Што ве натера да се иселите од Македонија?

Што ве натера да се иселите од Македонија?


  • Вкупно гласачи
    189
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.043
Поени од реакции
2.570
Види од една работа ги разбирам, ама од друга страна ни ги отежнуваат животот на нас што останавме тука. Така да не може да ги оправдам кога работат на моја штета. Секој си глеа своја корист ама има линија каде твојата корист проеѓа во туѓ проблем.. Е сеа дали они го сваќаат тој дел е друг муабет.

За другиве иселени апсолутно сеедно ми е, дури би рекол и корисно е за општеството.
Како ни го отежнуваат животот на тие што останавме тука ? Буквално корист имаме од тие што заминаа со бг пасоши, помала конкуренција за работни места а од друга страна праќаат кеш девизи на нивните и трошат дел од парите тука. Поголема штета имаме од партијашите што се напикаа во државна администрација, на работни места за кои немаа соодветно знаење и квалитет и буквално ги оптоваруваат државните институции а сите други плаќаме за тоа..

Јас сум под 30 години и буквално пола генерација од средно/факултет е отидена во странство, највеќе Германија би рекол и 80%
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.813
Поени од реакции
17.608
Како ни го отежнуваат животот на тие што останавме тука ? Буквално корист имаме од тие што заминаа со бг пасоши, помала конкуренција за работни места а од друга страна праќаат кеш девизи на нивните и трошат дел од парите тука. Поголема штета имаме од партијашите што се напикаа во државна администрација, на работни места за кои немаа соодветно знаење и квалитет и буквално ги оптоваруваат државните институции а сите други плаќаме за тоа..

Јас сум под 30 години и буквално пола генерација од средно/факултет е отидена во странство, највеќе Германија би рекол и 80%
Сметам дека тие 150 000 бугари ќе ни бидат извадени низ нос на нас што останавме тука. Значи ќе има момент за наплата и ние ќе сме тие што ќе плаќаме, а не они.

А за другото се сложувам со се што кажа.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.762
Поени од реакции
24.470
Види од една работа ги разбирам, ама од друга страна ни ги отежнуваат животот на нас што останавме тука. Така да не може да ги оправдам кога работат на моја штета. Секој си глеа своја корист ама има линија каде твојата корист проеѓа во туѓ проблем.. Е сеа дали они го сваќаат тој дел е друг муабет.

За другиве иселени апсолутно сеедно ми е, дури би рекол и корисно е за општеството.
Не разбирам, како имаат удел во било што поврзано со тоа што си останал?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.813
Поени од реакции
17.608
Не разбирам, како имаат удел во било што поврзано со тоа што си останал?
Не удел во тоа што сум останал.

Бугарија не го прави ова за џабе. Тие пасоши си имаат некоја цел и тоа ќе го платиме ние што сме тука и нашите деца.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.762
Поени од реакции
24.470
Не удел во тоа што сум останал.

Бугарија не го прави ова за џабе. Тие пасоши си имаат некоја цел и тоа ќе го платиме ние што сме тука и нашите деца.
Образложи?
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.239
Поени од реакции
21.550
Види од една работа ги разбирам, ама од друга страна ни ги отежнуваат животот на нас што останавме тука. Така да не може да ги оправдам кога работат на моја штета. Секој си глеа своја корист ама има линија каде твојата корист проеѓа во туѓ проблем.. Е сеа дали они го сваќаат тој дел е друг муабет.

За другиве иселени апсолутно сеедно ми е, дури би рекол и корисно е за општеството.
Ne se soglasuvam bas. Site problemi izlagaat od toa sto Makedonija e blizu da e vo sostojba na failed state. Ne moze ni silni vetrina da izdrzi bez golemi erupcii. Ne mozes da baras od lugjeto da se odkazat od pasos i odseluvanje so obrazlozenie deka mu stetat na ostanatiot narod odnosno na drzavata. Taa vekje e temelno ostetena.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.813
Поени од реакции
17.608
Образложи?
Наивно некој да мисли дека Бг пасошите ни ги даваат бугарите за да ни помогнат. 100% ќе бидат искористени против нас тука. Веќе и се, Бугарите ја потенцираа бројката при пописот.
Дали во иднина тоа ќе донесе некакви рамковни пијавици што ќе треба да ги плаќаме, или некаков политички притисок и блокирање во меѓународни организации, останува да видиме. Али нешто ќе има.

Така да не можам да аплаудирам дека ете, некој се снашол. Во принцип на вас надвор ништо од ова не ви мења, ама на нас ќе ни смени.
Автоматски споено мислење:

Ne se soglasuvam bas. Site problemi izlagaat od toa sto Makedonija e blizu da e vo sostojba na failed state. Ne moze ni silni vetrina da izdrzi bez golemi erupcii. Ne mozes da baras od lugjeto da se odkazat od pasos i odseluvanje so obrazlozenie deka mu stetat na ostanatiot narod odnosno na drzavata. Taa vekje e temelno ostetena.
Не барам некој да не се отселува. За мене иселувањето е позитивна работа. Бг пасошите се друг муабет.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.373
Поени од реакции
7.469
Сметам дека тие 150 000 бугари ќе ни бидат извадени низ нос на нас што останавме тука. Значи ќе има момент за наплата и ние ќе сме тие што ќе плаќаме, а не они.

А за другото се сложувам со се што кажа.
Државата е албанска и распукана од сите шевови, годишно се принтаат по 50 000 нови МК пасоши на шииптари што не знаат на картата каде е Македонија, тебе проблемот ти било што некој 150 000 пасоши ќе ти вадел низ нос?

Проблемот се тие цреповите и ретардираните кои за ситна пара ги гласаа кретените ко заев, тие се тие што ти го "олеснаа" животот !

1669911512063.jpg
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.895
Поени од реакции
21.363
So kamenjarkite so pravime?
Jbg borba za gol zivot, samo sto tie ne si ja pisaja pola familija za bugari, ne kopaja po dokumenti za da najdat bugarski proishod.
I niv opravdano im e, ke gi priberite doma kako snai ili zeni?
Za drugar prasuvam :свиркам:
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Абе никој не се чувствува Бугарин, ама би рекол дека Татарите се во право што не заебаваат, сами си го бараме со боринче.
Само пусто Македонче живее тешко, и мора да извади туѓ пасош за да успее, не викаат дека треба да си ги подобрат вештините ако сакаат да им се отворени вратите во цел свет.
Робин Шарма и Наполеон Хил не фукнционираат кога си накај 40ка, две деца и плата нешто над 20 000, а знаеш дека во Германија за истата работа ќе имаш 1 800 - 2 000 евра плата. И не сакаат сите да станат програмери.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.168
Поени од реакции
9.013
Робин Шарма и Наполеон Хил не фукнционираат кога си накај 40ка, две деца и плата нешто над 20 000, а знаеш дека во Германија за истата работа ќе имаш 1 800 - 2 000 евра плата. И не сакаат сите да станат програмери.
malku off-topic, a ima li nekoj age-range kaj so funkcioniraat gorespomenatite :D
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.373
Поени од реакции
7.469
Робин Шарма и Наполеон Хил не фукнционираат кога си накај 40ка, две деца и плата нешто над 20 000, а знаеш дека во Германија за истата работа ќе имаш 1 800 - 2 000 евра плата. И не сакаат сите да станат програмери.
2000 + плус две даца со паушал по 250 евра месечно од државата, "Робин Сармата" ќе ги има у старт без програмерска пљата 2500 евриќи чисти.

Ако му се работи и мимиџоб пљус од мотивацијата на Сармата и сака на децата да им приушти бољи стандард од миниџоб пљус ќе лапне уше 500 евриќи и ете го Сармата со 3 бона pur. :icon_mrgr:

Без "нив" сигурно за 20 000 динарчиња во северистан би седел пред тељевизор у кладионица и би плукал на кристиано бламалдо зашо промашил зицер пред гољ и би кењал на таче ќурка зашо станала Славјанка и протресила мишката и подцицката да ги ароматише гостите на конгресот.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
malku off-topic, a ima li nekoj age-range kaj so funkcioniraat gorespomenatite :D
Не сфаќај буквално :D
Поентата беше дека на 40 години и две деца кај ќе најдеш време за надоградување и усовршување во сосема друга струка што лесно ќе ти помогне да се иселиш. Не дека не може туку далеку потешко е .:D
Еве родниот крај се познати по градежните работници(постарите генерации) сите си фатија пат во Германија каде земаат над 2 000 евра каде се исполнети сите безбедносни стандарди место тука да градат згради на Азманов и Чифлиганец или уште полошо на оние ванаби градежни фирми каде може да ги потрупа земја зашто нема ниеден стандард при градба.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom