Што е Исус?

Што е Исус?

  • Господ/Бог (Отецот)

    Гласови: 14 3,6%
  • Божји Син (синот)

    Гласови: 183 46,9%
  • Светиот Дух (гулабот)

    Гласови: 6 1,5%
  • Божји Пратеник

    Гласови: 82 21,0%
  • Нешто друго...

    Гласови: 105 26,9%

  • Вкупно гласачи
    390
Член од
10 ноември 2009
Мислења
91
Поени од реакции
3
Negovata misija bila takva od 30 god da pocne da sluzi,ne deka do 30teta god kjutel samo, jas veruvam deka on i pred toa govorel za BOG Kako so toa go napravi na 12 godisna vozrast
BOG E BOG za 3 god napravil mnogu zosto BOG sekogas e poseben

vo ovaj slucaj ti sakas da kazes deka ISUS ne bil zrel do 30 god pa se obrazuval i se spremal za misijata,on bese spremen use pred da se sozdade svetot za toa sto ISUS BIL,E,I KE BIDE.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
vo ovaj slucaj ti sakas da kazes deka ISUS ne bil zrel do 30 god pa se obrazuval i se spremal za misijata,on bese spremen use pred da se sozdade svetot za toa sto ISUS BIL,E,I KE BIDE.
А со кое “чудо“ Исус прво му се објавил на светот дека е син божји?
Што направил за да му покаже на сите дека е бог и ја отпочнал својата мисија?
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
А со кое “чудо“ Исус прво му се објавил на светот дека е син божји?
Што направил за да му покаже на сите дека е бог и ја отпочнал својата мисија?
Аман бе Let 3, па ти нема да го видиш Исус и пред тебе да стои и чуда да ти прави...Што туку си запнал, зошто така, зошто не вака,како ова, а како пак она...Ако ти се верува, верувај, ако пак не, ОК ....Само не отекувај веќе.
 
Член од
10 ноември 2009
Мислења
91
Поени од реакции
3
А со кое “чудо“ Исус прво му се објавил на светот дека е син божји?
Што направил за да му покаже на сите дека е бог и ја отпочнал својата мисија?
Koga gi napolni sadovite so vino a bea voda na svadbata

veruvam deka i pred toa pravel cuda,za toa sto marija vekje znaese deka mozhe da napravi cuda,megjutoa toa e kako prvo cudo zapisano vo noviot zavet.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Koga gi napolni sadovite so vino a bea voda na svadbata

veruvam deka i pred toa pravel cuda,za toa sto marija vekje znaese deka mozhe da napravi cuda,megjutoa toa e kako prvo cudo zapisano vo noviot zavet.
То е првото чудо. На свадба на веќе поднапиени гости им создал вино да се допијанат.
Со тоа чудо Исус се преставил на светот како спасител.
 
Член од
10 ноември 2009
Мислења
91
Поени од реакции
3
То е првото чудо. На свадба на веќе поднапиени гости им создал вино да се допијанат.
Со тоа чудо Исус се преставил на светот како спасител.
Kade pisuva deka bile podnapieni???
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Kade pisuva deka bile podnapieni???
Ај не заебавај ;)
Снемало вино. На свадба! Сигурно биле лом тоа сватовите веќе, а Исус им направил уште 6x поише. (300? 600 литри? како беше?)
 
Член од
10 ноември 2009
Мислења
91
Поени од реакции
3
Ај не заебавај ;)
Снемало вино. На свадба! Сигурно биле лом тоа сватовите веќе, а Исус им направил уште 6x поише. (300? 600 литри? како беше?)
Toa e samo tvoja pretpostavka,deka bile pijani,a jas ne mozam da zboram so covek so ne go poznava svetoto pismo i treska naprazno a LET3 ne znaese so da odgovori pa tebe da ne te prati...
 

dacimf

безобразен
Член од
16 ноември 2009
Мислења
60
Поени од реакции
7
Мене најсмешен ми е фактот дека бил бел... Зошто морал да биде бел? :icon_lol:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Трезен гостин бара ли уште вино?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Кога е Бог Троедин, зошто ниеден христијанин на анкетата не гласал за Исуса дека е Светиот Дух? :vozbud:
Не гласал, оти Отецот Е Отец, Синот Е Син а Духот Свет Е Дух Свет: иако се работи за три лика/Бога, Тие се единствени но неслиени! Така, не можеш да гласаш за Еден од Нив по два пати!

Мене најсмешен ми е фактот дека бил бел... Зошто морал да биде бел? :icon_lol:
Навистина, Месијата баш и не морало да биде бел, но пошто Бог го одбра Израилот за есклузивен народ Божји во текот од старозаветните времиња, токму затоа и Месијата, кој требаше да се роди и се роди од Јудеите, беше/Е со „бела„ боја на кожата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom