада... најчесто.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Како можеш да се почуствуваш осамен на овој свет со неколку милјарди луѓе? Ако ти е досадно земи гледај некој филм, читај книга, слушај музика, :drk:-ај , излези со некоја женска на кафе. и то је то. Барем ова го правам како дневна рутина пошо никогаш не ми е досадно :)
колку само лажеш кога не ја збориш вистината :pos:
шала,

никогаш* е идеализиран збор не го употребувај каде што не му е местото :)
 

TheIks

Fork & spoon operator
Член од
1 октомври 2007
Мислења
712
Поени од реакции
469
Да имаш интернет и да се чувствуваш осамено, како е тоа возможно? :pos:
 
Член од
13 мај 2009
Мислења
687
Поени од реакции
283
колку само лажеш кога не ја збориш вистината :pos:
шала,

никогаш* е идеализиран збор не го употребувај каде што не му е местото :)
Ајде нека имам претерано со зборчето никогаш ама сепак тоа не го менува мојот став кон оваа работа. ;)
--- надополнето: Sep 30, 2011 7:09 PM ---
Не ја разбираш поентата. Може и да си најкомуникативен човек на свет, ама да ти се случи период кога ќе се осеќаш осамено дури и кога си меѓу луѓе. Обично тоа се поврзува со чувството на меланхолија, што е честа појава. Ете ти си меѓу среќниците што не се осеќаат осамени, но си редок случај, затоа што речиси секој човек во одреден период од својот живот се чувствувал осамен.
Инаку што се однесува до корелацијата со досадата, понекогаш да - придонесува во голема мера. Но, може и да ти е интересен периодот, а пак да си осамен, а може и да ти е досадно, но да не се осеќаш осамен. Не е баш онака правопропорционално секогаш, иако некогаш се погодува и тоа. Како и да, осаменоста не се лечи со истите методи како што тепаш досада... најчесто.
Добро, го кажав мојот став и мислам дека доаѓаме до исто мислење. Нека има моменти да си осамен ама пак ќе бараш нешто да правиш, со некој да разговараш.. едноставно ќе бараш начин што побргу да го избркаш тоа чувство. Па макар и ќе легнам да спијам (барем ќе сонувам глупости) отколку да си мислам дека сум осамен и нема што да правам. :)
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.292
edno ne mi e jasno kako imate vreme da bidete osameni., vo sluchajov hip-hop., daj choek ., se e do tebe ., dali i ti po malku doprinesuvash i sakash da se oswekash osameno ., a i moeto mislenje ., e kontra na ostalite deka so ovoj nachin na komuniciranje ne e mozhno da si osamen ., sushtinski osamenosta e tuka ., sami na tastatura ., virtuelno ., preku nekoi dugmiki si sozdavame slika deka sme del od nekoja celina ., tochno ., no sepak isprevrteno sami sme ., ., zatoa ., nadvor i frli se vo zhivot., sedejki vo soba na tastatura sigurno nema da se osekash kojznae kolku deka imash vistinsi zhivot i si vo drushtvo so zhiv zbor zezalici i razgovor............:coffee:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom