Што би избрале, карактер или убавина?

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Пак сите во исти кош. Не се сметам себеси за ангел, сум правел работи во мојот живот за кои што многу многу не се гордеам. Ама сепак сум добар човек. Сум самокритичен и не спаѓам во мнозинството изгледа според тебе. Значи без генерализирње од двете страни.
Ни на крај памет не ми беше да генерализирам. Постот беше поставен така спрема човекот што го цитирав, потенцирајќи дека не се само СИТЕ женски такви какви што он ги опиша. Инаку јас сум најголем поборник против генерализирање, грешно си ме разбрал.:smir:
 

Џ.

Ќутам на различни теми!
Член од
14 јули 2007
Мислења
868
Поени од реакции
183
Убавината е релативна и минлива нема вечна убавина, она што останува кај луѓето е карактерот се формира еднаш и останува таков ретки се тие што се менуваат карактерно. Затоа би избрала карактер а не убавина.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Убавината е релативна и минлива нема вечна убавина, она што останува кај луѓето е карактерот се формира еднаш и останува таков ретки се тие што се менуваат карактерно. Затоа би избрала карактер а не убавина.
Најлесно што можи човек да го направи е тоа да се премисли.Така да немој да бидиш толку сигурна дека карактерот е нешто апсолутно.И убавината е релативна работа, ама сите добри нешта се убави нешта без оглед на временската дистанца.
Животот воопшто е вечна убавина.
 

Џ.

Ќутам на различни теми!
Член од
14 јули 2007
Мислења
868
Поени од реакции
183
Најлесно што можи човек да го направи е тоа да се премисли.Така да немој да бидиш толку сигурна дека карактерот е нешто апсолутно.И убавината е релативна работа, ама сите добри нешта се убави нешта без оглед на временската дистанца.
Животот воопшто е вечна убавина.
Ок е да во право си за билдираното. Јас мислев на физичката убавина исто така и нагласив дека ретки се тие што се менуваат карактерно.
Само не сваќам што е поентата во тоа да си со некоја убава, атрактивна личност до тебе и да се досадуваш затоа што немате за што да зборувате а што и да кажеш не те сваќа, а од друга страна пак е неверна и ви нанесува болка (како што беше наведено во првиот пример).
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Ок е да во право си за билдираното. Јас мислев на физичката убавина исто така и нагласив дека ретки се тие што се менуваат карактерно.
Само не сваќам што е поентата во тоа да си со некоја убава, атрактивна личност до тебе и да се досадуваш затоа што немате за што да зборувате а што и да кажеш не те сваќа, а од друга страна пак е неверна и ви нанесува болка (како што беше наведено во првиот пример).
Па ќе најдам сигурно заеднички јазик за нешто, прво ќе видам што ја интересира нејзе,ако ништо не ја интересира во животот, колку и да е убава не вреди, и е опасно да си покрај нејзе. Нормално тоа нема да и го кажам. Уште кога ќе видам спрема нејзиното однесување дека е промискуитетна не би пробал ништо со нејзе, а па не да ме изневери.
 

Black Night

Galvanize
Член од
25 септември 2008
Мислења
327
Поени од реакции
20
Добро бе, нека се јави едно машко тука на форумов што не би ја земал за жена оваа личност.
J.JPG

Абе каки карактер марактер, тоа да сакаш некого и да го имаш покрај тебе а прв пат го гледаш не е недостаток, туку напротив ЖИВОТИНСКИ ИНСТИНКТ. Немој некое девојче да ми пише сега дека во својот живот па дури и сега без разлика дали била мажена или имала дечко или немала, дека сигурно барем 10 пати во животот сте виделе некое машко било на улица или во автобус кое одма ви паѓа во очи а не сте сакате да бидете со него.
 

**The Beauty**

and the beast
Член од
4 февруари 2007
Мислења
552
Поени од реакции
10
Убавината ми е битна, меѓутоа карактерот ми е пресуден.. Без карактер каков што ми треба може само да ми се свиѓа, а мајка му нека го сака...:pipi:
 

#LakersMK

iChangeWorlds
Член од
31 јули 2008
Мислења
1.325
Поени од реакции
250
Добро бе, нека се јави едно машко тука на форумов што не би ја земал за жена оваа личност.

Абе каки карактер марактер, тоа да сакаш некого и да го имаш покрај тебе а прв пат го гледаш не е недостаток, туку напротив ЖИВОТИНСКИ ИНСТИНКТ. Немој некое девојче да ми пише сега дека во својот живот па дури и сега без разлика дали била мажена или имала дечко или немала, дека сигурно барем 10 пати во животот сте виделе некое машко било на улица или во автобус кое одма ви паѓа во очи а не сте сакате да бидете со него.
тоталка у право...што ми глумите сите ко божем карактерот ви е побитен...искочете тогаш со Коста Бургов да ве видам...не се лажете самите себеси...:helou:
 
Член од
11 септември 2008
Мислења
261
Поени од реакции
20
Карактер дефинитивно.Што ако е убав ако не знае што е тоа смисла за хумор или други работи
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
230
Поени од реакции
10
KARAKTER . E sega ok da ne e kako nok , kako grob neizcisten , ubava kako smrt :) Posto i bate Custode ne e grd :) ali ne e tolku vazno da e jako pice za da se zaljubam vo nea . Vazno ... abe kako ne bilo vazno - vazno e :) kazav be me razbravte :)
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
Ок е да во право си за билдираното. Јас мислев на физичката убавина исто така и нагласив дека ретки се тие што се менуваат карактерно.
Само не сваќам што е поентата во тоа да си со некоја убава, атрактивна личност до тебе и да се досадуваш затоа што немате за што да зборувате а што и да кажеш не те сваќа, а од друга страна пак е неверна и ви нанесува болка (како што беше наведено во првиот пример).
a vo sto e poentata da si so nekoja odvratna grdosija od 150-200 kg.koja ne mozes ni da ja gledas,a ne pa uste da bides so nea/nego samo zatoa sto ima dobar karakter.a i toj karakter mozebi e samo gluma.

Карактер дефинитивно.Што ако е убав ако не знае што е тоа смисла за хумор или други работи
a sto ako znae sto e toa smisla za humor ili drugi raboti,a e najgrdoto i najodvratnoto sustestvo sto postoi?

Добро бе, нека се јави едно машко тука на форумов што не би ја земал за жена оваа личност.
Прегледај го приврзокот 9860

Абе каки карактер марактер, тоа да сакаш некого и да го имаш покрај тебе а прв пат го гледаш не е недостаток, туку напротив ЖИВОТИНСКИ ИНСТИНКТ. Немој некое девојче да ми пише сега дека во својот живот па дури и сега без разлика дали била мажена или имала дечко или немала, дека сигурно барем 10 пати во животот сте виделе некое машко било на улица или во автобус кое одма ви паѓа во очи а не сте сакате да бидете со него.
vo pravo so ,nema tuka sto,zatoa vo toj kontekst ke repriziram prasanje koe veke go postaviv na temava,a ne dobiv odgovor,od tie sto vikaat deka karakterot e presuden.;ako karakterot e najbiten,a ne ubavinata,zasto togas tolku se sminkaat,doteruvaat,i se po red.zasto ednostavno i samite tie sto tvrdat deka karakterot e najbiten,tolku vlozuvaat vo nadvoresniot izgled?zasto ednostavno ne se oblekuvaat vo bilo kakva stara garderoba,i namesto na izgledot ne rabotat na karakterot.i zasto togas tolku mnogu e razviena KOZMETICKATA i MODNATA industrija(koja vrti teski milijardi dolari)?
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
619
Поени од реакции
45
Значи убавина е релативна работа и нечесто може да се има искривена перцепција за истата а и плус тоа е многу субјективна работа и никако изборот не треба да се темели на убавина или карактер. Привлечноста е таа што е пресудна(некои сакат да ја нрекуваат хемија, флуид и шо знам уше шо не). Според мене убавината може често да те зезне, не е тоа тоа што би било пресудно да направам избор. За карактерот па да не зборам. Шо ако со некоја иам слични ставови и ми иде муабет и се ама не е привлечна. Се лаже оној кој вика дека бољи паметна грдотија него празноглава лепотица. Тоа е генерализација а генерализација се носи ако ги знаеш сите, а кој од нас ги знае сите девојки и зошто неговиот суд е релевантен? Ајде добро за да се објасни теорија потребна е генерализација.
Ако избереш некоја убава со која немаш муабет сигурно ќе ти се појави некоја со која шо имаш супер комуникација и ќе се каеш, ако ти се погоди некоја за муабет и добро се слагате ќе се појави некоја со добро тело и ќе се каеш. За ништо нема да се каеш ако се чувствуваш привлечен од/на партнерот. Тогаш сите теориии за убавина или карактер паѓат во вода. Привлечноста е онаа која е пресудна. Значи не мора да има убиствено тело или запрепастувачка интелигенција и необјасниво многу да си прилегаме карактерно, ако не постои привлечност, ништо.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Добро бе, нека се јави едно машко тука на форумов што не би ја земал за жена оваа личност.
Прегледај го приврзокот 9860

Абе каки карактер марактер, тоа да сакаш некого и да го имаш покрај тебе а прв пат го гледаш не е недостаток, туку напротив ЖИВОТИНСКИ ИНСТИНКТ. Немој некое девојче да ми пише сега дека во својот живот па дури и сега без разлика дали била мажена или имала дечко или немала, дека сигурно барем 10 пати во животот сте виделе некое машко било на улица или во автобус кое одма ви паѓа во очи а не сте сакате да бидете со него.
Би ја зел за жена кога има толку широка насмевка има и добар карактер :icon_lol:.
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
1.041
Поени од реакции
43
Добро бе, нека се јави едно машко тука на форумов што не би ја земал за жена оваа личност.

Абе каки карактер марактер, тоа да сакаш некого и да го имаш покрај тебе а прв пат го гледаш не е недостаток, туку напротив ЖИВОТИНСКИ ИНСТИНКТ. Немој некое девојче да ми пише сега дека во својот живот па дури и сега без разлика дали била мажена или имала дечко или немала, дека сигурно барем 10 пати во животот сте виделе некое машко било на улица или во автобус кое одма ви паѓа во очи а не сте сакате да бидете со него.
А оваа ако ми го проверува мобилниот на секој пет минути, ме убива психички, шилци ми растат покрај неа од шо е тапа, шо ќе ми е бе?
Не е се до сексот
 

Black Night

Galvanize
Член од
25 септември 2008
Мислења
327
Поени од реакции
20
А оваа ако ми го проверува мобилниот на секој пет минути, ме убива психички, шилци ми растат покрај неа од шо е тапа, шо ќе ми е бе?
Не е се до сексот
Твој проблем што ти прават така. Јас ниту еднаш не спомнав секс, ама ти сам си се јави, така да прво нешто што ти текнало кога си ја видел Jessica Alba горе во постот е дека сакал да имаш секс со неа. Еххх мажиште едно. Не се секирај, како што пишав погоре не е страшно да имаш сексуални чуства кон убави девојки. It's in our blood.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom