Шо би ве натерало да станите Атеисти?

Horny Junkie

АТЕИЗАМ,МУЗИКА, СЕКС,УМЕТНОСТ, ДРОГА!
Член од
21 јуни 2018
Мислења
45
Поени од реакции
15
Ако сте толку навлезени побожени и одговорот ви е ништо односно дека ништо неможи да ви го мени мислењето значи сте .....(цензура) и ќе ве молам значи не коментирајте воопшто фала.
 

NEROMARE

Niente denaro, niente Svizzero.
Член од
5 јули 2018
Мислења
83
Поени од реакции
63
Ако сте толку навлезени побожени и одговорот ви е ништо односно дека ништо неможи да ви го мени мислењето значи сте .....(цензура) и ќе ве молам значи не коментирајте воопшто фала.
Болката ме промени од христијанин до 100% атеист. Болката што навистина блиски пријатели ми ја направија. Ментално, не физичко. Боли уште повеќе.

И фактот дека деца умираат на возраст од 5,6,7 години, од рак. Христијанските лицемери велат "Бог ги сакал децата". Да им помага. Каков куп BS. Што ако сакали да живеат овие невини деца?
 

Мацо_Д()

Бизнисмен
Член од
23 ноември 2015
Мислења
365
Поени од реакции
152
Гледам на кој начин го толкувате Бог и се познава дека имате погрешен концепт (сфаќање) за Бог. За да го запознаете подобро, погледнете го од аспект на семоќен креатор и наш господар. Бог е множина, како што пишува во оригиналните текстови на библијата.
Според мене, Бог се грижи за нас како целина, како што господар би се грижел за своите робови, а вие имате премногу лични очекувања од него.... Можеби не сте заслужиле.?:icon_lol:
 
Последно уредено:
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Гледам на кој начин го толкувате Бог и се познава дека имате погрешен концепт (сфаќање) за Бог. За да го запознаете подобро, погледнете го од аспект на семоќен креатор и наш господар. Бог е множина, како што е во оригиналните текстови на библијата.
Според мене, Бог се грижи за нас како целина, како што господар би се грижел за своите робови, а вие имате премногу лични очекувања од него.... Можеби не сте заслужиле.?:icon_lol:
Зошто лошите луѓе се повеќе наградувани?
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.042
Поени од реакции
6.651
Разумот ме натера да станам атеист ;)
изгледа многу имаш мислено........можеби не е најточно како што велат религиите , но човекот не е составен САМО од атоми и молекули , хемиски елементи..........како и да ги составил и уредил некој човечките функции сепак не е ништо случајно настанато како што тврди атеизмот
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
А кој си ти да судиш и расудуваш?
А кој да расудува за мене? Ви верниците како некои секташи сте. А некој против религијата нешто каже одма го распнувате. (no pun intended)[DOUBLEPOST=1531150249][/DOUBLEPOST]
изгледа многу имаш мислено........можеби не е најточно како што велат религиите , но човекот не е составен САМО од атоми и молекули , хемиски елементи..........како и да ги составил и уредил некој човечките функции сепак не е ништо случајно настанато како што тврди атеизмот
И на мајмун да му дадиш да штрака на тастатура и за милиони години кај и да е ќе напише книга.
Се е така настанато на земјата, trial and error. Учење од грешки се додека не се успее.
 
S

staycalm

Гостин
изгледа многу имаш мислено........можеби не е најточно како што велат религиите , но човекот не е составен САМО од атоми и молекули , хемиски елементи..........како и да ги составил и уредил некој човечките функции сепак не е ништо случајно настанато како што тврди атеизмот
Секој со своето убедување. Јас сметам дека религијата е срање, плус науката дава докази а не религијата.
 

Мацо_Д()

Бизнисмен
Член од
23 ноември 2015
Мислења
365
Поени од реакции
152
Секој со своето убедување. Јас сметам дека религијата е срање, плус науката дава докази а не религијата.
Така и треба да сметаш, затоа што си полу слеп, без третото око.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Болката ме промени од христијанин до 100% атеист. Болката што навистина блиски пријатели ми ја направија. Ментално, не физичко. Боли уште повеќе.

И фактот дека деца умираат на возраст од 5,6,7 години, од рак. Христијанските лицемери велат "Бог ги сакал децата". Да им помага. Каков куп BS. Што ако сакали да живеат овие невини деца?
Тоа што децата умираат на рана возраст, има свое толкување. Наместо да „набадаш„ евтина емотивност, обвинувајќи Го Бога, можеш да прашаш и ќе ти биде кажано.[DOUBLEPOST=1531152145][/DOUBLEPOST]
Секој со своето убедување. Јас сметам дека религијата е срање, плус науката дава докази а не религијата.
Наведи ни некој научен доказ, по твој избор. Плус, наведи ни како токму ти го имаш проверено доказот, преку личен опит.
 
S

staycalm

Гостин
Тоа што децата умираат на рана возраст, има свое толкување. Наместо да „набадаш„ евтина емотивност, обвинувајќи Го Бога, можеш да прашаш и ќе ти биде кажано.[DOUBLEPOST=1531152145][/DOUBLEPOST]

Наведи ни некој научен доказ, по твој избор. Плус, наведи ни како токму ти го имаш проверено доказот, преку личен опит.
Мики, душо, не ми замерувај ама стварно ми е преку глава од дискусии на темава со верници, посебно да пишувам. Ако стварно те интересира за науката и докази од науката, само со 2 клика на гугл можеш се' да најдеш. Додека религијата докажала едно добро ништо до сега, и ова можеш да го гуглаш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom