Што е....коњак?

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
1.657
Поени од реакции
1.817
Ова подразбира и слични ствари: вињак, курвозје итн....
Како се разликува од класична ракија....
И можда од типови на бренди?
 
Член од
9 јули 2011
Мислења
3.665
Поени од реакции
4.390
Коњак смее да се нарекува само дестилат добиен од областа Коњак во Франција и на ниеднио друго место. Сите останати се бренди, ракии, вињаци..
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
30.181
Поени од реакции
40.914
Море што налетав на домашен вињак. Прилично добар. Удира накај виски некако.
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
1.657
Поени од реакции
1.817
Коњак смее да се нарекува само дестилат добиен од областа Коњак во Франција и на ниеднио друго место. Сите останати се бренди, ракии, вињаци..
Тоа е копирајт за да пунат џебови. Ништо магично тука. Дрн дрн географски уникатно, дрн дрн поднебје, дрн дрн сорта грозје. Права за фалење и адврертајзинг , ништо екстра. Истото се прави со кашкавал/сирење.
 
Член од
9 јули 2011
Мислења
3.665
Поени од реакции
4.390
Тоа е копирајт за да пунат џебови. Ништо магично тука. Дрн дрн географски уникатно, дрн дрн поднебје, дрн дрн сорта грозје. Права за фалење и адврертајзинг , ништо екстра. Истото се прави со кашкавал/сирење.
За да напушеш вакво нешто треба да си тотален лаик во винарството и дестилираните пијалоци. Како што секое едно уникатно вино е заштитено географски и тероарно истото е и со дестилатите.
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.832
Поени од реакции
3.191
кога сме веќе на темава дали знае некој дали коњакот има врска со растението Konjac flower/plant?
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
1.657
Поени од реакции
1.817
За да напушеш вакво нешто треба да си тотален лаик во винарството и дестилираните пијалоци. Како што секое едно уникатно вино е заштитено географски и тероарно истото е и со дестилатите.
Taка тврдат... за жал, по информиран со во економика. Така да , знаејќи како идат тие ствари позади сцените...
80% од профитот им е од тапијата. Таа тапија дека само тоа подрачје дека може да го прави тој специфичен производ е причината зошто се толку скупи.
Прават монопол, и преку монополот си прават престиж. Преку престижот си прават профит, нормално преку дополнителни инвестиции.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.399
Поени од реакции
14.128
Стев, во иднина кога ќе отвараш теми, те молам да не бидат како да пребаруваш на гугл. Објасни ни малку повеќе за да има и дискусија. Вака е како квиз.

Останатите, ве молам, ако не можете да придонесете за дискусија, скокнете тема.
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
1.657
Поени од реакции
1.817
Не. Тоа е тип на арум(кала, филодендрон, антуриум, дефинбахија ит) чиј корен се преработува во тн конјак желе.
Иначе не, коњак се прави од грозје, со тапија.
Автоматски споено мислење:

Стев, во иднина кога ќе отвараш теми, те молам да не бидат како да пребаруваш на гугл. Објасни ни малку повеќе за да има и дискусија. Вака е како квиз.

Останатите, ве молам, ако не можете да придонесете за дискусија, скокнете тема.
Ме интересира за текстура и осет. Што физички е нешто, а не од каде доаѓа и како се прави.
 
Член од
9 јули 2011
Мислења
3.665
Поени од реакции
4.390
Taка тврдат... за жал, по информиран со во економика. Така да , знаејќи како идат тие ствари позади сцените...
80% од профитот им е од тапијата. Таа тапија дека само тоа подрачје дека може да го прави тој специфичен производ е причината зошто се толку скупи.
Прават монопол, и преку монополот си прават престиж. Преку престижот си прават профит, нормално преку дополнителни инвестиции.
Причината зошто се толку скапи се во специфичноста, името и знаењето во правење на таков дестилат. Никој не прави монопол. Така америкаците си ја имаат грапата( oригинално италјанска)
, грците метаксата, ние ракијата, србите вињакот итн итн.. Коњакот се смета за престижен пијалок и си има култура на пиење, не е како ракијата.
 
На врв Bottom