Што ве натера да се иселите од Македонија?

Што ве натера да се иселите од Македонија?


  • Вкупно гласачи
    140
Член од
29 јануари 2010
Мислења
1.574
Поени од реакции
1.398
мкд владе Drugar ti mene si me pomesal so nekoj drug ne znam za kakvo pivo i sef zboris ali ne e ni bitno . Da se nadovrzeme na ova sto go konstantiras. Raatot e biten tokmu taka , koj moze da ima raat vo Makedonija vo takvo opstestvo definitvno zasluzuva da si sedi tamu i nikogas da ne izleze na strana nitu tranzit da napravi (so cest na isklucoci) . Poradi toa sto toj parazit se naviknal na takvo beskicmenjacko pusacko opstestvo i okruzuvanje , zarabotuva dovolno za da prezivee i ne mu smeta nisto . Ekonomskiot problem e sekako vtoriot problem , zatoa ne mi e jasno za kakov raat govoris, osven ako toa sto lugeto trckaat po partii za da preziveat go smetas za raat . Vo toj slucaj moze da se soglasime deka ne se soglasuvame i deka imame razlicni percepcii za i okolu kvalitetot na zivotot :)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
12.562
Поени од реакции
9.651
мкд владе Drugar ti mene si me pomesal so nekoj drug ne znam za kakvo pivo i sef zboris ali ne e ni bitno . Da se nadovrzeme na ova sto go konstantiras. Raatot e biten tokmu taka , koj moze da ima raat vo Makedonija vo takvo opstestvo definitvno zasluzuva da si sedi tamu i nikogas da ne izleze na strana nitu tranzit da napravi (so cest na isklucoci) . Poradi toa sto toj parazit se naviknal na takvo beskicmenjacko pusacko opstestvo i okruzuvanje , zarabotuva dovolno za da prezivee i ne mu smeta nisto . Ekonomskiot problem e sekako vtoriot problem , zatoa ne mi e jasno za kakov raat govoris, osven ako toa sto lugeto trckaat po partii za da preziveat go smetas za raat . Vo toj slucaj moze da se soglasime deka ne se soglasuvame i deka imame razlicni percepcii za i okolu kvalitetot na zivotot :)
Ne ti be, drugarce tvoe od taa temata koj bese vo anglija. Nema veze batali.
Inaku rajatot sam si go stvaras, taka se postavuvas, trgas crta.
Eve ako me prasuvas mene, nema cena sto ke me kupi da bidam dostapen 24/7 posto djabe i pari i se ako nekoj mi go remeti mirot vo vreme koga sum sloboden, mi go ebi vikendot, odmorot, pauzata.
Kvalitetot na zivot e dolga i siroka. Vkusovi se toa. Mene sekogas mi bilo pobitno so koj sum otkolku kade. Ne velam deka sum vo pravo ama ete toa mene mi pravi kef :toe:
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
3.030
Поени од реакции
4.853
Една сабота ме искараа зошто им враќав на чет, јас викам ама дечкото го чекам, не правам ништо, не сум на ПЦ, џабе, продолжи муабетот дури во понеделникот. Професионалноста им е на високо ниво.
Е сега зависи со кого на кое Ти си. Јас исто се трудам да не им праќам мејлови за викенд или празници, никој од мене тоа не го барал нити сум работел во германска фирма, ама знам дека си имаат режим.
Има исклучоци кога и они иницираат преписка, ако им гори за викенд. Ама најјак ми е еден турчин( германски се разбира) јас имам договор за одложено плаќање со менаџментот, лејкава знае, ама ми фура опоменувачки мејлови. Почнав да го игнорирам, се откажа :D
А друга случка со италијанец, ми праќа маил некаде во 11 навечер, пошто јас работев на предметот и го завршував, за едно пола саат му одговорив. Му стана практика да ми праќа мејлови после полноќ :mad: , кога му викам абе знаеш кое време е, одговорот беше: епа ти што ми одговараш:ROFLMAO: Не дека ми сметало, ама зборувам дека секој народ си има особеност, не влегуваме сите во ист калап. И уствари мене тоа ми се допаѓа!
 
Последно уредено:

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
568
Поени од реакции
829


Предложени се измени во законот за постојан престој, ќе се бара словенечки на А1 ниво, што не е комплицирано.
Второто не разбирам шо значи. А кои се всушност барањата за постојан престој (за вукојебина ко нас) освен то шо е олеснато знаењето на словенечки јазик А1 ниво. Сакам да се пробам за да ме нема од овде.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
24.389
Поени од реакции
39.056
Ова им е заострување на условите за странци кои бараат привремен престој.

А1 е услов за ако сакаш да ја земеш фамилијата таму. А2 е за оние кои после 5 години бараат постојан престој.

Б2 реално треба да бараат за постојан престој и ако веќе воведуваат построги услови. Не може некој да е 5 години таму и да е на основно ниво.

Друг услов е да има доволно примања без никакви додатоци, за да може да ја издржува фамилијата која бара престој.
 
Член од
1 април 2021
Мислења
1
Поени од реакции
19
Заминавме од Македонијава, сопругот пред пет, а јас и син ми пред три ипол години во Швајцарија. Не можам да кажам дека не ми недостига мојата земја, мојата фамилија, пријателите. Но кога со здрав разум ќе ги разгледам како стојат работите знам дека направив правилен избор. Зошто??? Во мојата земја завршив машински факултет и после тоа се знае кај најдеш и што најдеш ќе работиш. Работевме двајцата за минимална плата(со услов:"ако не ти чини оди си има кој ќе работи и за тие пари").Туркаш едвај месец за месец. Сега не можам да речам дека ми е 100% идеално,но тука добив шанса, за само две години работа во фабрика, и доусовршување на јазикот(германски), даја одбранам мојата диплома и да го работам она за кое сум учела. Иднината на мојот син исто така е обезбедена бидејќи тука го препознаа неговиот талент за свирење клавир и пијано и тој сега студира. Возиме нови автомобили купени од салон, секој викенд шетаме на различни краеви од земјата(поради короната) а годишно најмалку три пати одам на одмор. А да направив куќа во Македонија икупив стан во ск. Фрижидерите ми се полни со храна сметките платени. Здравствено сме сите осигурани на највисока стапка и воопшто не се замарам кога треба да се оди на лекар. Сопругот си отвори сопствен бизнис мала пекара и добро му оди. Па кажете ми вие дали да жалам или да се радувам што се решивме да заминеме од Македонија?
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
301
Поени од реакции
128
Заминавме од Македонијава, сопругот пред пет, а јас и син ми пред три ипол години во Швајцарија. Не можам да кажам дека не ми недостига мојата земја, мојата фамилија, пријателите. Но кога со здрав разум ќе ги разгледам како стојат работите знам дека направив правилен избор. Зошто??? Во мојата земја завршив машински факултет и после тоа се знае кај најдеш и што најдеш ќе работиш. Работевме двајцата за минимална плата(со услов:"ако не ти чини оди си има кој ќе работи и за тие пари").Туркаш едвај месец за месец. Сега не можам да речам дека ми е 100% идеално,но тука добив шанса, за само две години работа во фабрика, и доусовршување на јазикот(германски), даја одбранам мојата диплома и да го работам она за кое сум учела. Иднината на мојот син исто така е обезбедена бидејќи тука го препознаа неговиот талент за свирење клавир и пијано и тој сега студира. Возиме нови автомобили купени од салон, секој викенд шетаме на различни краеви од земјата(поради короната) а годишно најмалку три пати одам на одмор. А да направив куќа во Македонија икупив стан во ск. Фрижидерите ми се полни со храна сметките платени. Здравствено сме сите осигурани на највисока стапка и воопшто не се замарам кога треба да се оди на лекар. Сопругот си отвори сопствен бизнис мала пекара и добро му оди. Па кажете ми вие дали да жалам или да се радувам што се решивме да заминеме од Македонија?
Зошто држите стан во мкд, и придонесвате цените да се високи за тукашните ? Треба за странците огромен данок за недвижнини
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
11.083
Поени од реакции
14.208
Зошто држите стан во мкд, и придонесвате цените да се високи за тукашните ? Треба за странците огромен данок за недвижнини
За да си имаат каде да појдат ако сакаат да дојдат Македонија. Што ти пречи па ако држат стан. Не се сто.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
9.224
Поени од реакции
14.888
Заминавме од Македонијава, сопругот пред пет, а јас и син ми пред три ипол години во Швајцарија. Не можам да кажам дека не ми недостига мојата земја, мојата фамилија, пријателите. Но кога со здрав разум ќе ги разгледам како стојат работите знам дека направив правилен избор. Зошто??? Во мојата земја завршив машински факултет и после тоа се знае кај најдеш и што најдеш ќе работиш. Работевме двајцата за минимална плата(со услов:"ако не ти чини оди си има кој ќе работи и за тие пари").Туркаш едвај месец за месец. Сега не можам да речам дека ми е 100% идеално,но тука добив шанса, за само две години работа во фабрика, и доусовршување на јазикот(германски), даја одбранам мојата диплома и да го работам она за кое сум учела. Иднината на мојот син исто така е обезбедена бидејќи тука го препознаа неговиот талент за свирење клавир и пијано и тој сега студира. Возиме нови автомобили купени од салон, секој викенд шетаме на различни краеви од земјата(поради короната) а годишно најмалку три пати одам на одмор. А да направив куќа во Македонија икупив стан во ск. Фрижидерите ми се полни со храна сметките платени. Здравствено сме сите осигурани на највисока стапка и воопшто не се замарам кога треба да се оди на лекар. Сопругот си отвори сопствен бизнис мала пекара и добро му оди. Па кажете ми вие дали да жалам или да се радувам што се решивме да заминеме од Македонија?
...јас мислам дека вие не заминавте засекогаш, туку сте на привремен престој да заработите, тој што заминува не се враќа назад, а најмалку вложува таму каде му се корените ако не мисли да еден ден се врати, ниту пак ќе седеше на македонски форум да пишуваш како ти е добро, ако ти е добро, затоа што све што наведе не значи дека све е „добро“ кога покрај тебе ги немаш твоите родители, роднини тоа не го покрива ниеден луксуз, но добро што одбра подобар живот, барем извесен период!
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
2.506
Поени од реакции
6.010
...јас мислам дека вие не заминавте засекогаш, туку сте на привремен престој да заработите, тој што заминува не се враќа назад, а најмалку вложува таму каде му се корените ако не мисли да еден ден се врати, ниту пак ќе седеше на македонски форум да пишуваш како ти е добро, ако ти е добро, затоа што све што наведе не значи дека све е „добро“ кога покрај тебе ги немаш твоите родители, роднини тоа не го покрива ниеден луксуз, но добро што одбра подобар живот, барем извесен период!
Не мора да се на привремен престој, знам еден куп луѓе што купиле недвижен имот во Македонија а го користат само 10тина денови во годината.
И тоа не само луѓе што сеуште работат, дури и како пензионери дел избираат да не се вратат тука ;)
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
11.083
Поени од реакции
14.208
Ако се одселиле трајне не значи дека не сакаат да идат на одмор или други прилики сепак матична земја им е. Да, со стан/куќа сепак имаш некои давачки али не се толку високи во глобала за да не вреди да чуваш стан. На крај не губи ништо и друго е да си идеш во свој стан него пример 2-3 недели во хотел да седиш.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
924
Поени од реакции
1.287
Море кога би се отселил не би се вратил никогаш тука. Да ти ебам државата смрдена. Ни денар не би вложил, а не пак стан да купувам тука.
 

LustingVertigo

Puppets. I pull their strings,they dance.
Член од
1 декември 2017
Мислења
315
Поени од реакции
260
Можам да кажам дека 90% од друштвото се стреми за да се одсели од оваа вукојебина (20~ години) , некој се веќе иселени (Германија, Малта , Шведска итн).
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.466
Поени од реакции
100
Можам да кажам дека 90% од друштвото се стреми за да се одсели од оваа вукојебина (20~ години) , некој се веќе иселени (Германија, Малта , Шведска итн).
па нормално, веќе не е држава ова, протекторат е
 

Kajgana Shop

На врв Bottom