Што вели Библијата за Мухаммед а.с

Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Drugo e da citiram a drugo e da zastanam i da gi branam tie bibliski citati kako sto ti pravis pa ti neli si ateist, da si hristijanin bi te razbral i imas potpolno pravo no vaka izgledas malce somnitelen :)
ako misis deka e taka odgovori mi gi postavenite prasanja, istoto sto mu go postaviv i na Donald Sikert, svrti nanazad nekoja stranica
eve za podobro da razberes.eve na primer , ke navedam eden bibliski teskt za da ti svatis no ne veruvam vo toa;
Книга пророк Исаија;
11Нека издигне глас пустињата и нејзините градови, населбите, каде што живее Кидар;

Kako moze vo biblijata da se spomnuva ovoj zbor kidar?
Се убаво,ама ни самите вие не вреувате во тоа што го пишува како што не веруват евреите ниту христијаните.Доколку постои една вера,ед
vo ovaa bibliska recenica se opisuva deka kirdarskiot narod ke go slavi boga,a Muhamed,a,s poteknva od kidarskiot narod
od pustinata faran, kade sto ziveel ismail? citaj;
Прва книга Мојсеева (Битие)
20. А Бог беше со детето, и тоа порасна, и заживеа во пустињата, и стана стрелец со лак.
21. Тоа живееше во пустињата Фаран.
sto podrazbiras ti od ovie bibliski zborovi?

citaj;
33. Мојсеевиот последен благослов.

2. И тој рече: „Господ дојде од Синај, ни се јави нам во Сир, се покажа од планината Фаран и пристигна со десетици илјади светии; а од десната страна со Него беа ангели.

kade e sinaj kade e sir a kade e faran?
verata e edna i vistinata e edna i bog e eden.
ova aludira na toa
sto na Mojsej mue spustena objavata Vo SINAJ,' vo forma na tevrat,
na Isus objavata mu dosla vo sir ridce sto se naoga vo palestina vo forma na indzil(evagelie)
a se pokaza i zableska vo gorata na FARON , se odnesuva na meka (denesna kaba) vo toj del dojdena mu e objavata na Muhamed s.a.v.s vo forma na kuran, vo pustinata faran (meka. t.e vo pesterata hira,)

bitie 17/20
Те послушав и за Исмаила. Еве го благословувам: ќе го направам плоден и ќе го размножам многу; дванаесет кнезови ќе произлезат од него и голем народ ќе направам од него .
zosto biblijata go spomnuva ismail i go blagoslovuva i veli deka ke ima dvanaeset sinovi?


spored biblijata;

Прва книга Мојсеева (Битие)
2. Еве го родословот на Исмаила, синот Авраамов, кого му го роди на Авраама Агара Египтјанката, слугинката на Са’ра.
13. А ова се имињата на синовите Исмаилови, како што ги именуваа во родовите нивни: првенецот Исмаилов е Навајот, па Кидар, Навдеил и Масам,
14. потоа Масма, Дума и Маса,
15. Хадар, Теман, Јетур, Нафес и Кедма.
16. Тоа се синовите Исмаилови, и тоа се имињата според селиштата, шаторите и населбите нивни. Тоа се дванаесетте кнезови над племињата нивни.
koi se tie naselbi kade zivee kidar

znaes li ti koi se tie kidarci?
spored biografijata na Muhamed,a,s;potekloto na muhamed;
ismail imal 12 sinovi toa se, nabit, kajdar , edbail, mibsam, misma, duma, misa, haded, jetma, jetur, , nefis, i kain deman,
a od kajdar poteknuvaat;
kajdar,
.aram,
avda
mezij
samaj
zarih
nahis
maksar,
ejham
efnad
ajsar
dejsan
ijed, eravij, jelha, jehzan,jasribi, senber, hamdan,ed-dua,ubejd,abkar,ijed, mahij, nahis, dzhim, tabih, jedaf, baldas, haza,, bevz, avs, selaman, humesr,,
adnan,
mead
nezar
mudar,
ilijas
mudrike
huzejme
kinane
nedar(kajs)
malik
ibn kusaj(imeto mue kurejs, i spored nego plemeto go dobilo i imeto)
abdu manaf(imeo mue el mugire)
ibn hasim,
abdul-mutalib,
ibn abdulah
muhamed

citaj;
Ако посакате нешто во Мое име, Јас ќе го направам.
15. Ако Ме љубите, пазете ги Моите заповеди.
16. Јас ќе Го помолам Отецот, и Он ќе ви даде друг Утешител, за да биде со вас довека
26. А Утешителот, пак, Духот Свети, Кого што Отецот ќе Го испрати во Мое име, Он ќе ве научи на сè и ќе ви напомни за сè што сум ви зборувал.
7. Но Јас вистината ви ја кажувам: подобро е за вас Јас да си отидам, оти, ако не си отидам, Утешителот нема да дојде при вас; ако, пак, заминам, ќе ви Го пратам.
8. А Он, кога ќе дојде, ќе го изобличи светот за грев, и за правда, и за суд:
А кога ќе дојде Он, Духот на вистината, ќе ве упати во секоја вистина; но од Себе нема да зборува,а ќе говори што чуе, и ќе ви ја каже иднината;
14. Он Мене ќе Ме прослави, зашто од Моето ќе земе и ќе ви јави.
Книга пророк Исаија
12. И му ја даваат книгата на оној, кој не знае да чита, и велат: „Прочитај ја”; и тој одговара: „Не знам да читам.”

Книга пророк Исаија1. Еве го Мојот Слуга, Кого Го држам за рака, Мојот Избраник, кон Кого благоволи душата Моја. Ќе го положам Духот Свој врз Него, и Он ќе им биде суд на народите;

Книга пророк Исаија
11Нека издигне глас пустињата и нејзините градови, населбите, каде што живее Кидар;
zasega dovolno e ova ke te molam na ovie zborovi da dades opst osvrt .

1друг Утешител,
2Он ќе ве научи
3 за грев, и за правда, и за суд:
4ќе ве упати во секоја вистина
5 но од Себе нема да зборува,
6 а ќе говори што чуе,
7 и ќе ви ја каже иднината;.
8 оној, кој не знае да чита,
9 koj e toj sluga
10 kidar?
Sto mislite vie dali ima dodadeni zborovi i odzemeni zborovi vo ovie bibliski zborovi?
sto mislite vie (ako navistina e taka kako sto go tvrdat nekoi deka toj drug utestilel sto ke bide praten , sto ke dojde .t.e.) svetiot duh kako ke go izoblici svetot od grev pravda i sud?

Dali malce ti paga cudno kako toa na svetiot duh mu se prepisuva svojstvo da zboruva i da go kazuva ona sto go slusa?

Dali tebe tvojata logika ti dava so pravo da veruvas deka navistina svetiot duh moze da zboruva i da go kazuva ona sto go slusa?
Sto mislite vie koga isus veli ke go pomolam otecot i on ke vi dade drug utesitel,sto podrazbirate pod toa drug ustestel? sto saka da kaze isus?
dali duhovno ili covecko sustestvo koj ima sposobnost za sluh i za govor?
Книга пророк Исаија
12. И му ја даваат книгата на оној, кој не знае да чита, и велат: „Прочитај ја”; и тој одговара: „Не знам да читам.”
Koj e toj sto ne znae da cita? isus? svetiod duh?pavle?
Книга пророк Исаија1. Еве го Мојот Слуга, Кого Го држам за рака, Мојот Избраник, кон Кого благоволи душата Моја. Ќе го положам Духот Свој врз Него, и Он ќе им биде суд на народите;
Koj e toj sluga ? zarem hristijanite ne veruvat deka isus e bog ili sin bozji ,kako moze da kaze eve go mojot sluga , kako moze bog da stane sluga na samiot sebe?
Се убаво,ама ни самите вие не верувате во тоа што го пишува како што не веруваат евреите ниту христијаните.Доколку постои една вера,еден Бог,а три објави зошто тогаш се обидувате да ги преобратите евреите и христијаните во ислам?Исто така зошто христијаните сакаат да ги покрстат муслиманите и евреите?Зошто евреите сметаат дека само нивната објава е вистинска,а христијанството и исламот се ереси?Зошто не отидете во Ј.Америка,Гренланд,Борнео,сегде има народи кои никогаш не слушнале,ниту за Иса,ниту за Мухамед,ниту за Мојсеј,туку овдека во Европа се обидувате да орате каде што веке некој пред вас орал . .П.С."Друга парабола им кажа,Царството Небесно е слично на квас,што го зема жена и го сокри во три мери брашно,додека скисне сето".Ев.Матеј 13,33.Некои и ова парабола ја сметаат дека Исус Христос кажува за трите објави,Јудаизам,Христијанство,Ислам-(незнам се е можно).
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976
Се убаво,ама ...
.

Човештвото се’уште е духовно слепо и глуво за Тајната Сокриена во Вечното Евангелие на Се’држителниот БОЖЈИ Збор (Мемера=Логос) Кој за спасение на сите стана човек во Исус Христос (Јахшуах хаМешиах)!

Во Него е Совршеното Јудејство, Совршеното Христијанство, Совршениот Ислам, ... и многу повеќе од тоа!

Денот доаѓа кога сите ќе Го видат Него и ќе увидат дека Вистинскиот Мухамед бил Чедо БОЖЈЕ кое никогаш ништо друго не верувало, не практицирало и не учело освен Евангелието на Вечното Слово БОЖЈЕ, дека имал само една и единствена жена, дека никогаш никого не убил, дека не водел војни, ... !

.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Се убаво,ама ни самите вие не верувате во тоа што го пишува како што не веруваат евреите ниту христијаните.Доколку постои една вера,еден Бог,а три објави зошто тогаш се обидувате да ги преобратите евреите и христијаните во ислам?Исто така зошто христијаните сакаат да ги покрстат муслиманите и евреите?Зошто евреите сметаат дека само нивната објава е вистинска,а христијанството и исламот се ереси?Зошто не отидете во Ј.Америка,Гренланд,Борнео,сегде има народи кои никогаш не слушнале,ниту за Иса,ниту за Мухамед,ниту за Мојсеј,туку овдека во Европа се обидувате да орате каде што веке некој пред вас орал . .П.С."Друга парабола им кажа,Царството Небесно е слично на квас,што го зема жена и го сокри во три мери брашно,додека скисне сето".Ев.Матеј 13,33.Некои и ова парабола ја сметаат дека Исус Христос кажува за трите објави,Јудаизам,Христијанство,Ислам-(незнам се е можно).

Убаво е човек да поставува прашања за да се добијат одговори. Зашто има толку нации, а не една? Зашто има толку раси на луѓе а не една? Немам одговор зашто има повеќе објави како ислам, христијанство и будизам, но мудроста божја сеуште немаме капацитет да ја разбереме. Затоа треба да ги пазиме заповедите таму каде што припаѓаме а да ги почитуваме другите.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976
Убаво е човек да поставува прашања за да се добијат одговори. Зашто има толку нации, а не една? Зашто има толку раси на луѓе а не една? Немам одговор зашто има повеќе објави како ислам, христијанство и будизам, но мудроста божја сеуште немаме капацитет да ја разбереме. Затоа треба да ги пазиме заповедите таму каде што припаѓаме а да ги почитуваме другите.
Христос е Совршено Чистата Инкарнација на Мудроста БОЖЈА!
За таа Совршена Мудрост да се сфати, не се потребни некој големи интелектуални капацитети, туку ВЕРНО ДЕЧЈО СРЦЕ!
Прочитај во Ев.Матеј 11,25-30 и ако го пронајдеш дечјото верно срце, тогаш има надеж и за тебе!

Бидете благословени во Името и Срцето Исусово!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom