Што е....коњак?

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.429
Поени од реакции
4.260
Причината зошто се толку скапи се во специфичноста, името и знаењето во правење на таков дестилат. Никој не прави монопол. Така америкаците си ја имаат грапата( oригинално италјанска)
, грците метаксата, ние ракијата, србите вињакот итн итн.. Коњакот се смета за престижен пијалок и си има култура на пиење, не е како ракијата.
Престиж е профит. Ракијата е непрестижна бидејќи, за разлика од другите големи типови на дестилирани пијалаци(виски, текила, рум,водка , џин), само еднаш се дестилира и нема стандарди за стареење. Крута е и ефтина, ориентирана на квантиет наместо квалитет.
 
A

Avenger99

Гостин
Иначе во врска со темата.. Колку што ме држи сеќавањето од студентските денови, најквалитетниот дестилат французите го вадат од Аламбик Шаран казаните (Аlembic), соѕидани во камења во мали дестилерии. Бидејќи мојата струка одеше во друга насока( винарство), не се замарав многу со дестилати.
Меѓутоа кога бев во Нов Зеланд посебно на јужниот остров од државата во најужните делови во Оамару и долината Кардрона пробав страшно добри дестилати, меѓутоа многу скапи.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.828
Поени од реакции
9.593
Ова подразбира и слични ствари: вињак, курвозје итн....
Како се разликува од класична ракија....
И можда од типови на бренди?
Паметам ,многу одамна, кога луѓето одеа на гости еден кај друг, на гезме и лаф моабет, па така ке останат до касни саати, тренд беше Албански коњак...демек....
Имав и јас едно шише, си го купив кога бев на одмор во Саранда, но едвај се испи....Дали се уште се пие коњак, незнам....јас си сакам шери бренди;)..вишњовача домача:)
 
A

Avenger99

Гостин
Престиж е профит. Ракијата е непрестижна бидејќи, за разлика од другите големи типови на дестилирани пијалаци(виски, текила, рум,водка , џин), само еднаш се дестилира и нема стандарди за стареење. Крута е и ефтина, ориентирана на квантиет наместо квалитет.
Ова и не е точно донекаде. Се вадат ракии квалитетни и скапи( Бовин, Камник), не се работи само во името, се работи и во опремата, знаењето и квалитетот на виното при дестилација. Ракијата на Тиквеш моментално е поскапа од Баделот.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.429
Поени од реакции
4.260
Ова и не е точно донекаде. Се вадат ракии квалитетни и скапи( Бовин, Камник), не се работи само во името, се работи и во опремата, знаењето и квалитетот на виното при дестилација. Ракијата на Тиквеш моментално е поскапа од Баделот.
A покрај сета таа цена, чиста мочка.
Автоматски споено мислење:

Имам и јас дома, ама немам намера да го отворам.
Дома, си имам напревно ликер од лимун и трнинка како и јегер(да, домашен јегермајстер). Ама не прашувам за тоа, нели.
Паметам ,многу одамна, кога луѓето одеа на гости еден кај друг, на гезме и лаф моабет, па така ке останат до касни саати, тренд беше Албански коњак...демек....
Имав и јас едно шише, си го купив кога бев на одмор во Саранда, но едвај се испи....Дали се уште се пие коњак, незнам....јас си сакам шери бренди;)..вишњовача домача:)
 
M

Macedon1um

Гостин
Французите се махери гомно ќе спакуваат фино лепо ќе му лупнат некое фенси име, маркетинг јак и ќе го продаваат по 5x повисока цена од реалната вредност. Слична работа е и со шампањот, на 99% од луѓето да им ставиш пенливо вино надвор од Франција само со нивна етикета ќе мислат кој знае што пијат, а да им го дадеш во нормална ситуација со етикета произведена од трета држава надвор од Франција на истото ќе му најдат еден куп замерки - и ќе речат не е тоа тоа

Златна ракија имаме, препеченица од квалитетни овошја набрани тука ама кога не не бива за маркетинг и продажба џабе е се
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.441
Поени од реакции
79.506
A покрај сета таа цена, чиста мочка.
Не е до толку лоша ракијата на Тиквеш, само мислам дека е прескапа за тоа што го нуди. Конкуренцијата, дали индустриска или домашна, според мене, има бољи ракии за тие пари.
 
A

Avenger99

Гостин
A покрај сета таа цена, чиста мочка.
Ама види вака, ако планираш да пишеш на темава ко пред кооперација, поштеди не сите нас овде.
Во врска со коњак културата. Ако некогаш пиете коњак, се пие без мраз и во што потопла чаша( понекогаш чашата се загрева на температура на 40 степени, со цел да се ослободат сите ароми кои коњакот ги содржи, затоа и чашата е направена така со цел да можете со својата дланка да ја одржавате топлината на чашата со коњакот, за разлика од винските чаши кои се направени да се држат за долниот дел од чашата, т.е ногата).
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.429
Поени од реакции
4.260
Само една добра лозова ракија имам пробано, ама домашна.
 
A

Avenger99

Гостин
Французите се махери гомно ќе спакуваат фино лепо ќе му лупнат некое фенси име, маркетинг јак и ќе го продаваат по 5x повисока цена од реалната вредност. Слична работа е и со шампањот, на 99% од луѓето да им ставиш пенливо вино надвор од Франција само со нивна етикета ќе мислат кој знае што пијат, а да им го дадеш во нормална ситуација со етикета произведена од трета држава надвор од Франција на истото ќе му најдат еден куп замерки - и ќе речат не е тоа тоа

Златна ракија имаме, препеченица од квалитетни овошја набрани тука ама кога не не бива за маркетинг и продажба џабе е се
Еден куп глупости напишани. Побогу никој не продава фенси име, разберете. Зошто французите ги имаат денес едни од најдобрите Коњаци, Шампањи и вина е само ради нивна заслуга. На такви луге кои не разбираат ништо од пенливи вина кои си ги споменал, не треба воопшто да им се дава скап Шампањ. На нив и безоловен да им дадеш, исто ќе им е.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.429
Поени од реакции
4.260
Ама види вака, ако планираш да пишеш на темава ко пред кооперација, поштеди не сите нас овде.
Во врска со коњак културата. Ако некогаш пиете коњак, се пие без мраз и во што потопла чаша( понекогаш чашата се загрева на температура на 40 степени, со цел да се ослободат сите ароми кои коњакот ги содржи, затоа и чашата е направена така со цел да можете со својата дланка да ја одржавате топлината на чашата со коњакот, за разлика од винските чаши кои се направени да се држат за долниот дел од чашата, т.е ногата).
Моја тема е, ако не ти се свија, слободно оди си.
Автоматски споено мислење:

Еден куп глупости напишани. Побогу никој не продава фенси име, разберете. Зошто французите ги имаат денес едни од најдобрите Коњаци, Шампањи и вина е само ради нивна заслуга. На такви луге кои не разбираат ништо од пенливи вина кои си ги споменал, не треба воопшто да им се дава скап Шампањ. На нив и безоловен да им дадеш, исто ќе им е.
Ако нешо имам научено за французите, тоа е дека се помпезни шупаци кога нивната храна е засегната. А на помпезни не им се верува.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.503
Поени од реакции
14.678
Аииии како во детска градинка, дури е чудно во гурманско. :)

Стев, смири доживљај, дома може да кажеш на некој да си оди, темата не е во твоја сопственост иако ја отвори. Форум е ова.

Држете ниво на дискусија, аман, во тема за коњак сте. :)
 
M

Macedon1um

Гостин
Еден куп глупости напишани. Побогу никој не продава фенси име, разберете. Зошто французите ги имаат денес едни од најдобрите Коњаци, Шампањи и вина е само ради нивна заслуга. На такви луге кои не разбираат ништо од пенливи вина кои си ги споменал, не треба воопшто да им се дава скап Шампањ. На нив и безоловен да им дадеш, исто ќе им е.
И те како се продава фенси име и маркетинг, може да ја шириме темата ама имаш многу такви производи од телефони како ејпл до некои брендови за облека итн.

Твоја работа е ако мислиш дека Дом перињон навистина вреди 150$ а од Напа имаш пенливи вина за 5-6 пати помала цена а 99.99% од луѓево нема да направат разлика ниту ќе знаат кое е поскапото
 

Kajgana Shop

На врв Bottom