Штитна жлезда и проблеми со неа

  • Креатор на темата NeMiRnA
  • Време на започнување
Член од
31 октомври 2010
Мислења
338
Поени од реакции
58
Ќе навлеземе во друга тема која секако е поврзана со оболувањата на тироидната жлезда, но е комплексна . Мислиш дека со Еутироксот не успева да се урамнотежи се, дека и психички подобро не се чувствуваат болните?

П.С Нема проблем. :)
П.П.С Ко си сама насмеана си нон стоп? :)
Од Еутироксот не би рекла дека прави чуда. Барем не кај мене. Психичката состојба е повеќе рефлексија на ставови и сваќања воспоставени на лични искуства.

Кога сум сама и кога имам време мислам на веселите коцки од мојот животен мозаик, нив ги поставувавм во гро план и правам анализи на она што ми се случува и опкружува. Неодамна патував со здодевни типови. Колешката ме праша како ќе издржам три дена? Одговорот беше- ќе се забавувам сама, а потоа и нив. А брат ми знае да каже „ секој наоѓа утеха во нешто, кој во дрога, кој во алкохол, кој во сех, а сестра ми во тресење глупости“.... ова за ППС!
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Од Еутироксот не би рекла дека прави чуда. Барем не кај мене. Психичката состојба е повеќе рефлексија на ставови и сваќања воспоставени на лични искуства.

Кога сум сама и кога имам време мислам на веселите коцки од мојот животен мозаик, нив ги поставувавм во гро план и правам анализи на она што ми се случува и опкружува. Неодамна патував со здодевни типови. Колешката ме праша како ќе издржам три дена? Одговорот беше- ќе се забавувам сама, а потоа и нив. А брат ми знае да каже „ секој наоѓа утеха во нешто, кој во дрога, кој во алкохол, кој во сех, а сестра ми во тресење глупости“.... ова за ППС!

Колку време го пиеш Еутироксот, од колку и какви чуда очекуваш да направи од тебе?:)
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
зашто бе луѓе волку многу малди заболуваат на тироидна жлезда, мајка ми каде се лечи вели дека има еден куп млади деца и машки и женски! што е проблемот?


треба многу риба да се јаде и морска сол но колку е доволно незнам!

П.С. дали е наследно? прашувам заради себе и кој симптом најпрво се појавува кога тироидната не е во ред.

Овој докторот на мајка ми само и рекол дека треба да дојдам да ме испита но не и кажал кои би биле симптомите, ја прашал само дали се дебелам многу и препотувам, што кај мене не е случај, се дебелеам нормално кога јадам мнгоу и потам само во ПМС и МЦ период.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
зашто бе луѓе волку многу малди заболуваат на тироидна жлезда, мајка ми каде се лечи вели дека има еден куп млади деца и машки и женски! што е проблемот?


треба многу риба да се јаде и морска сол но колку е доволно незнам!

п.с дали е наследно? прашувам заради себе и кој симптом најпрво се појавува кога тироидната не е во ред. Овој докторот на мајка ми смао и рекол дека треба да дојдам да ме испита но не и кажал кои би биле симпотмите, ја прашал само дали се дебелам многу и препотувам, што кај мене не е случај се дебелеам нормално кога јадам мнгоу и потам само во ПМС и МЦ период.
Има голем удел генетиката во секоја болест, овде има малку поголемо. :) Ама не значи дека само ако имаш оболен родител ќе те спопадне и тебе. Генетика се подразбира и на други роднини во кругот.
Како и за сите болести така и за оваа, не значи дека ако мајката има проблем со штитната жлезда дека и некое од децата ќе има проблеми. Кај мајка ти може фактор било климактериум или преголем стрес ( претпоставка), што значи тебе те исфрла од тој потесен круг. Но за лична сигурност, појди и види.

Неблагодарно е да било кој зборува за прв симптом зошто сите различно реагираат иако дебелеењето/слабеењето се зема како прв. Честиот замор,губење на енергијата, незаинтересираност за ништо околу себе, тахикардија ... сува кожа, проблеми со циклусот, паѓање на коса, депресија во секакви варијанти, покачен крвен притисок, намалена/зголемена температура ...


Субклиничката хипотероидеа е премногу подмукла и може со години да не покаже премногу изразени симптоми и среќа ако се открие навреме, зошто така е побрзо и полесно лекувањето.
 
Член од
31 октомври 2010
Мислења
338
Поени од реакции
58
Еутироксот ми е првиот поздрав секое утро седум години, а ќе го има уште долго до мојата чаша ( U.S.ARMI ). Поседната година го земам во 4 наутро. Прво беше 75ка а сега порасна на 100ка. Не можев да го навикнам ми прави мачнина во жеудникот и гадење, па решението да го испијам во 4 и да отспијам уште малку се покажа солидно.
Не очекувам да направи чуда бидејќи ако можеше ќе ги направеше до сега. Сега ми е само другарче и се вика Стефче. Значи еден Стефче ме чека секое утро во 4 часот да го проголтам.
Последната година зедов и Селен 50ка. Ако знаеш за некој доктор со кој може да се разговара околу ова пиши ми. Ние ќе го носиме на кафе, а тој нема да зажали. Мојот доктор засега е во Солун, се вика Илија, стр е доста- професор на солунскиот институт за ендокринологија во пензија со своја ординација, а се советувам и со психолог кој работи во душевна боница во Солун, бидејќи ендокриниот систем и лачењата се тесно поврзани со менталната состојба, а овие луѓе имаат искуство. Го читав и Лазареф. Но, не препорачувам ако некој е хипокондрик да оди до овој левел.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Еутироксот ми е првиот поздрав секое утро седум години, а ќе го има уште дого до мојата чаша ( U.S.ARMI ). Поседната година го земам во 4 наутро. Прво беше 75ка а сега порасна на 100ка. Не можев да го навикнам ми прави мачнина во жеудникот и гадење, па решението да го испијам во 4 и да отспијам уште малку се покажа солидно.
Не очекувам да направи чуда бидејќи ако можеше ќе ги направеше до сега. Сега ми е само другарче и се вика Стефче. Значи еден Стефче ме чека секое утро во 4 часот да го проголтам.
Поседната година зедов и Селен 50ка. Ако знаеш за некој доктор со кој може да се разговара околу ова пиши ми. Ние ќе го носиме на кафе, а тој нема да зажали. Мојот доктор засега е во Солун, се вика Илија, стра е доста- професор на солунскиот институт за ендокринологија, а се советувам и со психолог кој работи во душевна боница во Солун, бидејќи ендокриниот систем и лачењата се тесно поврзани со менталната состојба, а овие луѓе имаат искуство. Го читав и Лазареф. Но, не препорачувам ако некој е хипокондрик да оди до овој левел.


Не можам да се натпреварувам со твоето искуство, ќе изгубам во старт. :)Туку, Лазареф е хард кор ... до тој левел немам стигнато сеуште.
Ме интересира за какви советувања станува збор, муабети или помош на медикаменти?

Баш мотивирачки делуваш, после седум години истата приказна ... остави да веруваат другите во чудо. :icon_lol:
 
Член од
31 октомври 2010
Мислења
338
Поени од реакции
58
зашто бе луѓе волку многу малди заболуваат на тироидна жлезда, мајка ми каде се лечи вели дека има еден куп млади деца и машки и женски! што е проблемот?


треба многу риба да се јаде и морска сол но колку е доволно незнам!

П.С. дали е наследно? прашувам заради себе и кој симптом најпрво се појавува кога тироидната не е во ред.

Овој докторот на мајка ми само и рекол дека треба да дојдам да ме испита но не и кажал кои би биле симптомите, ја прашал само дали се дебелам многу и препотувам, што кај мене не е случај, се дебелеам нормално кога јадам мнгоу и потам само во ПМС и МЦ период.
Нашето поднебје е сиромашно со јод. Малку семејства си дозволуваат неколку пати годишно одење и прошетки покрај море. Храната која ја јадеме за жал е традиционана но, малку е во неа застапено намирници кои го содржат- морска храна и риба. Прошетките на сонце, смирен дух, редовна исхрана во мали количини и почесто исто така не е дел од нашата култура на живеењето. Спортот не е навика во нашите животи. Ова како дополнување на мислењето на CafeDelMar.

--- надополнето ---

Не можам да се натпреварувам со твоето искуство, ќе изгубам во старт. :)Туку, Лазареф е хард кор ... до тој левел немам стигнато сеуште.
Ме интересира за какви советувања станува збор, муабети или помош на медикаменти?

Баш мотивирачки делуваш, после седум години истата приказна ... остави да веруваат другите во чудо. :icon_lol:
Ма јас сум ти чудото, зошто да не веруваат другите во чуда? А од друга страна знаеш дека ова знае да биде и добар мотив за бременост и дете? Бидејќи со таа промена телото на жената се менува заедно со неговите функции, па ...

Најдобро е да знаеме дека ова не е хендикеп туку предупредување да се сакаме повеќе.
Лекот не е лек туку хормон кој ни недостига во моментов.
А начинот на исхрана е одличен и аристократски, како и стилот на живот. :back:

Она што сум го приметила во овој период е ефектот од вљубување.
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
Нашето поднебје е сиромашно со јод. Малку семејства си дозволуваат неколку пати годишно одење и прошетки покрај море. Храната која ја јадеме за жал е традиционана но, малку е во неа застапено намирници кои го содржат- морска храна и риба. Прошетките на сонце, смирен дух, редовна исхрана во мали количини и почесто исто така не е дел од нашата култура на живеењето. Спортот не е навика во нашите животи. Ова како дополнување на мислењето на CafeDelMar.
да тоа важи за нашето поднебје а што е со Далматинското поднебје каде секој ден испарува јод од морето и пак некои заболуваат на тироидна жлезда.

замисли докоторот на мајка ми и кажал вака, доколку отиде да живее пак во Далмација ќе ја излечи тироидната жлезда а нејзината сестра која исто боледува од тироидна жлезда а живее таму и дојде тука да живее исто така ќе ја излечи! :raz:
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Нашето поднебје е сиромашно со јод. Малку семејства си дозволуваат неколку пати годишно одење и прошетки покрај море. Храната која ја јадеме за жал е традиционана но, малку е во неа застапено намирници кои го содржат- морска храна и риба. Прошетките на сонце, смирен дух, редовна исхрана во мали количини и почесто исто така не е дел од нашата култура на живеењето. Спортот не е навика во нашите животи. Ова како дополнување на мислењето на CafeDelMar.

--- надополнето ---



Ма јас сум ти чудото, зошто да не веруваат другите во чуда? А од друга страна знаеш дека ова знае да биде и добар мотив за бременост и дете? Бидејќи со таа промена телото на жената се менува заедно со неговите функции, па ...

Најдобро е да знаеме дека ова не е хендикеп туку предупредување да се сакаме повеќе.
Лекот не е лек туку хормон кој ни недостига во моментов.
А начинот на исхрана е одличен и аристократски, како и стиот на живот. :back:

Она што сум го приметила во овој период е ефектот од вљубување.

Во кој период? Периодот од 7 години? :icon_lol:

Се согласувам дека не е никаков хендикеп и ако некој заглави да не го демотивира и фрустрира фактот дека доживотно ќе си биде на магичното апче. :icon_lol: Ова е хронична болест која е најлесна за одржување ... секое утро хормонот и летате ( демек) и кога ќе почувствувате дека го имате она чувство дека постојано нешто ви фали, а не знаете што е не се летајте да се вљубувате туку проверете TSH, гарант е време за зголемување на дозата. :icon_lol:
 
Член од
31 октомври 2010
Мислења
338
Поени од реакции
58
да тоа важи за нашето поднебје а што е со Далматинското поднебје каде секој ден испарува јод од морето и пак некои заболуваат на тироидна жлезда.

замисли докоторот на мајка ми и кажал вака, доколку отиде да живее пак во Далмација ќе ја излечи тироидната жлезда а нејзината сестра која исто боледува од тироидна жлезда а живее таму и дојде тука да живее исто така ќе ја излечи! :raz:
Точно. На мајка ти и треба јод- таа е со хипотироидеа заболување- што значи дефицит на јод, а нејзината сестра е со хипертироидеа заболување- што значи има поголема концентрација на јод примена од природните испарувања. Така да тие и двете го имаат истото заболување но, во амплитудна крајност. Што мене сега ми асоцира дека тие две патат од дефицит да бидат заедно, си недостигаат една на друга. Уште ако испадне и дека се бизначки- сме го пронашле и клучот на нивниот проблем.
За да видиме дали е ова што го зборувам точно, дали е мајка ти полничка а, сестра и слабичка? Или ако не, дали мајка ти потекува на топло, а тетка ти јаде премногу но, не и се лепи? Има голема логика и точност во предлогот на твојот доктор.
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
Точно. На мајка ти и треба јод- таа е со хипотироидеа заболување- што значи дефицит на јод, а нејзината сестра е со хипертироидеа заболување- што значи има поголема концентрација на јод примена од природните испарувања. Така да тие и двете го имаат истото заболување но, во амплитудна крајност. Што мене сега ми асоцира дека тие две патат од дефицит да бидат заедно, си недостигаат една на друга. Уште ако испадне и дека се бизначки- сме го пронашле и клучот на нивниот проблем.
За да видиме дали е ова што го зборувам точно, дали е мајка ти полничка а, сестра и слабичка? Или ако не, дали мајка ти потекува на топло, а тетка ти јаде премногу но, не и се лепи? Има голема логика и точност во предлогот на твојот доктор.
не се близначки а двете се полни и јадат многу, да мајками пати од хипотиродеа а сетраи незнам судеќи по изгледот очигледно ја имаат истата амплитуда таа дури имаше и чворови а разлика се во години ептен, мајка ми потекува и имам приметено дека е од топло. за другата незнам.

--- надополнето ---

замисли дури и моите братучетки кои живеат таму патат од тироидна жлезда!
 
Член од
25 мај 2010
Мислења
12
Поени од реакции
0
Ме збуни малку. :) Поголема активност т.е поголемо лачење на тироидната си имал? Зошто тогаш си пиел Еутирокс? ( ако си веќе пиел, не било 500мг зошто тие се 25, 50, 75 и 100 микрограми)
Можеби ги даваат различно Еутироксот, но и на самиот рецепт и докторите викаат наутро на гладно зошто е синтетички хормон и најдобро телото така го апсорбира.


--- надополнето ---



Сепак појди кај ендокринолог, поразговарај .
Е да бе како прво јас сум од Велес може кај нас нема Ендокринолог и како второ мн е скап прегледот 3000 ден... :(
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Е да бе како прво јас сум од Велес може кај нас нема Ендокринолог и како второ мн е скап прегледот 3000 ден... :(

Васко можеби иритирачки ќе делува ама ко станува збор за здравје, навистина мора да најдеш начин за да не биде понекогаш доцна да се спречи. Јас не знам каде тоа ти кажале преглед 3.000 денари, низ Скопјево верувам дека има иако не сум запознаена за таа сума, но еве ти број од едокринолошка амбуланта на клиниката во Скопје 02/ 3147-673 . Секој работен ден од 13 до 15 може да се јавиш за закажување, па ете ти јави се утре и прашај колку би те чинел преглед кај доктор.

Или друга опција, во повеќето болници низ Македонија имаат реагенси за испитување на хормоните ( за штитната жлезда), појди кај матичен да ти каже дали во Велес може да ти земаат крв и да ти испитаат вредностите и потоа со тие резулати појди кај матичниот, тој ќе ти каже дали е се во ред или не.
 
Член од
25 мај 2010
Мислења
12
Поени од реакции
0
Васко можеби иритирачки ќе делува ама ко станува збор за здравје, навистина мора да најдеш начин за да не биде понекогаш доцна да се спречи. Јас не знам каде тоа ти кажале преглед 3.000 денари, низ Скопјево верувам дека има иако не сум запознаена за таа сума, но еве ти број од едокринолошка амбуланта на клиниката во Скопје 02/ 3147-673 . Секој работен ден од 13 до 15 може да се јавиш за закажување, па ете ти јави се утре и прашај колку би те чинел преглед кај доктор.

Или друга опција, во повеќето болници низ Македонија имаат реагенси за испитување на хормоните ( за штитната жлезда), појди кај матичен да ти каже дали во Велес може да ти земаат крв и да ти испитаат вредностите и потоа со тие резулати појди кај матичниот, тој ќе ти каже дали е се во ред или не.
Фала ти многу.
 

lidu6

искусен форумџија
Член од
8 јуни 2008
Мислења
181
Поени од реакции
8
Јас имав така наре4ен јазол кај тероидната, но во наодите беше наведено како струма. Го имав од 13 год, а сеа коа наполнив 18 решив да го извадиме пошо стварно ко бапка имав во предело на вратот. Точно една недела има од ко ми го извадоја. Ме примија во четвртокот и до понеделник имав примено инфузии и сето тоа нели шо треба и сеа сум си дома.. мене ме мачи следново.. Имам страшен апетит се чуствувам поправено во пределот на стомако.. Јас сум свесна дека стомакот ми е полн и се трудам да пазам колку шо можам, а гладо како да го чуствувам во вратот стварно чудно е чуството нон стоп сум гладна.. се немам почусвувано заситено.. на матичната и спомнав и ми ре4е аа никако не се поправај незнам шо треба да преземам моментално сум на мирување.. Се плашам дека ке се здебелам.. и така имам 6кг вишок, а ако продолжам така да се чуствувам и 20 ке имам.. Дали некој знај од шо можи да биди или се нашол во слична ситуација.. ја ко ке идам на контрола ке му спомнам на докторот.. :"(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom