Шо би ве натерало да станите Атеисти?

Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Ништо никад нема нас у Скопје да не натера да станиме атеисти.
Можда некад нешто ќе не натера да станеме атеисти.
Ateizmot moze da e prvicna sostojba a ne sprotivnoto. Logikata i razumot ne e geogravski ogranicen. :)
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Не можам да одговорам на прашањето. Јас сум роден како атеист и нема потреба повторно да станувам атеист.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Многу е нелогично некој да се роди како атеист.
Умот на новородено дете е tabula rasa. Воопшто нема спознание за природата на реалноста и во текот на созревањето истражува на темата. Ако има среќа да е плод на затуцана средина, осудено е на ментален затвор кој нема никогаш да го надмине и да стане атеист, односно човек што е способен да размислува и расудува.
Според мене, атеист созрева. Атеист е човек со доволно развиен интелект да ја осознае празноста на фантастично-фантазерските фолклорни толкувања на природните феномени и меѓучовечки односи и вештачки наметната хиерархија.[DOUBLEPOST=1548865284][/DOUBLEPOST]Инаку целава концепција на прашањево што е наслов на темава, е многу глупава.
"Нешто да ме натера?"
Кога станува збор за "терање", тоа е религиска метода која се применува во комуникацијата. Притоа, луѓето кои изградиле став, кој е отпорен на лесните конструкции и тралалајки на кои се базираат 99,99% од религиските учења, се третирани како луди, чудни, несреќни и слични небулози, што не може да биде подалеку од реалната ситуација.
 
Последно уредено:

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
790
Поени од реакции
1.289
Atheists, theists, are all believers, and belief is not the realm of science. Science means to experience something, that which is, no belief is needed.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom