Што метал најмногу слушате?

Кој метал правец најмногу го слушате?


  • Вкупно гласачи
    247
D

Daftie

Гостин
Гласав за прогресив иако само Dream Theater ги слушам од таквите.
Највеќе слушам black, death, power, neo-classical(или мешавина од некои од овие) и ретко trash, ако ги убацам Креатор у плејлиста.
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.105
Поени од реакции
5.824
Од листата скоро сите ги имам слушнето повеќе слушам Хеви, а и POWER метал најчесто (NightWish).
Можеби Nightwish се Power, т.е. некој вид на Symphonic Power, ама кај баш нив ги најде како пример за Power Metal бенд покрај толку легендарни бендови како Helloween, Blind Guardian, Stratovarius, Gamma Ray...?
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.105
Поени од реакции
5.824
Јас сум почнал со Heavy, па после Thrash, па едно време експериментирав со Death и Black. :)
Ха...значит сепак си експериментирал со појќе правци,мене муабетов ми беше дека немојш да останиш само на еден правец,инаку според мене барем за тие јас шо ги мислам металци не смеет да кажет лош збор за grind i gore...А и да,штета шо си се пронашол во power метал,навлечи накај progressive поарно :P
И не сфаќајте се озбилно ако не стам смајли.
1. Тоа што сум експериментирал, т.е. сум пробал да слушал некои правци не значи дека сум преминал на нив.
2. Не кажав ништо лошо за grind и gore, имам респект кон сите метал правци, ама едноставно не се по мој вкус.
3. Што му фали на Power металот?
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.336
Поени од реакции
2.224
Можеби Nightwish се Power, т.е. некој вид на Symphonic Power, ама кај баш нив ги најде како пример за Power Metal бенд покрај толку легендарни бендови како Helloween, Blind Guardian, Stratovarius, Gamma Ray...?
Па ги кажав нив, затоа што извадија прекрасен албум, во power метал (бар ја така знам) инаку не сум ништо против за Helloween или Stratovarius.:smir:
 

Nu`Bia

Деталка
Член од
10 август 2008
Мислења
59
Поени од реакции
1
1. Тоа што сум експериментирал, т.е. сум пробал да слушал некои правци не значи дека сум преминал на нив.
2. Не кажав ништо лошо за grind и gore, имам респект кон сите метал правци, ама едноставно не се по мој вкус.
3. Што му фали на Power металот?


Досаден е едноставно,едно та исто,и некако не ти е многу распеано и разиграно,ко да слушам Распеано Рибарче...и јас иам риспект ама кон Power не!I just can't...
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.336
Поени од реакции
2.224
[/b]Досаден е едноставно,едно та исто,и некако не ти е многу распеано и разиграно,ко да слушам Распеано Рибарче...и јас иам риспект ама кон Power не!I just can't...
Грешиш, power металот е еден мегу најдобрите метал жарнови.
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
И уште една општа заблуда кај металците дека Power-от нечини поради помеките вокали, или популарно кажано демек е геј овој жанр. Еден од најголемите стереотипи во металот :)))). Инструменталното доколку се одвои, исти случај и како и кога се гнасат луѓето од грајнд токму ради вокалот, е за почит.
 

NexuS

hatecrew.NexuS
Член од
12 септември 2007
Мислења
59
Поени од реакции
3
И уште една општа заблуда кај металците дека Power-от нечини поради помеките вокали, или популарно кажано демек е геј овој жанр. Еден од најголемите стереотипи во металот :)))). Инструменталното доколку се одвои, исти случај и како и кога се гнасат луѓето од грајнд токму ради вокалот, е за почит.

Stereotipi, ili prasanje na licen vkus.
Jbg, sekoj ima pravo da kritikuva, i da se izjasni za onoa so ne mu e po vkus. A, power metalot i slicnite zanrovi se osobeno kritikuvani od onie koi se ograniceni striktno na death metalot, kako najmek zanr za koj se privrzani. :)
 

Nu`Bia

Деталка
Член од
10 август 2008
Мислења
59
Поени од реакции
1
Грешиш, power металот е еден мегу најдобрите метал жарнови.
Моеше шо сакаш да кажиш,ама ова нееееееее.Дури ми идат да речам дека ни метал не е веќе.И се е до вкус,така да џабе коментираме.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
5.204
Поени од реакции
953
ma ne somneno judas priest dobri se momcite samo so so posledniot album skrsnaa ama sepak imeto e dobro poznato
 
Член од
3 април 2008
Мислења
92
Поени од реакции
1
Dream Theater kicks ass!!! Почнав од треш, ама прогресив е Da Shit!
 
Член од
19 јуни 2007
Мислења
3.422
Поени од реакции
116
Ретко слушам метал ама кога слушам си слушам ТРЕШ :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom