Што е....коњак?

Член од
3 мај 2019
Мислења
17.778
Поени од реакции
9.560
Аииии како во детска градинка, дури е чудно во гурманско. :)

Стев, смири доживљај, дома може да кажеш на некој да си оди, темата не е во твоја сопственост иако ја отвори. Форум е ова.

Држете ниво на дискусија, аман, во тема за коњак сте. :)
Сви су попили:pos::pos::pos::pos::pos::pijani:
 
A

Avenger99

Гостин
И те како се продава фенси име и маркетинг, може да ја шириме темата ама имаш многу такви производи од телефони како ејпл до некои брендови за облека итн.

Твоја работа е ако мислиш дека Дом перињон навистина вреди 150$ а од Напа имаш пенливи вина за 5-6 пати помала цена а 99.99% од луѓево нема да направат разлика ниту ќе знаат кое е поскапото
99% проценти од лугето не ја разбираат винската или културата на дестилати. Тие што ја разбираат може и знаат да оценат дали едно вино или дестилат толку вреди или не.
Значи не лупајте глупости. Кога се праќаат вина или дестилати на оценување се става и цената по која се продава истиот. Цената и тоа како се зема во предвид во оценувањето на виното или дестилатото и истите се ставаат во конкуренција со други производи со иста или приближна цена.
Зошто Дон Перињон има толку висока цена, е затоа што e направен од Премиер и Гранд Кру зрна на грозје од областа Шампања, по класична метода.
Автоматски споено мислење:

Иначе можам да ти кажам дека Напа е уствари прецената. Вината посебно, се со астрономски цени, а вината во Сонома се итоа како подобри и со пониска цена.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.705
Поени од реакции
38.916
Не знам за вас ама мене многу ме нервира кога ќе нарачам коњак и ќе ми донесе 3 капки коњак и кило мраз. Па уште кога ќе почне да се топи ко мочка да пиеш.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.426
Поени од реакции
4.257
99% проценти од лугето не ја разбираат винската или културата на дестилати. Тие што ја разбираат може и знаат да оценат дали едно вино или дестилат толку вреди или не.
Значи не лупајте глупости. Кога се праќаат вина или дестилати на оценување се става и цената по која се продава истиот. Цената и тоа како се зема во предвид во оценувањето на виното или дестилатото и истите се ставаат во конкуренција со други производи со иста или приближна цена.
Зошто Дон Перињон има толку висока цена, е затоа што e направен од Премиер и Гранд Кру зрна на грозје од областа Шампања, по класична метода.
Автоматски споено мислење:

Иначе можам да ти кажам дека Напа е уствари прецената. Вината посебно, се со астрономски цени, а вината во Сонома се итоа како подобри и со пониска цена.
Како што ја разбирам, за критериум идат на комплексност. За жал, тоа не е нешто опипливо за просечниот човек, целосно субјективно...и тотално остава простор за лабава интерпретација и манипулација.
Знам за факт дека дестилериите за виски ги премешуваат содржините на бурињата да се создаде демек униформен производ, преку тн. контрола на квалитет итн. Разликата измеѓу ефтино и скапо виски во теорија треба да биде старост, и просечен квалитет на прозивод.
Како и да е, тоа се однесува на производниот процес, а не на географските особини, што се пак 70 % од "престижот".
На пр, при праење на шкотско/ирско виски, не му мења дали житото е локално или донесено од узбекистан. Се додека е таа и таа % содржина, 3 пати дестилирана, стареена во изгорени дабови буриња.
Зошто тогаш, во коњак регионот, демек само такво тип грозје, само од таму може прави таков тип на алкохол?
Гарант уникатноста на грозјето се губи во втората дестилација. А што потоа? стареењето?
Демек не може да се копираат условите на друго место... буриња, влажност, температура, притисок , море итн.
Затоа се расправам. Зашто кога опипливите ствари се засегнати, овие географски одредници и глупости паѓаат во вода.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Не знам за вас ама мене многу ме нервира кога ќе нарачам коњак и ќе ми донесе 3 капки коњак и кило мраз. Па уште кога ќе почне да се топи ко мочка да пиеш.
Бадел не е коњак.
 
A

Avenger99

Гостин
Како што ја разбирам, за критериум идат на комплексност. За жал, тоа не е нешто опипливо за просечниот човек, целосно субјективно...и тотално остава простор за лабава интерпретација и манипулација.
Знам за факт дека дестилериите за виски ги премешуваат содржините на бурињата да се создаде демек униформен производ, преку тн. контрола на квалитет итн. Разликата измеѓу ефтино и скапо виски во теорија треба да биде старост, и просечен квалитет на прозивод.
Како и да е, тоа се однесува на производниот процес, а не на географските особини, што се пак 70 % од "престижот".
На пр, при праење на шкотско/ирско виски, не му мења дали житото е локално или донесено од узбекистан. Се додека е таа и таа % содржина, 3 пати дестилирана, стареена во изгорени дабови буриња.
Зошто тогаш, во коњак регионот, демек само такво тип грозје, само од таму може прави таков тип на алкохол?
Гарант уникатноста на грозјето се губи во втората дестилација. А што потоа? стареењето?
Демек не може да се копираат условите на друго место... буриња, влажност, температура, притисок , море итн.
Затоа се расправам. Зашто кога опипливите ствари се засегнати, овие географски одредници и глупости паѓаат во вода.
Итоа како игра улога тероарот и сортата на грозје од каде е. И не само тоа, зреењето во дабови бурањи, од каде потекнува тој даб, колку време е зреено, каков вид на даб, колкава печеност на дрвото, техники при зреење на коњакот.
Никогаш географски одредници не паѓаат во вода, всушност најважни се.
Цел свет се убива од работа да добие Новозеландски Совињон. Праќаат енолози, работници да гледаат како таму се работи, што се прави за да добијат исти таков и кај нив( вклучително и кај нас). Никој ама баш никој неможе да добие таков, баш ради тероарот на Нов Зеланд.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Две убави прашања за убава тема:

-Бренди се прави со дестилирање на самото вино, а ракија со дестилирање на она што останало од виното или појма немам што зборувам?
-Како може коњак да е заштитено име, а Ерменците да си го продаваат нивното национално бренди како коњак?
 
A

Avenger99

Гостин
Две убави прашања за убава тема:

-Бренди се прави со дестилирање на самото вино, а ракија со дестилирање на она што останало од виното или појма немам што зборувам?
-Како може коњак да е заштитено име, а Ерменците да си го продаваат нивното национално бренди како коњак?
Според законот за вино и алкохолни пијалоци ракија т.е дестилат може да се прави и од вино, комиње и талог. Сите овие се нус производ на виното и од нив може да се прави ракија.
Коњак е заштитено име меѓутоа има земји од трет свет како и ние што си го користат а не смеат, слично е и со името Шато, кое кај нас веќе неколку винарии го користат.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.426
Поени од реакции
4.257
Бредни, во нај општа смисла е ракија. Секаков тип-сливовача, јабуковача(fruit brandy) , лозова...
Wine brandy( доаѓе од терминот изгорено вино), се прави од дестилирано вино . Pomace brandy се прави од кумиње -pomace т.е. ѓубре од грозје при гмечење за вино . Двете се лозови. Овошна ракија се прави од скапано овошје.
 
M

Macedon1um

Гостин
Две убави прашања за убава тема:

-Бренди се прави со дестилирање на самото вино, а ракија со дестилирање на она што останало од виното или појма немам што зборувам?
-Како може коњак да е заштитено име, а Ерменците да си го продаваат нивното национално бренди како коњак?
Кај ракиите
лозова - со дестилација на ферментиран кљук
комова/грапа - дестилација на ферментирано комиње (тоа што останува од виното)
дрожденка - ти е со дестилација на винот од талог што спомна авенџер погоре

вињак/коњак се добива со двократна дестилација на вино, бело вино.. одговараат сорти со поголема содржина на киселини, неутрални ароми, поголем принос

Бредни, во нај општа смисла е ракија. Секаков тип-сливовача, јабуковача(fruit brandy) , лозова...
Wine brandy( доаѓе од терминот изгорено вино), се прави од дестилирано вино . Pomace brandy се прави од кумиње -pomace т.е. ѓубре од грозје при гмечење за вино . Двете се лозови. Овошна ракија се прави од скапано овошје.
Брендито спаѓа во жестоки ракии, а овошните како сливова/кајсијовача итн спаѓаат во природни ракии и не не се прават од скапано овошје туку од здраво
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.315
Поени од реакции
79.046
Не знам за вас ама мене многу ме нервира кога ќе нарачам коњак и ќе ми донесе 3 капки коњак и кило мраз. Па уште кога ќе почне да се топи ко мочка да пиеш.
Е добро бе, ја увек напоменувам коњак без ништо да ми носат.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.426
Поени од реакции
4.257
Teхнички од ферментирано овошје. Скапано од квас, често презреано а не од други типови мувла...
Автоматски споено мислење:

Е добро бе, ја увек напоменувам коњак без ништо да ми носат.
Ме потсеќа на ситуацијата со текила. Права текила се пие така. Без лимун и сол. Прилично убава ако најдеш асален бренд...
 
A

Avenger99

Гостин
konjak.jpg

Иначе еве еден извадок од стара југословенска литература од 1967 година во врска со коњакот и неговиот квалитет во зависност од апаратото за дестилација.

Или во превод, суровината секогаш е најбитна :)
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Не знам за вас ама мене многу ме нервира кога ќе нарачам коњак и ќе ми донесе 3 капки коњак и кило мраз. Па уште кога ќе почне да се топи ко мочка да пиеш.
nikogas ne odi konjak so mraz.. se zagreva cashata
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.315
Поени од реакции
79.046
Како што ја разбирам, за критериум идат на комплексност. За жал, тоа не е нешто опипливо за просечниот човек, целосно субјективно...и тотално остава простор за лабава интерпретација и манипулација.
Знам за факт дека дестилериите за виски ги премешуваат содржините на бурињата да се создаде демек униформен производ, преку тн. контрола на квалитет итн. Разликата измеѓу ефтино и скапо виски во теорија треба да биде старост, и просечен квалитет на прозивод.
Како и да е, тоа се однесува на производниот процес, а не на географските особини, што се пак 70 % од "престижот".
На пр, при праење на шкотско/ирско виски, не му мења дали житото е локално или донесено од узбекистан. Се додека е таа и таа % содржина, 3 пати дестилирана, стареена во изгорени дабови буриња.
Зошто тогаш, во коњак регионот, демек само такво тип грозје, само од таму може прави таков тип на алкохол?
Гарант уникатноста на грозјето се губи во втората дестилација. А што потоа? стареењето?
Демек не може да се копираат условите на друго место... буриња, влажност, температура, притисок , море итн.
Затоа се расправам. Зашто кога опипливите ствари се засегнати, овие географски одредници и глупости паѓаат во вода.
Се сложувам дека за лаикот има доста субјективни работи у овој муабет. Но има и доста објективни.
Еве ти една од тие кои Французот ќе ти ги каже (коа збори за некое лозје, да речеме во Бордо): нема другде таква експозиција на сонце, на таа географска широчина со таков петрографски состав.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom