Што метал најмногу слушате?

Кој метал правец најмногу го слушате?


  • Вкупно гласачи
    247
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.432
Поени од реакции
7.875
pa pomrsnicko e.........
многу е мутаво гриндкор... ептен, не е подносливо ебаго...у просек песните траат по 1 минута...али нема врска времетраењето на песната.... ептен психопатска музика.. барем според мене... јбг укус е у питање...
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Грајнд - ултимејт место каде што можеш да се курцаш и да иритираш секого, и згора на тоа се дружиш со луѓе или со одлична смисла за хумор или со свои болни филмови кои пак се производ на хуморот.

Инструменталниот дел е феноменален, за разлика од брзината на грајндкорот, грајндот го поштувам што е поискулиран и со бољи вокали. Нема скримови кои што ако незнаеш да ги направиш правилно иритираат упм иритираат. Мада ја имам посебни потреби за скримови. . . а како и да е, и growl-от мноштво не-вокали незнаат да го изведат за жал.

(и двата вокал случаи се однесуваат и на останати работи како death и black)
 
U

UnholY

Гостин
Инструменталниот дел е феноменален, за разлика од брзината на грајндкорот, грајндот го поштувам што е поискулиран и со бољи вокали. Нема скримови кои што ако незнаеш да ги направиш правилно иритираат упм иритираат. Мада ја имам посебни потреби за скримови. . . а како и да е, и growl-от мноштво не-вокали незнаат да го изведат за жал.

Пеер, јбг, воопшто не е лесно да се изведе прописен growl.
Кога ќе се вметнеш на нивно место и самиот ќе се обидеш да изведеш моќен growl, воедно ќе увидиш колку само не е едноставно.

Пошто се спомнаа вокални способности за growl и немоќта на мнозинството во оваа област да го изведат тоа прописно и специфично...
Доколку го немаш слушнато Bleeding од Cannibal Corpse, строго ти препорачувам да го слушнеш, а особено да посветиш внимание на вокалните способности на Chris Barnes, инаку веќе од 1996, вокал на Six Feet Under.
Кулминација на growl и scream, пефектно изведени, со брилијантна моќност и специфика кој можат да послужат како лекција за секој вокал од оваа област.
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Пеер, јбг, воопшто не е лесно да се изведе прописен growl.
Кога ќе се вметнеш на нивно место и самиот ќе се обидеш да изведеш моќен growl, воедно ќе увидиш колку само не е едноставно.

Пошто се спомнаа вокални способности за growl и немоќта на мнозинството во оваа област да го изведат тоа прописно и специфично...
Доколку го немаш слушнато Bleeding од Cannibal Corpse, строго ти препорачувам да го слушнеш, а особено да посветиш внимание на вокалните способности на Chris Barnes, инаку веќе од 1996, вокал на Six Feet Under.
Кулминација на growl и scream, пефектно изведени, со брилијантна моќност и специфика кој можат да послужат како лекција за секој вокал од оваа област.
Па пер знам до кај ми се можностите затоа и не сум метал вокал :) Тоа ми беше целата поента и порака за дебилите вокали.
Chris Barnes је ок, нешо такво се бара. Мене перфекција во метал вокали ми е Abbath. Од акцентирање на зборовите кога ги изговара до повраќањата што ги убацува у сред песна, и целата негова лежерност.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
За добар Growl треба и дарба да имаш, пеење се учи но јачина на глас е нешто вродено.
Греота е ако имаш таков глас на пинк телевизија да се троши:)
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Баш сакам да видам некој од пинк естрадава growl да извади. :)))

Или пак на некоја од гранд звездени аудиции да стаат камера (не дека нема де) и да им кажат - вадете scream, па потоа growl. Овие питаат што е тоа, овие им пуштаат семпл и после ние тераме сеир. :))))
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
a nekoj da zaviva ko nusret dolicanin ili ko bosancive? a i toa e majstorija.
 
Член од
13 мај 2008
Мислења
114
Поени од реакции
4
Unholy со сета должна почит, ама Крис има ужасен scream, за growl вокалите немам никаква замерка...:)
 
U

UnholY

Гостин
Unholy со сета должна почит, ама Крис има ужасен scream, за growl вокалите немам никаква замерка...:)

Очекував коментар од овој тип.
Па, искрено неможам да го негирам тоа, пошто после неговото напуштање на Cannibal Corpse, тотално се упропастува.
Времето си го прави своето, невозможно е да се целосно да се задржат првичните способности.
И самиот прочита дека, потенцирав конкретно за албумот Bleeding.
Ако веќе дискутираме за него, во никој случај неможе да се тврди дека има ужасен scream, пошто има фантастичен.
Воедно, тоа е и единствениот албум во кој Крис изведува growl и scream во комбинација, додека е во Cannibal Corpse.
На првите три албума се задржува стриктно на growl, и тоа маестрален.

А, откако функционира како вокал во неговиот втор бенд, Six Feet Under, изведува катастрофален scream, а и growl вокалот му е за нијанса полош.
Искрено, не знам која е потребата од тоа, да користи scream, пошто стварно ја има загубено способноста.

Инаку, уште еднаш да напоменам, дека потенцирав за неговата изведба на growl и scream кулминативно, во албумот Bleeding.
Пошто, тоа од мое лично гледиште преставува лекција за дет метал вокал.
 
Член од
13 мај 2008
Мислења
114
Поени од реакции
4
Не знам, мене и во Bleeding scream вокалот не ми е ништо посебно, првите два албуми од Канибаливе владеат, и ми се класа над сите други албуми ( ма да Канибал никогаш немале некој лош албум ).

И не би рекол дека после заминувањето од Канибал целосно се упропастува, ја мислам дека сеа има троа повеќе долари на својата банковна сметка, отколку кога беше во Канибал:)
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
non stop slusam metal i punk a i narodno ponekad ama underground turbo folk i oriental metal i tehno metal.
 
U

UnholY

Гостин
Не знам, мене и во Bleeding scream вокалот не ми е ништо посебно, првите два албуми од Канибаливе владеат, и ми се класа над сите други албуми ( ма да Канибал никогаш немале некој лош албум ).

И не би рекол дека после заминувањето од Канибал целосно се упропастува, ја мислам дека сеа има троа повеќе долари на својата банковна сметка, отколку кога беше во Канибал:)

Во ред е, се работи за индивидуалност.
Прашање на личен вкус.
Мене во Bleeding, ми ги задоволува сите потреби, пошто ја сум специфичен во врска со вокалните способности.
Сакам да слушнам, перфекција и одлична изведба на growl и scream, а Крис во Bleeding, комплетно ме задоволува.
Првите албуми на Cannibal, особено Tomb Of Mutilated преставуваат антологија во својот жанр.

А, инаку не ми беше поентата да наведам дека се упропастува од финансиски аспект, туку од аспект на вокалните способности.
Финансиски постигна страшен просперитет, пошто за кратко време успеа да се афирмира со својот нов бенд, а и мнозинството нест рпливо го чекаше новиот камбек.
Не само шо времето си го прави своето, туку и инструменталноста на бенд како Six Feet Under, соодветствува со таков вокал.
Технички се сосема просечни, иако повремено знам да си го пуштам Warpath.
Хипотетички кажано, доколку Six Feet Under започнале да функционираат во овој стил од зачетоците, во времето на Obituary, би биле одлично прифатени, пошто нивниот звук соодветствува со оној просечен old school death.
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Grind rulz:D.....hehe......nie pred da sedneme da vezbame so bendot svirame grind(okole 30 pesni):D:Dl ol...hehe....Ali ja sepak sum pretezno na melodeath:D toa e ako bi se odlucil za eden pravec....inaku ne bi potcenil nikoj.....malku glam metalot me nervira:D ali ne go potcenuvam kako i da e.

In Flames We Trust
 
T

the Carpenter

Гостин
HAir metal во последно

Vinnie Vincent поточно и дотичните Hair метал албуми на KISS
 

Kajgana Shop

На врв Bottom