Што ве повредува во вашата врска?

С

Сатори

Гостин
Треба нешто да ме повредува?
/Дем, не знаев дека врска и мазохистичка забава е ист термин во денешно време, заостанав. :(
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
краткиот одговор.... не заинтерисаноста....
NEZAINTERESIRANOST od takt me vadi koga nekogas ne mi obvrnuva vnimanie
незаинтересираност .....
невнимание,незаинтересираност,криење на чуства како на пр.љубомора и сл. .. :S
Интересна работа.
Како функционира и трае врска доколку едниот е незаинтересиран? А и воопшто врска која повредува.
И не ми е јасно како повредува криењето љубомора :toe:
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
Интересна работа.
Како функционира и трае врска доколку едниот е незаинтересиран? А и воопшто врска која повредува.
И не ми е јасно како повредува криењето љубомора :toe:
Зошто да не? Малку врски ли има каде што еден од партнерите е незаинтересиран или па помалку се треска од земја од другиот?
И нормално е да има врски кои повредуваат, барем според мене. Па сведоци сме на безброј лоши врски, уствари ретко и да гледаме (или доживуваме, сеедно) некоја убава и нормална. Друга работа е дали тие врски кога ќе почнат да повредуваат почнуваат и да завршуваат или траат вечно. Мислам дека темава е отворена, токму поради тоа.

п.с. А како криењето љубомора повредува? Па нормално е ако некој ја смета љубомората за доказ за љубов, да биде повреден ако не ја чувствува од другата страна.
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Зошто да не? Малку врски ли има каде што еден од партнерите е незаинтересиран или па помалку се треска од земја од другиот?
Што знам, не мора да се трескаш од земја за да бидеш заинтересиран.
Дивајн напиша:
И нормално е да има врски кои повредуваат, барем според мене. Па сведоци сме на безброј лоши врски, уствари ретко и да гледаме (или доживуваме, сеедно) некоја убава и нормална. Друга работа е дали тие врски кога ќе почнат да повредуваат почнуваат и да завршуваат или траат вечно. Мислам дека темава е отворена, токму поради тоа.
Според мене не е нормално да си во врска, а чувствуваш дека партнерот те повредува на некој начин постојано. Тоа ми беше поентата, траењето и завршувањето на истата. Јас не мислев на тоа - ако нешто те повредува дека треба веднаш да прекинеш, туку затоа постои муабет и резултат од тоа - разбирање. Ако партнерот не е заинтересиран, а мене и понатаму ми фали заинтересираност, зошто да се мачиме и јас и тој? Очигледно немаме иста замисла за тоа како треба да ја градиме врската.
Дивајн напиша:
п.с. А како криењето љубомора повредува? Па нормално е ако некој ја смета љубомората за доказ за љубов, да биде повреден ако не ја чувствува од другата страна.
Океј, појасно ми е.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
Што знам, не мора да се трескаш од земја за да бидеш заинтересиран.
Не мора тоа, ама мора да се заинтересирани приближно исто, за да биде тоа една добра врска, која би успеала. Значи не задолжително... да се најдат на исто ниво и двајцата.

Според мене не е нормално да си во врска, а чувствуваш дека партнерот те повредува на некој начин постојано. Тоа ми беше поентата, траењето и завршувањето на истата. Јас не мислев на тоа - ако нешто те повредува дека треба веднаш да прекинеш, туку затоа постои муабет и резултат од тоа - разбирање. Ако партнерот не е заинтересиран, а мене и понатаму ми фали заинтересираност, зошто да се мачиме и јас и тој? Очигледно немаме иста замисла за тоа како треба да ја градиме врската.
Добро, те разбирам, ама тоа е некоја совршена теорија, по која ретко кој се води. :toe:
 
B

black angel

Гостин
me povreduva pregolemata kontrola na majkami vrz mene i toa sto nemozeme da bideme zaedno bez da mi se javuva sekoj 5 min i da mi naoga mal milion mani a nie dvajca cesto se karame za toa se e super osven toa vrskatat e ubava
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Зошто да не? Малку врски ли има каде што еден од партнерите е незаинтересиран или па помалку се треска од земја од другиот?
Не би се согласила баш со ова.
Каква врска е таа во која едниот од партнерите е незаинтересиран?
Врската без љубов па и не е баш некоја врска, а ако си заљубен во партнерот/партнерката и правиш некои работи за да го/ја задоволиш тоа не значи дека се трескаш од земја.


И нормално е да има врски кои повредуваат, барем според мене. Па сведоци сме на безброј лоши врски, уствари ретко и да гледаме (или доживуваме, сеедно) некоја убава и нормална. Друга работа е дали тие врски кога ќе почнат да повредуваат почнуваат и да завршуваат или траат вечно. Мислам дека темава е отворена, токму поради тоа.
Нормално е дека не е нормално. Зашто би биле во врска која не повредува кога секојдневно сме во трка по освојувањето на нештата кои би ни го подобриле животот (пари, моќ, кариера, слава,... сеедно)
Зашто тогаш да дозволиме да бидеме во врска која што не повредува, кога можеме да бидем во врска која што не не повредува?
Зашто да страдаме кога може да не страдаме?


п.с. А како криењето љубомора повредува? Па нормално е ако некој ја смета љубомората за доказ за љубов, да биде повреден ако не ја чувствува од другата страна.
Нема врска. Сето тоа се работи кои самите ние си ги умислуваме во моментите кога имаме премногу слободни време кое ни овозможува подлабоко да размислуваме.
Ако тој мене ме сака тогаш ме сака. Јас секако ќе го знам тоа без тој да ми го каже и без да изигра сцена на љубомора. Сето тоа се безначајни нешта кои ние на некој начин потсвесно ги посакуваме иако и без тоа длабоко во себе знаеме дали тој/таа не сака или пак не.

он топик:

Лично мене ништо позначајно не ме повредува. Единствено нешто кое ме повредува на некој начин е кога неколку дена по ред имаме некои свои обврски, дали тој или јас, и не можеме да најдеме доволно време да се видиме. Се друго е релативно и не ме повредува. Барем до сега :)))
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.550
Поени од реакции
33.787
ПМС!

GOD DAMN. Треба у затвор да ве држат тој период, ебаве лудите.
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
ПМС!

GOD DAMN. Треба у затвор да ве држат тој период, ебаве лудите.
Треба, треба. У право си.

Само уште да ни кажуваа кога им е периодот, да си стоиме малку понастрана. :smir: Ама многу сакам. :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

ForMyLove

Don
Член од
7 октомври 2008
Мислења
54
Поени од реакции
1
Лелее, Што ме повредува во врската? - Многу ме повредуваат лагите и кога ќе бидам извисен, тоа е нешто што го мразаааам
 

Stre3T Danc@

The definition of #BFABB
Член од
10 април 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
146
Лага...неверство (не дај боже) ...криење и тајни.
Не викам дека треба се да споделува со мене, ама некои работи кои ги крие ме вадат од такт. Но,обично не се расправам..премолчувам.
 
M

marsovka

Гостин
лаги мрзам кога ме лаже тој што го сакам а знае дека мразам некој да ме лаже ,тоа ја навредува мојата интелегенција,
без оглед колку и да е лошо подобро да ми каже отколку да ме лажеш

и да тишина онаа ужасна тишина
 

Красулка

Replay & Undo
Член од
3 јануари 2009
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.157
Драматург неверојатен,значи ме нервира неговиот претеризам и преувеличување понекогаш на работите и драмите што ги прердува без потреба..Ама во секој случај не е тоа толку страшно за да ме повредува којзнае си колку.Во секој случај си го сакам најмногу:pipi:
 
Член од
6 мај 2009
Мислења
4
Поени од реакции
0
навредата...глумењето дека не му значам, а уствари:uvo:... љубомората...доста е :helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom