Шевролет Спарк

Член од
18 мај 2012
Мислења
8
Поени од реакции
0
Swift-от според мое искуство и според цената му е најкомаптабилна кола. Немој да мислиш ако е јапонска нешто дека не е сигурна ова она. Suzuki e позната марка, а лани беше кола на годината....
Сега проверив и Свифт е некаде од 10.500 до 11.500 евра. Во Аутомакедонија, за истата цена е Опел Корса.... Се мислам што е подобро.
--- надополнето: 18 мај 2012 во 23:42 ---
Swift-от според мое искуство и според цената му е најкомаптабилна кола. Немој да мислиш ако е јапонска нешто дека не е сигурна ова она. Suzuki e позната марка, а лани беше кола на годината....
Suzuki, Aveo или Corsa? Прашувам бидејќи цените им се приближни...
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Сега проверив и Свифт е некаде од 10.500 до 11.500 евра. Во Аутомакедонија, за истата цена е Опел Корса.... Се мислам што е подобро.
--- надополнето: 18 мај 2012 во 23:42 ---

Suzuki, Aveo или Corsa? Прашувам бидејќи цените им се приближни...
Јас би ти препорачал Јарис ако веќе одиш до таа цена, еве на пример службениов има само 3800 км, гаранција до 2016 и ако му се изпазариш до кај 8 илјади мислам дека вреди.
http://toyota.com.mk/svozilo/yaris-10-69-ks-optimo/

Прашај си и за нов со 0 км, мислам дека имаше една промоција пред некое време за 9300 евра со 5 врати и 9000 евра со три со Тера опрема, ама не гледам повеќе на сајтот.
 
Член од
18 мај 2012
Мислења
8
Поени од реакции
0
Го имам видено, но се’ ми се чини дека новиов Спарк е нешто покомотен. Сепак, сакам да земам возило што ќе ми користи и за семејство, како семеен автомобил, а не само за мене. Да бидам прецизен. Не сум човек што сака да вози со брзина поголема од пропишаната. И моето прашање е - дали Спаркот е безбеден и на патишта надвор од градската средина, ако го возам според пропишаната брзина, немам желба да се натпреварувам со другите возачи и со времето?
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Јас друже пред да се деси кризата и да паднат цените земав 206 од салон и до сега колата е топ. Жив ми идеше да се изедам кога во 2009 паднаа цените и за помали пари можев да земам иста кола со HDI мотор.

Бирај што ќе земаш ама гледај да биде дизел! Види во дачија има добри коли за примамливи цени.
 
Член од
18 мај 2012
Мислења
8
Поени од реакции
0
Јас друже пред да се деси кризата и да паднат цените земав 206 од салон и до сега колата е топ. Жив ми идеше да се изедам кога во 2009 кога паднаа цените и за помали пари можев да земам иста кола со HDI мотор.

Бирај што ќе земаш ама гледај да биде дизел! Види во дачија има доби коли за примамливи цени.
А општо мислење за квалитетот на Дачиа? Ја препорачуваш само поради цените или мислиш дека се компатибилни со квалитетот?
 
L

Löwe

Гостин
А општо мислење за квалитетот на Дачиа? Ја препорачуваш само поради цените или мислиш дека се компатибилни со квалитетот?
Носат Рено мотор. Е сега каросеријата е малце послаба точка, али моторот е 5ка.
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
А општо мислење за квалитетот на Дачиа? Ја препорачуваш само поради цените или мислиш дека се компатибилни со квалитетот?
Комшијава земаше сандеро до сега неколку недели вели дека е супер. Инаку ја начека одземена од банка, 2010 година производство, со 18,000 поминати км. за 4000 евра.

Познавам еден со дастер, го земаше пред некоја година, и вели дека е одлична!

Инаку носат рено мотор, а на каросерија мислам дека има 5 годишна гаранција.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.723
Поени од реакции
9.836
Јас друже пред да се деси кризата и да паднат цените земав 206 од салон и до сега колата е топ. Жив ми идеше да се изедам кога во 2009 кога паднаа цените и за помали пари можев да земам иста кола со HDI мотор.

Бирај што ќе земаш ама гледај да биде дизел! Види во дачија има доби коли за примамливи цени.
Koлку ти троши 206-ката на гратска-отворено ?
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.894
Поени од реакции
714
Спаркот го има другар,доколку го повлечеш предното седиште најназад позади има многу малку место.Јас сум скоро 1.90~ дури и на Матизот што го имам позади е пошироко кога возачкото е до крај отколку на новиот Спарк.Ако ти е за семејство помисли и на тој аспект во случај да сакаш да отидеш и до Охрид на пример или до друг подалечен град.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ако имаш пара на страна земи си Suzuki Swift или Schevrolet Cruze. Suzukito e помало ама е многу економично. Супрев вожња, мала потрошувачка. Исто така и Citroеn C3 е добра кола. Schevrolet Spark е нестабилно возило. Тетин ми имаа сообраќајка и цела кола на два дела се превитка како салфета... Не ми се свиѓаат воопшто...
Тоа кола лие.Го возев сузукити на снаами,искрено страв ми беше да го возам повеќе од 80 километри на час.Абе од Штип до Скопје останав без бубрези.
Што вика Цитро со мала доплата земи си Ц3 и да не се секираш
 
Член од
18 мај 2012
Мислења
8
Поени од реакции
0
Тоа кола лие.Го возев сузукити на снаами,искрено страв ми беше да го возам повеќе од 80 километри на час.Абе од Штип до Скопје останав без бубрези.
Што вика Цитро со мала доплата земи си Ц3 и да не се секираш
Па за мене, 3-4 илјади евра и не е баш така мала доплата, за жал :(
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
100
Поени од реакции
17
Друже спаркот никако за на пат, нестабилно е ептен на кривини, гуми ко на точак има.
 

Gunner4ever

Vive la France
Член од
14 ноември 2009
Мислења
663
Поени од реакции
130
Сега проверив и Свифт е некаде од 10.500 до 11.500 евра. Во Аутомакедонија, за истата цена е Опел Корса.... Се мислам што е подобро.
--- надополнето: 18 мај 2012 во 23:42 ---

Suzuki, Aveo или Corsa? Прашувам бидејќи цените им се приближни...
Jas pred edno 7-8 meseci se mislev sto da zeam kola(potocno tatko mi poso jas si imam yugo i muka nema toa ) bev do chevrolet tamu kaj toa kacanicki pat prasav so kako za aveo toa kratkoto mi rece ne trosi i takvi stvari demek bilo sigurno ovo ono, se rasprasav podobro(covek so u poslednata godina smeni 40 koli) mi rece podaleku od aveo(kata strofa bila karoserijata limot nula bojle od tiko lim nego nivni potorsuvacka da se molis na gospod kakov motor ke ti se padne ako e neso falsh pod 11 nemoj ni da se nadas) i od dacia( za ova samo mi rece kupi dacija i cel zivot placija) mu donesov edna fiesta 1.3 benzinec 2006 sedna ja zapali i vika zemija ne mu ja misli i stvarno kolata tolku mala potrosnja neam videno na otvoreno trosi negde 5.5 a grad zavisi penzionerski ako ja vozis 6.2~6.4 varira i normalno ako ja brkas si se znae trosi poveke. Ako imas moznost lizing mizing takvi stvari zemi fiesta ne mu ja misli, odovie gore swiftot sum cul i loshi muabeti deka dosta trosel ne bile pogodeni na toa pole, a za corsata( zborime za novava) mislam opel si e opel ipak toa e marka, neznam potrosuvacka ama sigurno nema da ti trosi mn, inace u sekoe vreme bi te sovetuval zemi si jugo gratska na plin (indzekshn od 2002 taa god) so 1000 den idam do ohrid( brzina 120~140) se vrakam i mi ostanuva za u grad nekoj dobri 70~80 km
 

Kajgana Shop

На врв Bottom