Штитна жлезда и проблеми со неа

  • Креатор на темата NeMiRnA
  • Време на започнување
Член од
23 ноември 2010
Мислења
1.836
Поени од реакции
2.104
Може ли некој да ми каже каде приватно се прави детален преглед на тироидната жлезда, и која е цената?
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Може ли некој да ми каже каде приватно се прави детален преглед на тироидната жлезда, и која е цената?
http://www.srce.com.mk/Default.aspx?id=d16a9f59-4b0d-417f-9b5a-239c1a94c0a2&menuID=1

Околу 4.500 излегува со преглед, ехо на тироидна, ЕКГ и анализа на TSH и fT4. Ако ги имаш испитано хормоните претходно околу 3.500 денари е..

Имало и некоја друга приватна амбуланта во Кисела Вода ама не знам ништо детално.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Zdravo drustvo! Stvarno treba da se formira drustvo za nas t.e za lica so problemi so stitna zlezda! Najmnogu me interesira listata na ishrana za ovie lica - koj znae moze da iskometira
Inaku jas imam Hasimotov sindrom i primam sekoj den eutirox 7 godini
Pozz

Наназад на темава се има споменувано одприлика за исхраната што не смееш ама еве ти плус груба листа на продукти.

Кои смеат и се препорачливи:

Cucumbers
Romaine
Green Leaf
Ice Berg Lettuce
Blueberries
Blackberries
Raspberries
Apples
Zucchini
Avocados
Bell Peppers
Carrots
Leeks
Squash
Celery
Beets
Red Lettuce
Dandelion Greens
Parsley
Cilantro

Кои не треба да се конзумираат:

Almonds
Asparagus
Babassu
Bamboo Shoots
Bok Choy
Broccoli
Brussels Sprouts
Cabbage
Cassava (Tapioca)
Cauliflower
Chick Pea's (Garbonzo's)
Flaxseed
Garlic
Groundnuts
Herbs of the Barbarea & Residea families
Horseradish
Kale
Kohlrabi
Leafy Greens (Turnip Greens, Mustard Greens, Collard Greens)
Legumes
Lima Beans
Linseed
Maca Root
Maize
Millet (cooking can increase goitrogenic effect)
Nectarines
Onion
Peaches
Peanuts
Pears
Pine Nuts
Processed Meats
Radishes
Rapeseed Oil
Rutabaga
Spinach
Soy
Strawberries
Swede
Sweet Potatoes
Swiss Chard
White Turnips
Wasabi
Watercress


Треба да се избегнува зелка, брокула во целиот ден, а производи со растителни влакна ( праски, овесни снегулки..) првите 4 саати по земањето на Еутироксот зошто ја намалуваат апсорпцијата на лекот.
 
Член од
17 февруари 2012
Мислења
8
Поени од реакции
0
Fala za sovetite okolu ishranata! Do sega jadev se samo izbegnuvam leb i belo brasno testenini i sfativ deka toa me debelee
Dali ima nekoj slicno iskustvo povrzano so hipotiroizmot
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
593
Поени од реакции
1.190
Имам хипотироизам со Хашимото уште од 6 години и секој ден сум на апче. Инаку се јадам и немам проблеми освен што на периоди имам несоница и некогаш ми паѓа многу косата, но тоа е кратко. Инаку на контрола сум идела и со неиспиено апче два три дена пред контрола, а резултатите ми биле во нормала.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Имам хипотироизам со Хашимото уште од 6 години и секој ден сум на апче. Инаку се јадам и немам проблеми освен што на периоди имам несоница и некогаш ми паѓа многу косата, но тоа е кратко. Инаку на контрола сум идела и со неиспиено апче два три дена пред контрола, а резултатите ми биле во нормала.

Секој организам е различен, па така и сите забрани или правила не делуваат исто кај сите.:)
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
97
Поени од реакции
21
Дали некој има слушнато за овој лек за тироидна,односно дали е ефикасен или искуства..
http://endo.kiev.ua
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
593
Поени од реакции
1.190
Ја сега од тебе првпат прочитав за леков, ама не верувам дека растение некое би заменило некој хормон.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Јас сум оперирана пред 8 год. и ми е извадена штитната жлезда, па затоа земам терапија еутирокс од 150мл. Ми ја проверија крвта и резултатите не се добри ТСХ ми е знижена а Т4 звишена. Па ме интересира дали некој знае да ми одговори, какви би биле последиците во најлош случај доколку контролата т.е. прегледот го одложам за 2 недели ?
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Јас сум оперирана пред 8 год. и ми е извадена штитната жлезда, па затоа земам терапија еутирокс од 150мл. Ми ја проверија крвта и резултатите не се добри ТСХ ми е знижена а Т4 звишена. Па ме интересира дали некој знае да ми одговори, какви би биле последиците во најлош случај доколку контролата т.е. прегледот го одложам за 2 недели ?
Во зависност каде одиш на преглед, јави се и прашај. Доколку не можеш да ја добиеш докторката, прашај ја сестрата. Во секој случај подобра информација ќе добиеш одколку на форум.

Никој не би можел да ти каже дека не е проблем да одолжиш, а и највеќе зависи на колку време одиш на контрола. Ако си на 6 месеци, тие 2 недели нема многу да променат, но ако си на месец или два од последната контрола, може многу да сменат.
 
Член од
16 септември 2011
Мислења
49
Поени од реакции
7
здраво. Читаејки на интернет за некои мачнини што ги имам дознав за овие пробеми со тироидната жлезда. Ги имам овие симптоми
премореност
летаргичност
поспиеност (иако спијам по 8 до 10 часа
малку акни
ми се проретчи косата
недоволна концетрација
недостаток на фокус
притисок во вратот од позади
Дали сите овие работи се поврзани со проблеми со тироидната жлезда и ако се што треба прво да преземам .. Ги имам овие симптоми подолго време но не мислев дека е нешто овакво.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
здраво. Читаејки на интернет за некои мачнини што ги имам дознав за овие пробеми со тироидната жлезда. Ги имам овие симптоми
премореност
летаргичност
поспиеност (иако спијам по 8 до 10 часа
малку акни
ми се проретчи косата
недоволна концетрација
недостаток на фокус
притисок во вратот од позади
Дали сите овие работи се поврзани со проблеми со тироидната жлезда и ако се што треба прво да преземам .. Ги имам овие симптоми подолго време но не мислев дека е нешто овакво.
Првин појди кај матичен и кажи му ги сите овие работи и побарај упат за интернист, зошто со новите промени во здравството за сите тие анализи мора упат од специјалист. Ќе ти ги испитаат хормоните кои ги лачи штитната жлезда, ќе ти направат ехо на истата и ќе знаеш на што си.
 
M

Mario Gómez

Гостин
Ај малце информации. Препорачана е операција на целосно остранување на тироидната, дијагнозата е црвена(топла) жлезда, незнам тоа што значи. Дали е недоволно активна, или превише активна. Исто 3 мали израстоци по 2-3 милиметри се најдени. Кој е најдобар доктор у државава(било приватно или државно), како се живее без жлездата? Дали има услови тука за извршување на операцијата?
 
R

Rigel Kent

Гостин
Ај малце информации. Препорачана е операција на целосно остранување на тироидната, дијагнозата е црвена(топла) жлезда, незнам тоа што значи. Дали е недоволно активна, или превише активна. Исто 3 мали израстоци по 2-3 милиметри се најдени. Кој е најдобар доктор у државава(било приватно или државно), како се живее без жлездата? Дали има услови тука за извршување на операцијата?
Јас мислам дека треба да се најде опција без целосно вадење на штитната жлезда освен во најголема неопходност. Израстоците се третираат и не би требало да прават проблем .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom