Шокантно: Убивале и јаделе девојки за да се прочистат

  • Креатор на темата Shellshock nam67
  • Време на започнување

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Грешка си, можат, ама за тоа повеќе на друга тема.
Јас на пример, многу погрозно се почувствував кога прочитав дека јадеш зајачиња, отколку кога го прочитав првиот пост на оваа тема.
И уште нешто, човекот не е роден како сештојад. Во минатото пештерскиот човек се хранел претежно со растенија, убивал животни само по потреба и најмногу поради крзното, а и денес малите бебиња не се рагаат како сештојади, пред да почнат да јадат месо, прво се навикнуваат на растителна храна, за разлика од другите месојадни цицачи...
И јас мислам дека си грешка.Бебето кога се раѓа индиректно станува сештојадец.Мајката неможе само со растенија да се храни за да има млеко(освен вегетарјанските) мора и со месо.Па така се создава и млекото.Порано можеби оти сме настанале од човеколикиот мајмун сме јаделе само плодови но после волуцијата си го кажува своето.Јас инаку не јадам зајчиња, туку зајаци! значи од оние за колење а не од оние за чување шо ги има по пет шоповите.Исто како тие дивите шо ги ловат за јадење.Има разлика :D
--- надополнето: 18 април 2012 во 21:45 ---
Грешка си, можат, ама за тоа повеќе на друга тема.
Јас на пример, многу погрозно се почувствував кога прочитав дека јадеш зајачиња, отколку кога го прочитав првиот пост на оваа тема.
И уште нешто, човекот не е роден како сештојад. Во минатото пештерскиот човек се хранел претежно со растенија, убивал животни само по потреба и најмногу поради крзното, а и денес малите бебиња не се рагаат како сештојади, пред да почнат да јадат месо, прво се навикнуваат на растителна храна, за разлика од другите месојадни цицачи...
И јас мислам дека си грешка.Бебето кога се раѓа индиректно станува сештојадец.Мајката неможе само со растенија да се храни за да има млеко(освен вегетарјанските) мора и со месо.Па така се создава и млекото.Порано можеби оти сме настанале од човеколикиот мајмун сме јаделе само плодови но после волуцијата си го кажува своето.Јас инаку не јадам зајчиња, туку зајаци! значи од оние за колење а не од оние за чување шо ги има по пет шоповите.Исто како тие дивите шо ги ловат за јадење.Има разлика :D
 
Член од
27 септември 2011
Мислења
240
Поени од реакции
337
И јас мислам дека си грешка.Бебето кога се раѓа индиректно станува сештојадец.Мајката неможе само со растенија да се храни за да има млеко(освен вегетарјанските) мора и со месо.Па така се создава и млекото.Порано можеби оти сме настанале од човеколикиот мајмун сме јаделе само плодови но после волуцијата си го кажува своето.Јас инаку не јадам зајчиња, туку зајаци! значи од оние за колење а не од оние за чување шо ги има по пет шоповите.Исто како тие дивите шо ги ловат за јадење.Има разлика :D
--- надополнето: 18 април 2012 во 21:45 ---

И јас мислам дека си грешка.Бебето кога се раѓа индиректно станува сештојадец.Мајката неможе само со растенија да се храни за да има млеко(освен вегетарјанските) мора и со месо.Па така се создава и млекото.Порано можеби оти сме настанале од човеколикиот мајмун сме јаделе само плодови но после волуцијата си го кажува своето.Јас инаку не јадам зајчиња, туку зајаци! значи од оние за колење а не од оние за чување шо ги има по пет шоповите.Исто како тие дивите шо ги ловат за јадење.Има разлика :D
Mајката може да се храни вегански или вегетаријански додека е бремена или додека го дои бебето, лекарите дури и го препорачуваат ваквиот начин на исхрана кај бремените жени и доилките. Количината на млекото кај мајката се зголемува ако истата јаде повеке брашно, а квалитетот е подобар ако исхраната на мајката е збогатена пред се со витамини и минерали кои се наогаат во растителната храна, месото тука не игра голема улога, речиси никаква.Бебето нема потреба од месо во исхраната, јаде затоа што мајката постепено го навикнува.
Јас кога кажав дека во минатото лугето ретко јаделе месо, не мислев на човеколики мајмуни, туку на луге, веке евоулирани. Лугето јадат месо затоа што им се може, а не затоа што им е неопходно, а тука има разлика.
Инаку мене ми се исти зајаците што ги јадеш и зајаците од пет шоповите.
 
M

Muranyi

Гостин
Грешка си, можат, ама за тоа повеќе на друга тема.
Јас на пример, многу погрозно се почувствував кога прочитав дека јадеш зајачиња, отколку кога го прочитав првиот пост на оваа тема.
И уште нешто, човекот не е роден како сештојад. Во минатото пештерскиот човек се хранел претежно со растенија, убивал животни само по потреба и најмногу поради крзното, а и денес малите бебиња не се рагаат како сештојади, пред да почнат да јадат месо, прво се навикнуваат на растителна храна, за разлика од другите месојадни цицачи...
Тоа е само теорија,која е прилично нова и која заговара дека пештерскиот човек покрај месото,се хранел со житарици,овошје,разни корени и слично.Се верува и дека многу добро се снаоѓал во "кујната",биле добри готвачи.Инаку,пештерскиот човек бил исклучителен предатор и добар ловец,неговите месни оброци се претпоставува дека изнесувале и до 5 килограми месо дневно,што за сегашни услови е импозантна количина.На друг начин и не би можеле да преживеат зашто цело време биле во движење а дневните калориски потреби не би можеле да ги задоволат со растенија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom