Што гледаат и слушаат Македонците?

Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.120
Поени од реакции
4.799
Не сум стручен и не сум извршил испитување, но од тоа што гледам на интернет мене ме вознемирува тоа што делиме држава и сме соседи со народ кој има најкриминален ген во цивилизираниот свет, не сe тушира редовно и деформира пениси на мали деца. Јасно ми е за времето во кое живееме, но не може во секоја албанска куќа да има 5 саксии со марихуана, пакетче бело во фрижидер, рачен минофрлач и по еден калашников за секој член од семејството.

Те вознемирувало тоа што Аца Лукас пеел во Скопје, а мислев дека треба да те вознемирувало појавите што сум го опишувал погоре.
Ова е веќе навреда, полно глупави неиздржливи предрасуди, рече најкриминален ген во свет, а затоа ли во Полошко на 300.000 жители само 3 убиства, при толку оружје ? За чистотата сам се издаде, сечењето пениси е токму заради чистота.

Против лошиот сосед со најкриминален ген можеш и да се заштитиш, но пази ќе го јадеш од тој на кој му имаш отворено врата.

За белото во фрижидер те поздравува Аца Лукас и ти вели да не се вознемируваш, тој и неговите од Гранд, Пинк, Спц, Ртс, Снс, Спс, шират добра култура, не мирисат на ракија и лој, немаат оружје, дрога не знаат што е убиства, криминал во нивната култура нема, и затоа не плаши се, дека тие шират само мир и љубов.

 
Последно уредено:
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
@Dardan-ia :icon_lol: :icon_lol: :icon_lol: :love:
1581447666756.png


Пошто темава господинот нејзин креатор ја тера во ист правец (зачинето само малку со тресење глупости и прикриено вреѓање на етничка основа) како и темата „Трендови во медиумите од кои ни се кења“, предлагам оваа да биде припоена на таа „главната“. @Донев гледам си модератор овде, @Нuкола исто мислам дека може да испадне надлежен.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.931
Јас на јутјуб имам 70-80 канали од кои ни еден на Македонски јазик. Од Балкански имам само еден црковен српски. Останатите се Американски, Британски, Германски и Холандски. А гледам доста често Јутјуб. Инаку ниеден не е музички. Има теми од влог и вести до некои видеа за финансии, психологија, технологија, наука итн.
 
Последно уредено:

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
@Dardan-ia :icon_lol: :icon_lol: :icon_lol: :love:
Прегледај го приврзокот 233373


Пошто темава господинот нејзин креатор ја тера во ист правец (зачинето само малку со тресење глупости и прикриено вреѓање на етничка основа) како и темата „Трендови во медиумите од кои ни се кења“, предлагам оваа да биде припоена на таа „главната“. @Донев гледам си модератор овде, @Нuкола исто мислам дека може да испадне надлежен.
Јас нормално дека можам да преземем надлежност ама сепак мислам дека соодветниот модератор треба да реагира на твојава пријава. Или пак, ако е нешто итно.. може да пишеш на темата "Прашања до администраторите" за да биде се како што треба, да не речам по официјални канали.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.229
Поени од реакции
45.345
Добар е бабушов, мора да се признае. Има една теорија што сум ја чул од некои по учени албански кругови дека србите преку културната доминација набиваат негативен сентимент на Македонците кон Албанците.
Нормално, не е тој сентимент од подалечното ни од поблисково минато и секојдневие ради некои си војни или масакри, туку вештачки е хранет од Аца Лукас и Цеца.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Остај што србите знаат најдобро да пеат, да прават емисии, забави, да војуваат, да спортуваат, туку се и најубави во светот.
Ne deka za Dua Lipa i Bebe Rexa isti storii imate na vasite portali, ama oti e CECA pu sramota.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.364
Поени од реакции
38.337
Демек они не слушаат цеца и аца лукас, сите тоа слушаат без разлика на националност
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
se e na mesto ama kaj se kritikuvaat i vregaat aca lukas i ceca nego pravat duet
a vo edna grupa tanja carovska gi dokritikuva nehs tajm za lence kumanovce demek nemale nisto svoe samo prerabotuvale imale dve pesni a carovska dve ipol e toa e razlikata inaku jas licno slusam i gledam se
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.533
Поени од реакции
52.307
Доколку има ок дискусија на темава, може да и дадеме шанса.
Ама ако се оди со фокусирање само на креаторот на истата, ќе оди под клуч.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.120
Поени од реакции
4.799
Ne deka za Dua Lipa i Bebe Rexa isti storii imate na vasite portali, ama oti e CECA pu sramota.
Ако тебе ти значи исто ќерката на Цеца, како на албанците Дуа Липа и Бебе, во ред, србинка си.

Темата сум ја отворил за тие што се осеќаат македонци, за тоа кој сака и кој работи на македонците да им изврши културна асимилација и зошто никој не го спречува тоа.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.793
Поени од реакции
17.154
Ако тебе ти значи исто ќерката на Цеца, како на албанците Дуа Липа и Бебе, во ред, србинка си.

Темата сум ја отворил за тие што се осеќаат македонци, за тоа кој сака и кој работи на македонците да им изврши културна асимилација и зошто никој не го спречува тоа.
Абе истово и ја го мислев до пред некоја година ама ете истото се случува и во Босна и Хрватска каде војувале со Србија.Па Цеца имала направено концерт во Сараево еј, замисли како сега не знам да пее у Приштина колку е чудно само по себе.Прават шоу бизнис и преовладуваат со пазарот, така било пред 80 години така е и сега.
Зошто не одговориш за тоа дека Албанци од Македонија исто така слушаат Срби или тоа не ти одговара.
И мене ми смета кога гледам дека трендигот е полн со немакедонски работи ама ниту тоа е најголем проблем за Република Македонија ниту пак некој од страна е виновен за тоа освен ние самите.

Инаку ако не се лажам ќерката на Цеца лани беше во трендинг и во Косово така да...
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
за тоа кој сака и кој работи на македонците да им изврши културна асимилација и зошто никој не го спречува тоа
Срцка бе, си се загрижил за нашата култура :love: :love: :love:

Зошто не ти смета американската, британската, шпанската или турската „културна асимилација“ туку само српската?
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.072
Поени од реакции
21.950
Ако тебе ти значи исто ќерката на Цеца, како на албанците Дуа Липа и Бебе, во ред, србинка си.

Темата сум ја отворил за тие што се осеќаат македонци, за тоа кој сака и кој работи на македонците да им изврши културна асимилација и зошто никој не го спречува тоа.
Фала многу пријателе на загриженоста. Културна асмилиација ни прават од освојувањето на Рим на овие територии до сега без пауза па сеуште сме свесни кои сме и што сме. И не само ние, туку и вие .
 

MSE

Член од
13 мај 2017
Мислења
261
Поени од реакции
332
Македонците генерално имаат стара популација, бумерите се уште заглавени со телевизија.
Децава си гледаат се и сешто, англиски им е што се вика мајчин јазик.

Донекаде е и што сме мал пазар, па ретко се вадат нови работи.
Арно ама, како да се вадат нови работи еве да земеме еден пример.


Девојчево си извадила прва песна, топ коментари
"Na sto go ucite mladiot svet? Na kako da se soblacat ili kako da glumat "skapi" devojki so ku* i kush? KA TA STRO FA! "
Али истата на исти песни од разни цеци, меци нема проблем тоа. (доказ е топ 50 трендинг)

"Se selam od drzavava posle pesnava"
Зошто? Имаш на располагање Моцарт, Бетовен слушај што сакаш.

"Senidah od ali expres"
Не ја познавам која е, ама ако је из Србије брате мора да је страва оно :D

"Loredana od AliExpress :D "

Или во превод српското срање е послатко од македонско срање :D
Зошто? Весниците и новинарските редакции ги уништија.
Порталиве најлесно им е да преведе некој текст од блиски јазици не се замара, нема новинари.
И резултатот е тој.

Од друга страна, сум приметил некои клипови навистина имаат голема гледаност а не се појавуваат во трендинг зошто е тоа така кој ќе објасни? Еве пример од а1.он клип со Атиџе имаше некои 120 000 прегледи, клипот претходниот ден поставен, го немаше во трендинг?
Кога го отворив а1.он сајтот, клипот самиот ти се отвара дали е поради тоа? Дали Youtube има начин да го препознае тоа?
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.120
Поени од реакции
4.799
Абе истово и ја го мислев до пред некоја година ама ете истото се случува и во Босна и Хрватска каде војувале со Србија.Па Цеца имала направено концерт во Сараево еј, замисли како сега не знам да пее у Приштина колку е чудно само по себе.Прават шоу бизнис и преовладуваат со пазарот, така било пред 80 години така е и сега.
Зошто не одговориш за тоа дека Албанци од Македонија исто така слушаат Срби или тоа не ти одговара.
И мене ми смета кога гледам дека трендигот е полн со немакедонски работи ама ниту тоа е најголем проблем за Република Македонија ниту пак некој од страна е виновен за тоа освен ние самите.

Инаку ако не се лажам ќерката на Цеца лани беше во трендинг и во Косово така да...
Цеца одржала концерт во општина Источно Сараево која припаѓа на република Српска, концерт наменет за србите, бошњаците биле против.

Во Приштина младите албанци не знаат ни добар ден да кажат на српски, исто и кај нас во Македонија ретко кој слуша.

Што сакам да кажам, во секое општество има исклучоци, кај албанците се исклучоци и малцинство тие што слушаат српска музика, а кај македонците тие што не слушаат.

И не е проблем да слушаш, туку колку слушаш, ако телефонот ти е натрупан со српски песни, а само по некоја македонска, тогаш е проблем. Проблем е тоа што од 50 најгледани видеа на youtube, само 4 се македонски.

И се фаќате само за музиката, не е тоа темата.

Проблем е кога никој не прогорува кога секоја година се слави битката по која Македонија падна под српска контрола и кога почна колонизацијата на Македнија, битката од 1912 кај Забрњак - Куманово, кога доаѓа српска делегација како да се на нивно тло во Шумадија, слават и величат.
А од друга страна истите не ти дозволуваат да одиш на Прохор Пчински, да се потсетиш на Асном, со кој што настан на србите не им е нанесено никакво зло, освен ако зло за нив е свеста на македонецот дека е посебен народ.

Проблем е кога првата заедничка Владина седница ја одржуваш со Србија, но потоа и втората повторно да ја одржуваш со Србија наместо со некоја друга држава.

Проблем е и тоа кога насекаде во светот повеќе се навива за Федерер и Надал, а во Македонија за Ѓоковиќ. Проблем е и тоа колку навивачи имаат екипите на Партизан и Звезда во Македонија.

Проблем е и тоа кога ти иде да ја запалиш амбасадата на Сад, бидејќи се бомбардира Милошевиќева Србија.

Проблем е и тоа што не се преименуваат улици и институции кои носат имиња на српски ликови.

Моментално во Македонија како што стојат работите, се чини дека да влезе српска војска, до Богородица со цвеќиња ќе бидат пречекани.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom