Што готвите во моментов?

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.361
Поени од реакции
513
Денес на мени, полнети тиквички ми остана вишок мелено месо, па наполнив една пиперка и еден патлиџан.

Прсти да излиже човек


Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.941
Дај го рецептот. Обожавам чооладни торти. Може ја немам правено оваа.
Еве гo рецептoт зa oвaa чoкoлaднa тoртa:
Сoстoјки
5 јајца
11 лажици шеќер
11 лажици брашно (рамно)
4 лажици какао
3 лажици масло
1 прашок за пециво
1 литар млеко
100 гр чоколадо
100 гр маргарин
300 гр шлаг или слатка павлака

Пoдгoтoвкa
Ставете ја рерната да се загрева до 200 степени и за тоа време изматете ги белките со 5 лажици шеќер. Додадете жолчка и масло, а потоа полека промешајте. На крај, додадете 5 лажици брашно, 2 лажици какао и прашок за пециво и лесно комбинирајте сè со процесор за храна. Истурете ја смесата во плех обложен со хартија за печење и ставете да се пече. Веднаш намалете ја температурата на рерната на 180 степени.

Додека кората се пече, измешајте ги преостанатите 6 лажици брашно, 2 лажици какао и 6 лажици шеќер со малку млеко, а остатокот оставете да зоврие. Во вареното млеко сварете го изматеното брашно и мешајте додека не се згусне. Тргнете го од оган и додадете го скршеното чоколадо, па мешајте додека не се стопи чоколадото. Оставете да се излади целосно.

Тoртaтa е превкуснa :)
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
218
Поени од реакции
609
Одамна не сум бил активен овде па да постирам нешто колку да не фати прашина профилот, иако сум љубител на месо овај пат реков да се пробам од кај другата страна :) Бургери од леќа со различни додатоци и намази , од ѕаѕики, до барбаќу, намази со лук итн :D Генерално хејтер сум кон веге имитации на јадења ама морам да признаам дека вкусов вреди за сите пари и дека може човек од еден да се засити, е сеа јас пошо сум гојдо ненаситно напикав 3 од 6 во стомак и збивтав цела вечер. ПоЗз до @shumecha.tableta ако го посматра форумот уште, незнам зошто ама ги најдов овие ножињата дома и ме потсетија на нејзините јадења :) 20210611_211508.jpg 20210611_213334.jpg 20210611_215135.jpg 20210611_215650.jpg 20210611_215655.jpg 20210611_215714.jpg 20210611_215726.jpg
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.702
Поени од реакции
19.749
Одамна не сум бил активен овде па да постирам нешто колку да не фати прашина профилот, иако сум љубител на месо овај пат реков да се пробам од кај другата страна :) Бургери од леќа со различни додатоци и намази , од ѕаѕики, до барбаќу, намази со лук итн :D Генерално хејтер сум кон веге имитации на јадења ама морам да признаам дека вкусов вреди за сите пари и дека може човек од еден да се засити, е сеа јас пошо сум гојдо ненаситно напикав 3 од 6 во стомак и збивтав цела вечер. ПоЗз до @shumecha.tableta ако го посматра форумот уште, незнам зошто ама ги најдов овие ножињата дома и ме потсетија на нејзините јадења :)Прегледај го приврзокот 298908Прегледај го приврзокот 298909Прегледај го приврзокот 298910Прегледај го приврзокот 298911Прегледај го приврзокот 298913Прегледај го приврзокот 298914Прегледај го приврзокот 298915
Дај рецепт за бургерите, обожавам бургери од леќа.
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
218
Поени од реакции
609
@Луси Да не го пишам го има во видеото во description, горе долу не заменив нешто колку што памтам,, може 130 мест0 135 гр овесни да ставив во смесата, и зачините по вкус,овај гледам еден куп имаше начукано на видеото кориандер и ким, јас сомелив бајаги помалце и прилично интензивно се осеќаше, би ти препорачал и ти да не сњ силиш со по многу. Цела смеса убаво со раце измлати ја да личи на мелено и ако ти се чини дека е водлеста причекај малце снегулките ќе ја упијат влагата, ако мислиш дека се водени стави уште малце од нив ама јас немав потреба, таман му е рецептот. А к леќата еднно 35/40 минути ја варев не 20 како овој, мојата си бараше побеќе, и по некое ал денте имаше оатанато :)
Од цела смеса иЗвадив за 6 плески по околу 125 грама.. Наредно се мислам да експериментирам бидејки берам печурки во миксот од главица кромид и лук да пропржам и некоја печурка на ситно било буковка или пак некој вргањ со лисичарка, мислам дека ќе му дај "џусинес ен смоукинес" повеќе :D
За намази, go wild шо сакаш, јас таратурче/ѕаѕики микс начукав,се такво павлакесто лепи, експериментирај, ќе имаш 6 различни и да си избериш кој ти е најдобар :)

 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Дај рецепт за бургерите, обожавам бургери од леќа.
Луси. За веге плескавичка, употреби претходно варен ориз по могуќност интегрален,
буковка пеќурка пржени малце парченца, тиквица изрендана, ленено семе подварено до лигавост
и натаму може и леќа и друго нешто. Јас ставам плус ленено семе за уште подобро да врзе пошо не користам јајца. Дакле со зачини, коа ке го потрефеш приготвувањето има прсти да си изедеш. :)
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.702
Поени од реакции
19.749
Луси. За веге плескавичка, употреби претходно варен ориз по могуќност интегрален,
буковка пеќурка пржени малце парченца, тиквица изрендана, ленено семе подварено до лигавост
и натаму може и леќа и друго нешто. Јас ставам плус ленено семе за уште подобро да врзе пошо не користам јајца. Дакле со зачини, коа ке го потрефеш приготвувањето има прсти да си изедеш. :)
Правам и јас такви мешани, ама сакав чисто од леќа се исполигавив коа ги видов плескавициве :brlav:
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Правам и јас такви мешани, ама сакав чисто од леќа се исполигавив коа ги видов плескавициве :brlav:
И ја се исполигавив коа видов на ФБ една сочна крвовача жива пљескавица. :ljubove:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom