Што мислите, ќе успее ли Маковеј во борбата против големите риби?

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Знаеме дека пред некој месец беше ангажирана Моника Маковеј како советник на моменталната власт.

Вечер 19.07.2007 напиша:
АНТИКОРУПЦИСКАТА ЅВЕЗДА, РОМАНКАТА МОНИКА МАКОВЕЈ, ЈА ПОЧНА МИСИЈАТА ВО МАКЕДОНИЈА
Нема мисија без европска комисија

Моника Маковеј, советничката за антикорупција на Владата веќе десетина дена ги скенира институциите кои работат против корупцијата, а ја чита и македонската легислатива, за до септември да го изготви својот план и да и предложи на Владата конкретни антикорупциски мерки. Од своето досегашно искуство како министер за правда во Романија, Маковеј вели дека најтешко се сузбива политичката корупција.
- Во Романија се борев со политичка корупција и некои корумпирани политичари. Тоа е најтешко, бидејќи кога се стига до големите риби од политичкиот врв, одеднаш гледате како сметаат дека не треба поддршка во борбата против корупцијата и сметаат дека институциите се премногу независни - изјави Моника Маковеј, советничка на Владата во борбата против корупцијата. Во Романија, според Маковеј, голем проблем била несоработката меѓу институциите во борбата против криминалот и корупцијата. Антикорупциската ѕвезда на Југоисточна Европа смета дека може да ја подобри соработката меѓу македонските институции и европскиот директорат, за вистински да бидат вреднувани домашните резултати, а и преставниците на обвинителствата, судовите и сите други институциите да научат да работат по европски стандарди.
Таа дојде во земјава по отворениот конкурс на Британската амбасада за советник во Македонската влада против корупцијата, како дел од британскиот проект за поддршка на Македонија во борбата против корупцијата. За нејзиниот ангажман одвоени се околу 600.000 евра на годишно ниво, односно 400.000 Фунти. Таа е американски магистар по правни науки, а само за време на нејзиното министерување во романската влада, со пресуди дека се виновни за корупција и криминал завршија: 7 пратеници, 2 лидери на најголемите романски партии, 2 заменици министри, 1 вицепремиер, многу избрани функционери и други. По нејзиното заминување, уште неколку пратеници и членови на Владата завршија како виновни, поради законските измени и нивната имплементација во судскиот систем во Романија, што им овозможи целосна независност во делувањето на надлежните институции.
(Р.В.)
Дали мислите дека Маковеј од позиција на советник ќе биде способна да ги среди големите риби исто како што тоа го направи во Романија?
 
N

n/a

Гостин
Ke vidime...:pos2: :pos2: :pos2:
Mada jas licno vise `gledam` nekoi od niv u zatvor...
a Sterjo i Janevski kako davaat preskonferencii od nekoi ostrovi u Tihi Okean...:bip:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Маковеј е влаинка а влав со влав многу ретко се јадат.:)
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Да ама таа влаинка пикна во Романија доста власи во затвор, што ја отфрла оваа твоја теза за евентуален неуспех на Маковеј, дај нешто пореално.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Да ама таа влаинка пикна во Романија доста власи во затвор, што ја отфрла оваа твоја теза за евентуален неуспех на Маковеј, дај нешто пореално.

Колку што разбрав тие што ги пикнала во затвор и не биле баш власи.:)
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
ABC јас ти гарантирам дека колку што влав се сака со влав, толку и влав се сака со романец, зошто?
Се ќе ти објаснам, има еде влав кој го знам кој сега е пензионер, ама кога работел, и кога бил во неколкудневна посета на Романија романците му рекле ај малку игнорирај ги овие од твојава ај да ја наречеме делегација, и дружи се со нас, ќе видиш како брзо ќе можеш убаво романски да збориш. Со други зборови ги чувствуваат за свои, така да не лапај маслинки, освен тоа кога реков големите риби не мислев само на олигарсите туку на политичарите, бидејќи ако прочита добро од написот од весникот, нејзе повеќе ја почитуваат што ги има пикнато во затвор корумпираните политичари. Освен тоа од кај си толку сигурен дека е навистина влаинка?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Колку што разбрав тие што ги пикнала во затвор и не биле баш власи.:)

Ne bidi dosaden!Ona e profesionalec i za toa sto go raboti dobro zarabotuva ,a plus e visoko pocituvana vo krugovite na EU!
A toa ti odkaj imas informacii dali tie sto gi piknala vo zatvor bile Vlasi ili ne,podobro da ne navleguvam!:blabla:
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
vaka trebase pred desetina godini pa i povece . znaci treba dani dojde nekoj od strana i da ni ja opravi drzavata.kolku ce bide pocituvana i vlijatelna neznam i kolku ke uspee vo borbata so korupcijata.sto toa vi vredi ako go golem del mozebi i najgolema vina snosi tokmu pravdata i sudstvoto .mozam slobodno i otvoreno da kazam deka sudstvoto vo makedonija ne funkcionira kako institucija sudiite ednostavno se stavaat nad zakont i sudat po nivna volja sl na ona kadija te tuzi kadija te sudi.
 
Член од
28 јануари 2005
Мислења
2.163
Поени од реакции
18
Почитувана Моника,

Дојдовте во земја на непотизам. Земја во која братучед на Премиерот, Сашо Мијалков е директор на Дирекцијата за безбедност и контраразунавање. Вториот братучед на Премиерот, инаку роден брат на Сашо Мијалков, е заменик директор во македонската Царина. Се вика Влатко Мијалков. Дојдовте во земја во која министерката за Евроинтеграции, Габриела Коневска Трајковска, е “регрутирана” директно од фотелјата на антикорупциската “Транспарентност”. Земја во која нејзин сопруг, Горан Трајковски, е директор на Управа за јавни приходи. Институција која со месеци не може да утврди дали Претседателот на државата, Бранко Црвенковски, поседува непријавен имот сред Скопје, на име на неговата сопруга. Ако Трајковски не може да утврди посед на имот во центарот на Скопје, ќе му помогнете ли со совет: како да провери дали сопругата на Бранко Црвенковски, Јасна Црвенковска (моминско Пулсевич) поседува и наследен а непријавен имот во Ново Место, Словенија?

Од пред некој ден советувате Премиер кој во Влада има министер за одбрана, Лазар Еленовски, чии најблиски соработници шверцуваат оружје на негови очи, министер кој под своја команда има гладна, страдна и одамна ограбена армија, пљачкосувана деценија наназад од негови претходници. Судени за мито и корупција (Љубен Пауновски и Љупчо Поповски), никогаш до крај пресудени или благо осудени па скандалозно помилувани.

Дојдовте Моника во земја што нема државна кардиохирургија, затоа што така му одговара на Сашко Кедев, кардиохирург што прима државна плата како владин функционер, а работи на приватна кардиохиругија каде остварува безобразен профит. Патем, Кедев нема валиден доказ за потеклото на неговиот огромен имот видлив со голо око. Како доказ ја има партиската книшка на ВМРО ДПМНЕ, како адут ја има блискоста со Премиерот. Затоа е “недопирлив”. А такви Моника околу Груевски има многу. Доколку во текот на првите месец дена не Ве “изолираат” како смртоносен вирус кој ќе им го растури системот, граѓаните на Македонија ќе Ве прифатат како – Спасителка.

Има Моника уште многу за набројување. Но, сметам дека за добредојде е доста и ова. Наскоро, доколку Ви дозволат слободно да се движите низ нашата ограбена, осиромашена и корумпирана држава, ќе се охрабриме и ќе Ви поставиме понекое прашање.

Засега, ќе комуницираме вака...

Зоран Божиновски
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Интел убаво и во ред е тоа што си го копирал од колумната , ама морам да напоменам дека има доста ексфункционери кои во текстот се „забушени“ а денес се пратеници во собрание.
 
Член од
28 јануари 2005
Мислења
2.163
Поени од реакции
18
Abe bacillus, a kade nema ? Nego da se pocne od nekade.
Denes cuv deka damava kako za pocetok sakala da go procesla finansiranjeto na kampnjata investinmacedonia, reklamnite spotovi za vlasta.
Pa da vidime. Neli najubavo e koga se pocnuva od svojot dvor.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Само би додал дека мене лично ми е сомнително дека Моника дојде во Македонија колку да му го задржи на Гвујо "кренатиот" рејтинг,дали за тоа ќе употреби Вијагра или ќе се обиде "рачно" ќе видиме во периодов што следува.:)
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
АБЦ моника е финансирана 100%-но до британската влада, така да финансиски Мековеј е независна од која и да било институција во државава, нејзе секако ќе и стигнат 400,000 дите фунит на сметка, нормално од нејзе британците очекуваат резултати, така да Груевски ако забушавал нека му ја мисли бидејќи задачата на маковеи не и е да му го одржава рејтингот на никола туку да исфорсира закони и спреведување на закони каде секој што проневерувал пари, користел тендери, се што спаѓа под корупција и непотизам да сништи. Ама очекувам и Б.Ц. да биде пикнат во затвор.
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
zaboraviv da napomenam edna od pricinite za neizbiranje na sudskiot sovet od strana na SDSM e uste eden dokaz za prodolzenata raka na sudstvoto vo korist na kriminalcite i SDSM.znaete napadot e najdobra odbrana , pa se sekavam na zborovite na nasiot precednik :pos2: EDNA OD PRECKITE NA NASIOT EKONOMSKI RAZVOJ E NEFUNKCIONALNOTO SUDSTVO.kako toa mnogu dobro go znaat kriminalcite a na vlast bea celi 17 godini i nepomrdnaja so prst za promeni vo sudstvoto, vprocem i site upateni kritiki od strana na EU se tokmu na reformi vo sudstvoto .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom