Што ве натера да се иселите од Македонија?

Што ве натера да се иселите од Македонија?


  • Вкупно гласачи
    189
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
И технологијата, но и менталитетот има и тоа како врска. Едноставно дур некој живеел во модерна и идустриска Автроунгарија, друг живеел во феудално општество како Турското, каде што бил роб, тепан, силуван, убиван и што уште не. Работите не се решавале преку институции туку со рушвет. Тој менталитет тешко се искоренува. Едноставно за све се бара пријател и за све се дава рушвет. Нема никаква доверба човек на човек, ниту човек на институција. А технологијата и корпорациите во вака глобализиран Свет лесно ќе продреа со солиден систем со силни институции. Едноставно човековиот капитал е многу послаб тука, да не се лажеме. Постојано и постојано имаме кадри кои влегле на некое многу одговорно место со врски или па пуштање на студенити без никакво знаење.
Апсолутно е погрешно да препишиме све на геополитика.
Друго што би издвоил е моменталниот економски систем. Нит е комунизам, нит капитализам. Треба веќе еднаш да се тргне во посолидно олабавување на пазарот и да се пуштат низ вода сите непрофитабилни државни и јавни претпријатија.
Па они продреа, дури и се прилагодија на нашиот систем на безаконие :) Работата е ние да продреме кај нив или во трета земја за да извадиме ќар, а за такво нешто не сме конкурентни ниту ќе бидеме во оваа форма на држава. Бар за индустриите што блиску до моја струка.

Не се толку поштени, само поугодани се за да играат по правила за слободен пазар што они си ги донеле. Практично се монопол 2-3 фирми на светско ниво, испреплетени меѓу себе и државите со еден куп корупциски скандали. А не дека немало кај нас порано, пола опрема што се апдејтува е мејд ин југославија.
Човечкиот капитал е тој, никаков. Ама ретко кој странец што сум запознал е технички/образовно попоткован од мене, сега поготово кога литературата е достапна онлајн. Ама џабе се тоа ако прва работа ти е кај саво во Хајтек а него во Генерал електрик. Не можеш ништо да смениш тука.
Автоматски споено мислење:

Нема врска мајстори или не мајстори, сум видел и мајстори, инженери, ит лица, општи работници кои се влечкале за време на паузи.

Конкретно во мкд мене најмногу ми сметаше делот со состаноците, 80% доаѓаа без да знаат зошто се на состанокот и се муабетот беше ај ќе го решиме ова на следниот. Друга работа доцнењето, сум ги бркал по 15-20 минути да ги соберам на состанок :tapp:

2 саати е веќе бааги време, инаку 1 саат мене ми одговара многу, во претходната фирма тука не ми се знаеше ни пауза ни одмор, едноставно ме бомбардираа со итни таскови преку цел ден по телефон и мејл. Сега си знам дека од толку до толку саат ми е пауза и дека можам спокојно да јадам како човек, или пак да излезам и завршам набрзина некоја приватна обврска без да го молам шефот.

Јас лично имам мислење дека Македончето е доста флегма народ, не дека не може да се дотера во ред и да работи, ама по природа некако ми се турниме да кинисам.
Можда кај вас е така, за мене тоа е невидена работа. Ама сум слушал доста работи од колеги во ИТ што кај мене ќе леташ инстантно од работа. Сепак зависи од фирма до фирма мислам, сепак повеќето луѓе би сакале поише да се платени место да легачат.
 
Последно уредено:
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Па они продреа, дури и се прилагодија на нашиот систем на безаконие :) Работата е ние да продреме кај нив или во трета земја за да извадиме ќар, а за такво нешто не сме конкурентни ниту ќе бидеме во оваа форма на држава. Бар за индустриите што блиску до моја струка.

Не се толку поштени, само поугодани се за да играат по правила за слободен пазар што они си ги донеле. Практично се монопол 2-3 фирми на светско ниво, испреплетени меѓу себе и државите со еден куп корупциски скандали. А не дека немало кај нас порано, пола опрема што се апдејтува е мејд ин југославија.
Човечкиот капитал е тој, никаков. Ама ретко кој странец што сум запознал е технички/образовно попоткован од мене, сега поготово кога литературата е достапна онлајн. Ама џабе се тоа ако прва работа ти е кај саво во Хајтек а него во Генерал електрик. Не можеш ништо да смениш тука.
Продреа да, ама и тука има градација. Сигурно дека не дошле тука за посложените работи, туку за поедноставните(претежно). Тоа дека експлоатираат и одат над дозволеното по закон и странците е јасно, но во секој случај со огелд на тоа дека се во подобра економска кондиција од нашите фирми се поблаги кон работникот во тој аспект.
Инаку да, се согласувам дека има во Македонија многу стручна и амбициозна младина, но тоа се исклучок процентуално гледано. Претежно тоа оди од генерација на генерација и моментално сеуште се живее во социјализам, т.е. лежи лебу да те јадам. Иако има продор на подобро во помладите генерации, но со ова темпо тоа ќе трае со децении. А тука не помагаат ниту властите, кои исто така живеат уште во Југославија и си вработуваат све живо и диво во државно.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
istata poenta mi bese i mene so prviot bold, malku podrugo pisano.
se e tocno so pisa ti - ne e deka vo mkd se legaci ili deka nekade povekje se raboti fizicki,
tuku deka povekje se postignuva/srabotuva.
primer i vo isti rabotni saati, ako ima podobra organizacija, fokus i obvrska kon rabotno mesto, kje dades maksimum.
daj bidi realen, kolkav % od vrabotenite ostanati vo mkd, se gledaat vo ista firma za naredni 5-10 godini?
kolkav % raboti nesto radi reda,privremeno, da ne sedi doma, dobieno od partia vujko/cicko itn?

za regionalniot del so vtoriot bold se soglasuvam celosno, so toa sto pak mnogu povekje inicijativi i slucuvanja
gledam vo drugite regionalni zemji sprema nas (vo odnos na rabota, tehnologija, ekonomija).
Imam konkreten primer za vo MK za losa organizacija i gubenje vreme. EVN treba da stavi trofazna struja do kuka koja vekje ima monofazna. Dojdoa 4 razlicni lugje da go slikaat saatot i uste 3ca da ja vidat banderata koja e preku pat i od kade vekje zima struja. I posle 5 meseci uste ne e sredeno. U sekoja druga drzava site 7 ke letaa od rabota, ali u MK ke si sedat na rabota pijat kafence itn. Druga rabota e sto koga podnesuvas dokumenti, treba da se pominat kaj 16 dusi i po pat pola dokumenti se gubat. U sekoja drzava bi bilo admin sho ke proveri dali dokumentacijata e okej, i menadzer/direktor da odobri i potpise(ili u najlos slucaj ke imas 3ca sho proveruvaat dokumentacija). U MK ja prakjaat recepcionerkata da vide kako ke odgovara da se instalira, za posle koa ke dojde tehnicar, da ti rece deka ne biva taka :D.
Isto imam i los primer za vo Anglija. Ni se javija deka trebalo nekakva si inspekcija za broiloto(saatot se cita online ne mora da ides i zapisuvas saat) za struja i okej organizirame den, vreme i ide covekov i ne prasuva sho treba da proveri. Pa od kaj ja da znam sho treba da proveri na broilo, on e tia shto proveruva a i negovata firma go pratila da proveri.
Ocigledno e deka tie so podobra oragnizacija i podobri uslovi za vraboteni ke imaat povekje profit, otkolku onie sto nemaat nikakva organizacija i se trosat pari na povtoruvanje edna ista rabota nekolku pati za na kraj pak da ne bide zavrsena.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.883
Полека полека,пак ја заташкавме работата дека не сме сите лоши,дека сме можеле,дека и горе имало неработници и без организација....Златна Југославија за нас само :)
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Полека полека,пак ја заташкавме работата дека не сме сите лоши,дека сме можеле,дека и горе имало неработници и без организација....Златна Југославија за нас само :)
Не можеме, кај реков дека сме можеле :D Ама многу малце зависи од нас, како што не зависело ни од словаците.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.122
Поени од реакции
15.937
Ретко кај нас да има професионалци. Јас тоа го гледам ко проблем повеќе во карактерот и како луѓето ја сфаќаат работата, а не во системот.

Многу несериозност, легачење, ќе завршиме денес утре, некад, што ти е гајле, дневница тече ... па оној watercooler муабет колку го мрзам, фала богу никад не сум имала само жени во работна средина, деца муабет, градинки, па кој фустан за што, па рецепти, боже убиј ме. Не би издржала многу време во таква работна средина, зашто тоа ми се оток муабети да ги збориш цел ебан ден, секој ден. Затоа и во глобала ти е глупо да му ржниш на некој, ќе стане некој нов шеф, го гледаш не знае да си ги нареди работите зашо претходно со истиов на кафе секој ден иделе. Работата ќе трпи, другите ќе трпат ... непрофесионалност.

Во странство мислам дека вакви муабети им се минимум, што мене лично, ми изгледа далеку поарно од ова овде кај нас што го прават.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ретко кај нас да има професионалци. Јас тоа го гледам ко проблем повеќе во карактерот и како луѓето ја сфаќаат работата, а не во системот.

Многу несериозност, легачење, ќе завршиме денес утре, некад, што ти е гајле, дневница тече ... па оној watercooler муабет колку го мрзам, фала богу никад не сум имала само жени во работна средина, деца муабет, градинки, па кој фустан за што, па рецепти, боже убиј ме. Не би издржала многу време во таква работна средина, зашто тоа ми се оток муабети да ги збориш цел ебан ден, секој ден. Затоа и во глобала ти е глупо да му ржниш на некој, ќе стане некој нов шеф, го гледаш не знае да си ги нареди работите зашо претходно со истиов на кафе секој ден иделе. Работата ќе трпи, другите ќе трпат ... непрофесионалност.

Во странство мислам дека вакви муабети им се минимум, што мене лично, ми изгледа далеку поарно од ова овде кај нас што го прават.
Каков watercooler муабет хахаха со Германциве што работам не се стереотип за ладни, искрено еве не знам од каде луѓево викаат дека биле ладни, без осет, знаат и смешка да направат, среде состанок на деде од 62 години му викам одам кафе да си направам ми вика gut, gut :toe: Една сабота ме искараа зошто им враќав на чет, јас викам ама дечкото го чекам, не правам ништо, не сум на ПЦ, џабе, продолжи муабетот дури во понеделникот. Професионалноста им е на високо ниво.

Е сега на тема системот, сериозност, професионалност, таму нема мрдање. Сите протоколи да се запазени, шерување информации ни да ти текне, да пробаш да им заобиколиш нешто или фуш да го изработиш, не ни помислувај. Не знам, мене супер ми е соработката зошто и јас сакам кога се работи нешто да е по протокол и или ќе се среди како што треба или да не се ни фаќа за работа. Ако класика иселеник горе мести прозори и напика пур пена сегде и Германецот му се побуни, нормално дека ќе дрда после Германците или не знам кој отоци биле.

П. С. За дедево погоре, на 62 години работи со амбиции како да е вчера вработен. Кај нас бројат денови до пензија тогаш, генерализирам секако.
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.420
Поени од реакции
9.095
ili ako pored gubenje drugo drzavjanstvo trpis imotni zagubi).
Дали во овој дел познаваш некој со лично искуство?

Наследник сум во мкд на одреден имот (иако сосема мал, сепак го има) но планирам заминување од државата. Дали освен во Германија и во други ЕУ земји има проблем со поседување на два пасоши?
И дали конкретно во Германија ако доставиш документи дека си единствен наследник на имот во државата од која потекнуваш ќе те остават да го задржиш пасошот или мора да има и дополнителни причини?

Моментално не сум запознат во мкд како е правната регулатива странец да поседува имот, така да не знам дали по тој основ би се поднело барањето во странство доколку тука таа опција е невозможна и мора да остане МКД пасошот.

Фала.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Дали во овој дел познаваш некој со лично искуство?

Наследник сум во мкд на одреден имот (иако сосема мал, сепак го има) но планирам заминување од државата. Дали освен во Германија и во други ЕУ земји има проблем со поседување на два пасоши?
И дали конкретно во Германија ако доставиш документи дека си единствен наследник на имот во државата од која потекнуваш ќе те остават да го задржиш пасошот или мора да има и дополнителни причини?

Моментално не сум запознат во мкд како е правната регулатива странец да поседува имот, така да не знам дали по тој основ би се поднело барањето во странство доколку тука таа опција е невозможна и мора да остане МКД пасошот.

Фала.
Јас имам и словенечки и македонски а не е дозволено by the book. :toe: добар адвокат се ќе ти истера, ќе направи дека ти е важен имотот, нема на кого да го истераш, уште ако имаш јаки работодавци горе, ќе немаш мака.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Македонија дозволува странец да поседува имот, само ако е наследен.
Тогаш Германија смета дека може да се откаже второто државјанство.


Тоа дека кога ќе отидат во странство знаат да работат, нели добро платени, мотивирани не важи за сите. Тој што забушава ќе го прави истото и на месечината. Ни плата од 4000 евра не ги мотивира, а не пак 400 евра.

Кај брат ми неколку избркале зошто си играле на телефон. :ROFLMAO: Два пати јавна опомена и толку.
После неколку дена го пратиле други да донесе од аеродром.

Многу други небитни работи кои не им носат ништо им се поважни, отколку работа што носи пари. :toe:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Македонија дозволува странец да поседува имот, само ако е наследен.
Тогаш Германија смета дека може да се откаже второто државјанство.


Тоа дека кога ќе отидат во странство знаат да работат, нели добро платени, мотивирани не важи за сите. Тој што забушава ќе го прави истото и на месечината. Ни плата од 4000 евра не ги мотивира, а не пак 400 евра.

Кај брат ми неколку избркале зошто си играле на телефон. Два пати јавна опомена и толку.
После неколку дена го пратиле други да донесе од аеродром.

Многу други небитни работи кои не им носат ништо им се поважни, отколку работа што носи пари. :toe:
Епа ако е вака како што викаш, јбг, ќе мора едно.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.177
Поени од реакции
21.298
Дали во овој дел познаваш некој со лично искуство?

Наследник сум во мкд на одреден имот (иако сосема мал, сепак го има) но планирам заминување од државата. Дали освен во Германија и во други ЕУ земји има проблем со поседување на два пасоши?
И дали конкретно во Германија ако доставиш документи дека си единствен наследник на имот во државата од која потекнуваш ќе те остават да го задржиш пасошот или мора да има и дополнителни причини?

Моментално не сум запознат во мкд како е правната регулатива странец да поседува имот, така да не знам дали по тој основ би се поднело барањето во странство доколку тука таа опција е невозможна и мора да остане МКД пасошот.

Фала.
Немам лично искуство. За Македонија ова како причина одпаѓа оти сепак стремиме кон ЕУ и како кандидат не правиме дискриминација на странци за имот (нека ме корегира некој ако не е така). Може да има држави кои на пример не дозволуваат имот на странци па ако следи загуба при натурализација може да ти дозволат двојне. Таа дожвола можеш и од други причини да ја побараш ама зависи од локалната администрација дали ќе ти дозволат. Е сега има строги и по не строги.

А тоа дали држава дозволува повеќе пасоши секоја држава сама си одлучува.
Автоматски споено мислење:

Друга финта е после одкажување на македонско државјанство и земање германско, пак да побараш македонски пасош. Без проблем ќе го добиеш и ќе ги имаш двете. Ризик постои сепак Германците да одкријат и во тој случај одма би можеле Германскиот да ти го земат. Шансите се ниски но сепак.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
А која будала после Германски ќе бара назад Македонски пасош и ќе ризикува да го изгуби првиот кој е повреден?
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.177
Поени од реакции
21.298
А која будала после Германски ќе бара назад Македонски пасош и ќе ризикува да го изгуби првиот кој е повреден?
Ima oti ete go sakaat od koi i da se pricini. Ima prednosti sekako nikoj pasos plus ne e na steta ;) Sansata da se odkrie e mnogu mala Makedonija treba aktivni da izdade podatoci od svoi drzavjani sto bi bilo stvarno ekstremen cin. Znam deka ednas taka odkrija mnogu Turcija pa imase placenje od nivna strana.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom