Што може да открие Санскритскиот јазик за Македонскиот јазик и потекло?

Член од
2 септември 2008
Мислења
997
Поени од реакции
22
Во темата за Волжска Блгарија им посочив блгарски размислувања.

Еве тука ќе прикажам два коментара од блгари, за да не замараат веќе блгариве околу санскритот.

:helou:
што толкоз има тука. И бугарскиот и македонскиот и санскритот са индоевропски езици.штеше да е чудно ако нема прилика.Факт е исто така дека словенските езици имаат повече прилики с санскритот кое се објаснјава с чисто географски причини.Тежко е да си експерт по секоја тема без образование.Нели АнгПУ:helou:
 
A

anaveno

Гостин
he he...blgarskiot jazik?
Na koj jazik mislis?

Vie sega zboruvate na iskriven makedonski jazik. Nо go krstivte blgarski.
Ama blgarskiot jazik na dedo vi ne e makedonskiot.
Hanovite vi ne zborele makedonski.

Vie ste totalno ludi.
Em ste tataro-mongoli, em Makedonci.
Em jazikot vi e turkce, em makedonski.

Po potreba.
 
Член од
2 септември 2008
Мислења
997
Поени од реакции
22
Tи на езика на александaр ли ми пишеш,смешник:pos2:
 
Член од
18 август 2008
Мислења
680
Поени од реакции
33
a ti poznavas ezika na Aleksandar ?

Ili ne poznavas ?

Ili pa iskas da ne ubezdas ce poznavas ?

Ili pa ne smetas za glupavi ?
 
A

anaveno

Гостин
Вие блгарите велите дека ве родила бонекос и таа ви била матар, а вие нејзини кунес.

Ете,2 примери како ти казвам по бригиски,или македонски....
 
Член од
14 јули 2007
Мислења
939
Поени од реакции
21
The early settlers in Greece were known as Pelasgians and scholars believed that the word Pelasgians had been derived from Pelargos. But Pelargos has several meanings. Firstly, Pelargos means ‘sea’ and hence some scholars believe that they were called Pelasgians because those early settlers came to Greece by the sea. Secondly, pelo means ‘to till’ and argos means land. So, many believe that they were called Pelasgians as those early settlers were tillers of land or simply farmers. A third group of scholars believe that those early settlers came from the state of Bihar in India. In those days, Bihar was also known as Pelas, and hence they were called Pelasgians.

Why did the Indians start migrating to Greece and other Western countries in large numbers? Scholars believe that after the Kurukshetra war the Kshatriya tribes, who fought for the Kauravas and survived the war, began to migrate in large numbers to escape humiliation and persecution by the winner Kshatriyas. According to the most modern estimate, the Kurukshetra war took place in 3069 b.c. and hence the said migration occurred 5,000 years ago.
Dali bilo bas taka e prasanje, vremeto na selbava, dali voopsto imalo takva selba.

The place in Greece where people from Magadh (today’s Bihar) were settled was called Magadhan. After passage of time, Magadhan became Makedan or Macedan and finally Macedonia, the birthplace of the great warrior, Alexander. Wherefrom had the name Alexander been derived?
Treba da cepkame uste tuka.
 
A

anaveno

Гостин
Ako pobarame going=pela,pElam
e sega:
to till=paLLikampuvai-ttal:nenene:
argos nema vrska so land...

Pelagonija ne e povrzana so voda,nitu pak bila,ako se tocni opisite od antikata....

Treba da se vnimava so prevodite od t.n. gejski jazik.

Vila Zora treba da e Bila Zora.

Ne moze da e Vivlija-Biblija, a Vila da ne bide Bila.

vila=see
bila=a cave , hole , pit , opening ,...
 
Член од
14 јули 2007
Мислења
939
Поени од реакции
21
Toa so VILA i BILA e mnogu problematicno

Zosto VILA ZORA moze da bide i SAMOVILA ZORA

Pederite prepisuvaci od sreden vek napravile cirkus so iminjava.

Bila bidejki e dupka, pestera ili mozebi e rudnik za kamenot LAZURIT, pa taka toj grad moze bil poznat po rudite na ZORA

BALASURYA и претставува име на минерал ЛАЗУРИТ

ZORA e zvezda so azurna plava boja, dali etimoloski azurna doaga od ZORA, neznam.

Eve kako izgleda mineralot koj bil obozuvan vo antikata

 

f91

Член од
12 мај 2008
Мислења
338
Поени од реакции
27
Индоевропјаните се дискутирани во теоријата на Гимбутас како ширење преку Украина,како Блискоисточно ширење во време на неолитската револуција и во склоп на Палеолитската теорија на континуитет.
Сите теории имаат по неколку мани и позитивности кој не се вклопуваат со другите докази,и сите претендираа дека ќе го вклопат целиот Европски простор.
Палеолитската теорија на континуитет можеби отиде најдалеку во однос на користење на податоци од останатите научни дисциплини но и таа има привид.И покрај тоа што коректно ги поставува проблемите на претходните две теории како познатите критики за Курганската теорија но и неиндоевропскиот карактер на пробивот на семитските племиња за време на неолитот,сепак нема решение во однос на Балканското подрачје.Во основа Балканското подрачје било
жариште на една изолирана протоевропска култура мошне рано во палеолитот.Најблиски на оваа култура биле семитите но од кој се одделиле населувајќи го Балканот и Европа пред триесеттина илјади години(Хаплогрупа ИЈ).Во периоди на затоплување на Европа оваа култура во повеќе наврати ја населиувала Европа,а при заладувања се повлекувала во потоплите предели на Балканското и Иберското полуострово.Оваа група не е индоевропска,но со пробивот на индоевропските доселеници(Хаплогрупа Р) преку Украина во доцниот палеолит доаѓа до мешање при што индоевропскиот се наметнува врз цела Европа со исклучок на неколку специфични региони.Семитското влијание (Хаплогрупа Ј)во доцниот неолит и во бронзеното време ја создаваат крајната слика на Европа.

-The place in Greece where people from Magadh (today’s Bihar) were settled was called Magadhan-...

Етиопјаните имаат специфично име за Кралицата Шиба.Ја викаат МАКЕДА.Денешен Јорда има најголем процент на Семитски гени од групата Ј.Според оваа логика Шиба е Македонка, Македонците се
Семити итн,иако Етиопјаните со тек на време ги измешале лончињата со приказни за личности од Птоломеевата династија.
 
Член од
14 јули 2007
Мислења
939
Поени од реакции
21
Jas zatoa vikam treba da se cepka, nisto ne e sigurno, i niedna teorija ne e konkretna. Sekogas postojat varijanti za falcani licnosti i narodi.
 
A

anaveno

Гостин
Vo Egipet sekojdnevno se pronaogaat grnci od Mikena.
Toa svedoci za silni vrski pomegu Egejot i KMT (Egipet).
Pelazgite se narodot koj go naseluval Egejot.

Vo eden period,koga Sea People izvrsile invazija na Turcija i Bliskiot Istok, nevozmozno e da ne ostanale tragi od nivniot pohod.

Arheoloskite naodi svedocat za metalnite orudija na Sea People.
Makedonija e poznata po naodite od Zeleznoto Vreme (terminot Makedonski Bronzi).

Vo EU,vo posoceniot period,NIKOJ ne izrabotuval takvi kvalitetni orudija-oruzja.

Za Sea People,ima sekakvi teorii,duri deka bile i svegani,Svedska e denes poznata po metalite,no ne i togas. (ova samo kako primer).

Najnovite arheo dokazi,posocuvaat deka Solomon nemal zlatni rudnici,tuku bakarni.
Toa znaci deka ne treba da se svakaat drevnite zapisi bukvalno.

Site odgovori se naogaat vo Pelazgite.
Treba da se sledi nivnata migracija,prvo kako Brigi-Frigi,kako Sea People,Muski,Fenikani i t.n.

Treba da se isfrlat mnogu "mitoloski" preselbi.
Prva i najznacajna e t.n. "dorska migracija".

Site onie koi vodele poteklo od Dan tribe,isto.
Ne moze naukata da kazuva deka Although the tribe of Dan settled the tel in the 11th century BCE, they did not leave any archeological remains. The city became prominent only after the death of King Solomon (928 BCE) when Israel was divided into two kingdoms..., a nie da barame poteklo na ojle-dojle od toa.

P.S..
Makeda

They want us to believe
to some lost myths
Some Moments of History
falsified and reviewed
From Ramsès to Mandela,
So manyunsaid truths
by ignoring the Starting point
we roam aimlessly

Makedaused to be a queen: beautiful and powerful
Salomon has dreamed about her black skin
I sing for the revival of memories
To exhume the knowledge
erased by the spiral of Time

The queen of Shiva lives in me
Makeda lives in me.

Revive our memories
The History has to be changed
It (History) goes adrift........
adrift to thePain

No, The knowledge and the wisdom
are reachable
Listen and observe …
Makeda used ot be a queen: beautiful and powerful
Salomon has dreamed about her black skin

I sing
for the revival of Memories
To exhume the knowledge
erased by the spiral of Time
The queen of Shiva lives in me
Makeda lives in me.

My people,
when they singing.
They exhale their Joy
Far frombeing ignorant, They demonstrate faith
Rich of people and values,
They will repair their Mistakes

Sons and daughters! you and me!
Ready to fight.

Makeda used to be a queen: beautiful and powerful
Salomon has dreamed about her black skin

I sing

for the revival of memories
To exhume the knowledge
erased by the spiral of Time

The queen of Shiva lives in me
Makeda lives in me.
 
A

anaveno

Гостин
da kazeme nesto za sjaenjeto.
Shine=kan
Zatoa devojkata e cakAna.
Zatoa Sveti Jovan e Kaneo, a ne od Kaneo.

Kana (Cana) Galilejska i prvoto cudo na Risteta.

Za Cana vikaat deka bila trska,poteknuvala od Cain,ama Cain e strela,kopje , sto moze da e i od trska,i toa e ok,no, ako Cain e spomnat vo Genesis 4:1 , kade sto negovoto ime e po poteklo od Eva,i spomnat e zborot qana (GEN PO NASE)=get, acquire, create

Sto ima vrska ova?

Pa,ako hebrejskiot-aramejskiot jazik ne e PIE,i kade sto gledame deka eden zbor moze da znaci i trska (po Semitski) i kreacija (po Sanskrit),i ako Stariot Zavet e pisuvan 1.000 god. pred Noviot Zavet,a sv. Jovan Presvetol (Kaneo) e mnogu vekovi potoa,a originalniot Jovan e glasot na onoj sto vika vo pustinata (na krstevanje,na prosvetluvanje,na kreiranje(hristijani), ta duri i Riste go slusnal i dojde pri nego......

Znaci,koj vo Stariot Zavet kazal deka Eva (zemjankata) ima potomok po gen Cain?

I Kana Galilejska,koja e taa?

Antikata ni kazuva za poveke mesta so ime Kana.
 
Член од
14 јули 2007
Мислења
939
Поени од реакции
21
За да не отворам нова тема, нека оди овде, бидејки е само еден пост.КЕНТАУР. Како не им е срам да вадат некои смешни етимологии. КЕН (центар) и ТАУР (бик). :uvo:

Абе јас ниту бик видов ниту центар видов.

Некако бегаат од нас. Старословенски е КОН за коњ. И што е најинтерсно има европски збор кои е изваден од прилепскиот КОИН/КОИНО а тоа е equine

equine 1778, from L. equinus, from equus "horse," from PIE base *ekwos "horse" (cf. Skt. asvah, Gk. hippos, O.E. eoh, O.Ir. ech).

И после ќе бараат циркус, ке се тртат и бараат етимологии на ЕКУИНЕ, а не се вртат кон словенските јазици и да видат дека до денес се вика КОИН. СРАМОТА.

Кај КЕНТАУР гледам КОН (коњ) и ништо повеќе. Вториот дел е проблематичен бидејки може да е лош препис, бидејки тука стварно нема никаков БИК, може да биде наставка извадена од ПИЕ steuro

PIE *steu-ro-, a base denoting "strength, sturdiness"

Од тука лесно се забележува дека се работи за КОЊСКА БАЗА - ДРЖЕЊЕ, ЦВРСТИНА или СИЛА

КОН + сТЕУР = КОНТЕУР или КЕНТАУР
 

Kajgana Shop

На врв Bottom