Што е работата со вонредниот предуписен увид на Државниот просветен инспекторат?

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Добро утро, Алекс
1. Право на упис на високо образование имаат и кандидати со училишна матура и завршен испит (Закон за високо образование).
2. БАС има уредна банкарска гаранција. (www.bas.edu.mk)
3. На 16.07.2010 година Државниот просветен инспекторат потврди дека БАС ги отстранила (ги нема веќе) неправилностите утврдени на вонредниот увид. (www.bas.edu.mk)
4. Денес е 27.08.2010г.

Во БАС е се` во ред. ДПИ по изминатиот рок од 40 не излегува во јавност да каже што се случи со Високообразовните установи кои беа прозвани во јуни.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Добро утро и тебе.
1. Веќе кажав за тоа дека треба да се менува и зошто не треба да биде дозволиво во никој случај.
2. Зошто не се гарантираат другите години не знам, но јас да треба брат ми да го упатам во некој од посочениве,а притоа да знам дека истата установа не му гарантира дека тој тука ќе продолжи со втора или трета година, нема шанси да дозволам тој таму да се запише.
3. Добро е што реагираа, затоа што не сакам да помислам што ќе беше ако не се појавеа воопшто, калакурница
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Детално ја читав темава и ништо не ме изненади.

Медиокритети од типот на AlexTheGreat ги има секаде и на секој форум. Многу ги има и на Кајгана за жал.
99% од одговорите и толкувањата беа дадени со цитати од закони и сл., но нечие его е поголемо од вистината и помирувањето со фактите.
Државната матура е пропаднат проект! Колку што реални беа приемните испити на факултет, толку и ова.
На времето се тапкавме во гради (тие на државен) дека ете ние врвиме низ сито и решето што ќе полагаме приемни. Испадна дека приемните беа само формалност, а успехот од средно беше пресуден (во добар дел од случаите, не сакам некој да се нафрла да ме побива и сл.)

Има една мисла „Пред фактите и Боговите молчат!“, очигледно дека фактите се за сушстества со поголемо ниво на свест :)

----------------

Да се вратам на темата.

Како што кажав во претходниот пост, според мене главната причина зошто Хорхе не излегува на прес е тоа што според анализите на Заводот за статистика, овие години ќе има најмалку запишани студенти поради малиот наталитет во 1992-1993 година, со тогашната поделба на Југославија и започнувањето на вооружени конфликти. Таа ситуација еднаш се прикажа како проблем со прво одделенчињата во 2000 година. Тогаш јас бев полуматурант и главен муабет во школо на наставниците беше како ќе работат од наесен со толку малку ученици во прво одделение. Тие сеа се на упис на факултет.

Ако сите тие потенцијални студенти разберат дека БАС и/или останатите ги средиле проблемите што ги имаа пред инспекцијата, голем дел од нив, ќе го продолжат образованието на приватен.
Не ви е симптоматично зошто Груевски даде наредба да се намалат партиципациите? Зошто толку наивно размилсувате дека ете Грујо ептен е социјал-демократ (под социјал-демократ мислам на политичко гледиште не СДСМ), па сака да му помогни на ниската класа?!

Завод за статистика. После/пред секоја војна и во споредба со порано, статистиката за Битола само, Скопје е поделено во повеќе општини.

Попис 2002
БИТОЛА (БИТОЛА)
Се
0-4 3 545

Попис 1994
Се
БИТОЛА (БИТОЛА)
0-4 4 715

Попис 1991
Се
БИТОЛА (БИТОЛА)
0-4 5 753

Попис 1981
Се
БИТОЛА (БИТОЛА)
0-4 6 813

Извор: Државен завод за статистика
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
1. За тоа можеш на Никола Тодоров да му се јавиш и да му кажеш по кратка постапка да го смени законот онака како што сакаш ти.
2. Не се гарантираат другите години затоа што тие студенти не платиле за тие години. Кога ќе платат, ќе им се гарантира. Не можеш да гарантираш (финансиски) за финансии кои не си ги добил.
3. Не реагираа. Тоа е темата, прочитај ја. Почнаа, а не завршија. Како и повеќето работи во државава во последниве години. Сега чучат и ќутат, наместо да си ја завршат работата која ја почнаа во јуни.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Хеј таквите како AlexTheGreat вечно ќе ви бидат трн во око на некои.
Државната матура е проект кој
1. е успешен
2. претставува завршен дел на средното образование
3. има за цел да послужи и за селекција на кандидатите за запишување на високото образование.

Ти според возраста си немал можност да се сретниш со ова нешто, па имајќи ги предвид твоите постови каде што се лижеш на приватниве иа кај што ти е мака оти не си на приватен, не ми е ни чудно што мораш вака да пишуваш.

Сите студенти на факултет се рангираат спрема резултатите пстигнати од државната матура. Тоа е пресудно сега, а така ќе е и во иднина.
Кој си ги заслужил оценките во тие 4 години, нема да му биде проблем да ја положи и да докаже дека знае. Тоа е таа реалност.

Ако идните студенти знаат дека приватниот не им гарантира сигурни студии и дека таму секој може да се запише, дури и оној кој ништо не знае, ќе имаат до знаење дека таа установа не е сериозна и секако ќе го одберат она кај што ќе знаат дека се цени пред се квалитет а има и сигурност на студиите. А истите не сакаат ни да помислат што ќе беше ако воопшто немаше инспекција.


А намалување на партиципациите е најдобра една од најдобрите работи што може да се случи на државен универзитет.

@Dback

1. Не се работи што сакам јас, се работи за квалитет и знаење.
2. Не е сериозно при толкави пари 2000 евра по година, да нема таква гаранција. Хеј еден студент кај вас е колку 10 на државен според партиципирањето.
3. Реагираа, супер е што почнаа, инаку не знаеме дали ќе се исправеа неправилностите.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
@Dback

1. Не се работи што сакам јас, се работи за квалитет и знаење.
2. Не е сериозно при толкави пари 2000 евра по година, да нема таква гаранција. Хеј еден студент кај вас е колку 10 на државен според партиципирањето.
3. Реагираа, супер е што почнаа, инаку не знаеме дали ќе се исправеа неправилностите.
1. Се работи за ЗАКОН. Законот е јасен. По твојот ум, ко што гледам, сите без државна матура треба у лудница да се стават.
2. Колку пари платиш за толку ти се гарантира. Не можеш да гарантираш за пари кои не си ги зел.
3. Не знаеш дали се исправени неправилностите, пошто ДПИ не излезе да каже. Рокот што тие самите го поставија, тие самите го пробија. Ја ташкаат работата.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Хеј таквите како AlexTheGreat вечно ќе ви бидат трн во око на некои.
Државната матура е проект кој
1. е успешен
2. претставува завршен дел на средното образование
3. има за цел да послужи и за селекција на кандидатите за запишување на високото образование.

Ти според возраста си немал можност да се сретниш со ова нешто, па имајќи ги предвид твоите постови каде што се лижеш на приватниве иа кај што ти е мака оти не си на приватен, не ми е ни чудно што мораш вака да пишуваш.

Сите студенти на факултет се рангираат спрема резултатите пстигнати од државната матура. Тоа е пресудно сега, а така ќе е и во иднина.
Кој си ги заслужил оценките во тие 4 години, нема да му биде проблем да ја положи и да докаже дека знае. Тоа е таа реалност.

Ако идните студенти знаат дека приватниот не им гарантира сигурни студии и дека таму секој може да се запише, дури и оној кој ништо не знае, ќе имаат до знаење дека таа установа не е сериозна и секако ќе го одберат она кај што ќе знаат дека се цени пред се квалитет а има и сигурност на студиите. А истите не сакаат ни да помислат што ќе беше ако воопшто немаше инспекција.


А намалување на партиципациите е најдобра една од најдобрите работи што може да се случи на државен универзитет.
1. Докажи дека е успешен! Со една работа покажи ми дека ова тестирање беше успешно! Ајде, наведи што би било тоа што ти мислиш дека е успешно!

2. Зошто би се лижел на некој од приватните ти се молам?! Доволно сум независен како човек и како интелектуалец за реално да ги расудам работите што се случуваат во Македонија во образованието. Изграден сум како личност и неможе некој да ме лажи и да кажува евтини приказни за добра ноќ. Моето образование (јас бев последната Тито генерација, пред овие со „средно насочено образование“) е светлосни години пред твоето. Јас имав право да земам 2 години во 1 во USA, UK, за разлика од тебе што ти тоа право го немаше и овие генерации го немаат, благодарејќи на тоа реформирано образование. Јас ти кажувам дека ова образование (државното) не чини. 5 години каде се имплементира ЕКТС, а нови учебници во државните факултети нема. Тоа се стари скрипти, импровизации од српско-хрватски автори се со цел да се „прилагоди“ знаењето на новите студенти спрема новото „реформирано“ средно образование.

3. Државата гарнатира за сигурни студии на студентите на приватните Универзитети/факултети. Банкарските гаранции за што се? Лепе очи? Неможиш да функционираш како приватна образовна институција ако немаш банкарска гаранација. Во случајот за БАС, убаво ти пишува дека банкарската гаранција постојано е со исправен статус. Штета што не ги читаш полека постовите што ти се пишуваат туку сакаш да испадниш јакиот мрчатор и модерниот македонски интелектуалец што е скептик за се, дури и замижува пред фактите. Штетата со таквото размислување на твој грб паѓа.

4. Партиципацијата на факултетите, на хартија изгледа убаво и е ОК. Но, реално што прави тоа намалување на партиципацијата, односно која е позадината на тоа мислам дека е повеќе од очигледно.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
1. Се работи за ЗАКОН. Законот е јасен. По твојот ум, ко што гледам, сите без државна матура треба у лудница да се стават.
2. Колку пари платиш за толку ти се гарантира. Не можеш да гарантираш за пари кои не си ги зел.
3. Не знаеш дали се исправени неправилностите, пошто ДПИ не излезе да каже. Рокот што тие самите го поставија, тие самите го пробија. Ја ташкаат работата.
1. Аман бе со тој закон, не треба во лудница, но тие се неуки и мрзи и не им е место на факултет.
2. Веќе знам тоа дека не гарантираш 4 годишни студии.
3. Ти рече дека сте ги исправиле.
И сега исправени се или не се?

1. Докажи дека е успешен! Со една работа покажи ми дека ова тестирање беше успешно! Ајде, наведи што би било тоа што ти мислиш дека е успешно!

2. Зошто би се лижел на некој од приватните ти се молам?! Доволно сум независен како човек и како интелектуалец за реално да ги расудам работите што се случуваат во Македонија во образованието. Изграден сум како личност и неможе некој да ме лажи и да кажува евтини приказни за добра ноќ. Моето образование (јас бев последната Тито генерација, пред овие со „средно насочено образование“) е светлосни години пред твоето. Јас имав право да земам 2 години во 1 во USA, UK, за разлика од тебе што ти тоа право го немаше и овие генерации го немаат, благодарејќи на тоа реформирано образование. Јас ти кажувам дека ова образование (државното) не чини. 5 години каде се имплементира ЕКТС, а нови учебници во државните факултети нема. Тоа се стари скрипти, импровизации од српско-хрватски автори се со цел да се „прилагоди“ знаењето на новите студенти спрема новото „реформирано“ средно образование.

3. Државата гарнатира за сигурни студии на студентите на приватните Унивѕеерзитети/факултети. Банкарските гаранции за што се? Лепе очи? Неможиш да функционираш како приватна образовна институција ако немаш банкарска гаранација. Во случајот за БАС, убаво ти пишува дека банкарската гаранција постојано е со исправен статус. Штета што не ги читаш полека постовите што ти се пишуваат туку сакаш да испадниш јакиот мрчатор и модерниот македонски интелектуалец што е скептик за се, дури и замижува пред фактите. Штетата со таквото размислување на твој грб паѓа.

4. Партиципацијата на факултетите, на хартија изгледа убаво и е ОК. Но, реално што прави тоа намалување на партиципацијата, односно која е позадината на тоа мислам дека е повеќе од очигледно.
1. јас да докажам :pos2:
Самиот проект докажа, веќе трета година функционира успешно.

2. Не ме интересира зошто, тоа сам си го правиш, твое си е, не го приметив само јас тоа и други ти го посочија.

3. Дали гарантира државата или не, не ја оправдува една друга установа со нејзината гаранција. Да, мрчење е кога некој сака да студира на приватен, а не знае дали истиот утре ќе продолжи со работа.

4. Позадината е подобрување на условите и можност за студирање на сите кои сакаат да студираат.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
1. јас да докажам :pos2:
Самиот проект докажа, веќе трета година функционира успешно.

2. Не ме интересира зошто, тоа сам си го правиш, твое си е, не го приметив само јас тоа и други ти го посочија.

3. Дали гарантира државата или не, не ја оправдува една друга установа со нејзината гаранција. Да, мрчење е кога некој сака да студира на приватен, а не знае дали истиот утре ќе продолжи со работа.

4. Позадината е подобрување на условите и можност за студирање на сите кои сакаат да студираат.
Пак во стариот стил

1. Ти потенцирав. Одговори! Што е успешно во државната матура? Една работа само наведи! Па после јас ќе ти докажам

2. Селективно гледање на тоа што го напишав. Повторно се фаќаш за сламка, колку да испадниш дека си во „право“ во твоите размислувања. За жал, не поминува како факт тоа што го пишиш.

3. Што гарантира дека дисперзираните факултети ќе продолжат да функционираат? Самите институции (државни) кажуваат дека имаат проблеми со простор, кадар и економска неисплатливост. Што се случи со студентите по право на битолскиот Универзитет во почетокот на 90-тите години кога им се укина факултетот? Ете државен беше и тој. Значи државата еднаш веќе им „излезе во пресрет“.

4. Ако ми тепаш ВМРО-вски муабет тоа е друга работа. Работата е реално согледување на состојбата во образованието.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
1. Аман бе со тој закон, не треба во лудница, но тие се неуки и мрзи и не им е место на факултет.
2. Веќе знам тоа дека не гарантираш 4 годишни студии.
3. Ти рече дека сте ги исправиле.
И сега исправени се или не се?
1. Закон е, Алекс. Мора да го почитуваш. Затоа е Законот! ...а човек, сопственик на успешна фирма со 150 вработени, по мои критериуми, не е мрза - уште помалку малоумен.
2. Студиите на БАС се 3-годишни. Се гарантира она за што си платил. Не се гарантира тоа за што не си платил. Објаснето ти е многу пати - на долго и на кратко.
3. Исправени се пред 2 месеци. Потврдено е од инспектор од ДПИ на 16.07.2010г. Сепак, ДПИ не излегува во јавност да каже. Чучи и ќути. Не си ја работи својата работа, а јавноста ја лишува од информации кои се битни за одлуките за избор на студии на идните студенти. Тоа е противзаконски.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Пак во стариот стил

1. Ти потенцирав. Одговори! Што е успешно во државната матура? Една работа само наведи! Па после јас ќе ти докажам

2. Селективно гледање на тоа што го напишав. Повторно се фаќаш за сламка, колку да испадниш дека си во „право“ во твоите размислувања. За жал, не поминува како факт тоа што го пишиш.

3. Што гарантира дека дисперзираните факултети ќе продолжат да функционираат? Самите институции (државни) кажуваат дека имаат проблеми со простор, кадар и економска неисплатливост. Што се случи со студентите по право на битолскиот Универзитет во почетокот на 90-тите години кога им се укина факултетот? Ете државен беше и тој. Значи државата еднаш веќе им „излезе во пресрет“.

4. Ако ми тепаш ВМРО-вски муабет тоа е друга работа. Работата е реално согледување на состојбата во образованието.
1. претставува завршен дел на средното образование
трета година со ред успешно служи а селекција на кандидатите за запишување на факултет
и најбитно покажува кој колку си ја заслужил оценката во тие 4 години
ти немаш што да докажуваш, не си се сретнал со тоа


2. не се фаќам за сламка, постовите се твои
3. ео кај не бев јасен во тоа дали државниот дали гарантира или не дека не ги оправдува другите
4. Не знаев дека вмровски муабет е подобрувањето на условите на студентите и овозможување да студираат сите кои сакаат да го направат тоа. Тоа ти е реалност. Дали го направиле едните или другите битно е дека се сработило нештото и тоа во позитива.

1. Закон е, Алекс. Мора да го почитуваш. Затоа е Законот! ...а човек, сопственик на успешна фирма со 150 вработени, по мои критериуми, не е мрза - уште помалку малоумен.
2. Студиите на БАС се 3-годишни. Се гарантира она за што си платил. Не се гарантира тоа за што не си платил. Објаснето ти е многу пати - на долго и на кратко.
3. Исправени се пред 2 месеци. Потврдено е од инспектор од ДПИ на 16.07.2010г. Сепак, ДПИ не излегува во јавност да каже. Чучи и ќути. Не си ја работи својата работа, а јавноста ја лишува од информации кои се битни за одлуките за избор на студии на идните студенти. Тоа е противзаконски.
1. Хеј јас тебе не те нареков малоумен или мрза, но мрзи, малоумни и неспособни се оние кои последниве три години неможат да ја положат државната матура, а дали татко им има фирма со 50 или 5000 вработени тоа не им менува што се такви
2. Океј ти кажав, веќе сфатив оти не гарантираш дека догодина можеш да прекинеш со работа
3. Ти битно си ги исправил. Но дали ќе го направеше тоа ако немаше инспекција, не знам нити сакам да знам
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
1. Хеј јас тебе не те нареков малоумен или мрза, но мрзи, малоумни и неспособни се оние кои последниве три години неможат да ја положат државната матура, а дали татко им има фирма со 50 или 5000 вработени тоа не им менува што се такви
2. Океј ти кажав, веќе сфатив оти не гарантираш дека догодина можеш да прекинеш со работа
3. Ти битно си ги исправил. Но дали ќе го направеше тоа ако немаше инспекција, не знам нити сакам да знам
1. Мене не. Ги нарече малоумни вонредните студенти кои се успешни деловни луѓе.
2. Ништо ти не си сфатил. После 40 постови на темата, ти уште се понашаш како да не разбираш што е банкарска гаранција. Најмалку 5 пати ти е објаснето. Малоумен да беше, мислам дека ќе разбереше.
3. Работата на ДПИ е да укаже на грешки. Работата на ВОУ е да ги исправи. Прашај кога последен пат на Градежен била просветната инспекција и колку и какви забелешки имало во записникот; после прашај зошто уште учиш од книги од 1974 година и зошто ти капе на глава кога врне надвор. Мислам дека некоја институција треба да им каже на професорите да си ја ажурираат студиската програма. Погоди која е таа институција. ...аха и провери колку студенти на твојот државен факултет студираат со тригодишно средно.
 
Член од
12 јануари 2008
Мислења
29
Поени од реакции
1
Зошто инспекцијата сите ја гледаат како „АПО“. Па целта на инспекцијата е да увиди во работењето и да посочи каде се греши со цел да се задржи квалитетот, а не е страшило кое веднаш треба да те затвори.

Кај нас како што се се одвива брзо и никој не е упатен целосно во промените, нормално е дека никој не е во можност да го следи ова темпо и дека ќе има пропусти.

Да воведеме уште некоја неиздржана промена и кај да е СЕ ќе затвориме.

Само видете што се случува и во основното БАЗИЧНОТО образование, каде што сите почнуваме да се образуваме. Кога од таму излегуваат неписмени...тогаш зошто кривицата да ја бараме во високото образование.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Твоите постови се испомешани за вредности за квалитет и квантитет.
Не правиш никаква разлика.

Второ, ако ти е толку shit на државен, а неможиш на приватен, немој да ги лечиш своите фрустрации со плукање на приватните, само заради твоите предрасуди базирани на никакви факти.
И јас сум „државно“ дете. Сепак, кога го видов односнот на приватните, предметите кои се изучуваат, материјата која е up-to-date, неможам да замижам на тој факт.
Сигурен сум и тоа глава сечам дека на твојот факултет ги има следните проблеми:

1) Учиш од стара литература. Сигурно некоја српска збирка задачи по математика пред 1980 година. Не често се наоѓаат на полиците и руски збирки и некој дотраен професор ти ги бара како критериум за полагање на испит. Нови достигнувања во твојата област? Ако си паметен и си учел Англиски ќе прочиташ на нет, ако не...си оставен на материјалот кој ќе ти го зготви професорот во форма на power point презентација. Секоја додатна литература по твој избор, нема благе везе со тоа што го учиш. Ако на испит се послужиш со знаењата од таа литература, одговорот ти е грешен и никако неможиш да докажиш дека си во право, оти професорите се Богови а ти си мравката.

2) Професорот кога е расположен на увид ти дава оценка, кога не, те тера нештото да го полагаш повторно иако претходно си бил ослободен, т.е. си се заебал што си бил на увид на испит.

3) Имаш асистент кој/која си лечи комплекси оти ја брка целата работа на професорот а зема дупло помалку плата. Нема редовен сексуален живот (или воопшто го нема) и доаѓа во 8am и лечи фрустрации со омаловажување „Ако сте глупи не доаѓање на настава.“ „Вие не сте за тука, одете продавајте на пазар“, „Земам толку ниска плата, плус треба да се расправам со вас“
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
1. Мене не. Ги нарече малоумни вонредните студенти кои се успешни деловни луѓе.
2. Ништо ти не си сфатил. После 40 постови на темата, ти уште се понашаш како да не разбираш што е банкарска гаранција. Најмалку 5 пати ти е објаснето. Малоумен да беше, мислам дека ќе разбереше.
3. Работата на ДПИ е да укаже на грешки. Работата на ВОУ е да ги исправи. Прашај кога последен пат на Градежен била просветната инспекција и колку и какви забелешки имало во записникот; после прашај зошто уште учиш од книги од 1974 година и зошто ти капе на глава кога врне надвор. Мислам дека некоја институција треба да им каже на професорите да си ја ажурираат студиската програма. Погоди која е таа институција. ...аха и провери колку студенти на твојот државен факултет студираат со тригодишно средно.
1. yeap, не се способни да положат тоа што се натегаме, ќе биле способни испит да положат
да не се залажуваме
2. Како бе не разбрав. Не се гарантира дека в година ќе за творите.
Или не е така?
Гарантираш?
3. Работата на секоја висока установа е да ги поправи грешките
кај нас книгите се баш нови сите се од 2005 наваму, не капе кога врне, ти којзнае кај си бил, секое лето го уредуваат факултетот, секоја година по нешто ново добива. дури венецијанер ни наместија хеј, а со тригодишно средно на мојот смер неможат да се запишат, а и мора да имаат државна матура ако сакаат на градежен, една колешка мака мачеше да положи за да може да се запише
жалам ама не дозоволуваат кај нас неписмени да дојдат
 

Kajgana Shop

На врв Bottom