Што ги прави децата среќни?

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.046
Поени од реакции
15.014
деца ко деца...седни ги на маса....че ти ја изедат салатата.....
однеси го на плажа....прво ќе се налапа песок, после ќе го г'тне сапунот.
Секое дете се радува на нешто различно од тоа на кое се радуваат другите.....некои се радуваат на училиштетот...некои го мразат училиштето.....(егзампл)
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
312
Поени од реакции
153
Слободата пред се, не треба да се чувствуваат премногу ограничени ( барем децата кои имаат афторитативни родители ) да не ги гњават многу, да не ги тераат на нешто што не сакаат да го прават, потоа вниманието и љубовта што ја добиваат, играчките :D, разговорот и најважно да се почувствуваат сакани.
 
Член од
17 март 2009
Мислења
194
Поени од реакции
22
Позитивната енергија на оние кој ги опкружуваат,слободното изразување без разлика дали било добро или лошо,играта со своите врсници,и исполнување на сите соништа ...
 
Член од
1 февруари 2010
Мислења
120
Поени од реакции
41
1. Љубов од најблиските.
2.Игри, песни , смеење .
3.Слобода .
4. (зависи до вкусот и карактерот на детето)
5. (зависи до вкусот и карактерот на детето)
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Ја се сеќавам како дете никогаш не сум плачела по играчки, чоколади и такви работи, кога ќе ми рекле не може и не може, крај, не сум досаѓала понатаму, ама затоа пак многу лесно се навредував и секој "погрешен" збор што ми го кажале го анализирав со денови... и затоа сметам дека едно и единствено правило за детето да биде среќно е да му се даде слобода за рамноправност со родителите ( во граници се разбира), ништо друго.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Ја се сеќавам како дете никогаш не сум плачела по играчки, чоколади и такви работи, кога ќе ми рекле не може и не може, крај, не сум досаѓала понатаму, ама затоа пак многу лесно се навредував и секој "погрешен" збор што ми го кажале го анализирав со денови... и затоа сметам дека едно и единствено правило за детето да биде среќно е да му се даде слобода за рамноправност со родителите ( во граници се разбира), ништо друго.
Ко јас да сум го пишала ова. Тотално исти тип. :)
 
Член од
9 октомври 2011
Мислења
88
Поени од реакции
15
Најсреќен бев кога ќе се вратев од школо, и излегувам надвор и цел ден го утепував во фудбал, брканици, караници.. И уште е така :) Само што сега не се бркаме и караме за се и свашта. Кога излегувам се олабавувам и гледам да си поминам убаво. Пред и после излегувањето е време кога се мисли за проблемите. (y)
 
Член од
22 јули 2014
Мислења
621
Поени од реакции
766
Нај убавите нешта се бесплатни...и секое дете може да ве потсети кои се тие :)
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.681
Поени од реакции
4.420
Зависи колкави се децата. Инаку малку глупаво е прашањево пошто децата како и возрасните се со различен карактер, сонови и желби.

Во глобала можеби клише, но она што сите го бараат се љубов и внимание од блиските. Ова можеш да го заклучиш посебно од однесувањето на малите деца пред да пораснат доволно и да научат да лажат.

После тоа како се повеќе растат секое дете си има работи кои го/ја прават среќен/а. За некој тоа е спорт, за некој друг можеби уметност за некој трет нешто сосем различно итн.

Во глобала работи кои ги прават сите луѓе среќни се добра храна(читај сладолед и палачинки и пица и ... и....:D)
Секс(Ова за повозрасни деца :backa:)
Физичка спремност:cujte:
Емоцинална исполнетост:ljubove:
Добро здравје:angel:

П.С Ова веќе е кажано и докажано е сега колку е изводливо е друга приказна.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.353
Поени од реакции
35.880

...едно од нештата што ги прави среќни децата е пеењето!
„Велигденска песна“ исполнува: „Хорот на децата“ од детската градинка „Раде Јовчевски Корчагин“- Скопје
 

Kajgana Shop

На врв Bottom