Човештво, теории на настанувањето

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
In the beginning elohim (the gods) created the heavens and the earth.
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Јас ’’навивам’’ за Ануннаките на Ситчин.
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
хахахах па ова е ископирано од нив едно 2-3 илјади години покасно
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
78
Со векови цел свет се бори да дознае како настанал животот на земјата и ти доаѓаш со ФАКТ дека е посеан... Алал да ти е :)
а за тебе шо е пологично,дека од ништо настанало нешто или пак како што ти објаснуваат религиите....остај ме мене шо мислам,ете повели појасни шо било,како било....
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Ова бе: In the beginning elohim (the gods) created the heavens and the earth.

--- надополнето ---

cvetanovskiigor напиша:
Ова бе: In the beginning elohim (the gods) created the heavens and the earth.
Сакам да кажам дека библијата е копија на Enuma Elish и некои други сумериски списи
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Ова бе: In the beginning elohim (the gods) created the heavens and the earth.

--- надополнето ---


Сакам да кажам дека библијата е копија на Enuma Elish и некои други сумериски списи
Aхаам,да да,се сложувам.Па очигледно е точно тоа по самото тоа што првиот библиски патријарх Аврам дошол во хананската земја од Ур халдејски.Халдеја=Месопотамија,Сумер.Татко му бил свештеник во Нипур. ;)
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.695
Поени од реакции
4.860
Интересно е тоа со Розвел и елиените кој кажаа дека ја направиле ДНК-та на луѓето и ние сме нивна креација =)))
 

Nonteizam

Полихистор
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.123
Поени од реакции
789
а за тебе шо е пологично,дека од ништо настанало нешто или пак како што ти објаснуваат религиите....остај ме мене шо мислам,ете повели појасни шо било,како било....
Ако веќе зборуваме со логика (иако во науката логиката е комплетно релативна работа- тоа што било логично пред 100 години денес е апсурдно), тогаш мене пак скроз нелогично ми е животот да е посеан од негде... зошто освен на земјата досега не е откриен живот на ниедно друго место во вселената, така што логиката вели: ако бараме “творец“, дај да го бараме на земјава...
Иако од ништо-нешто е нелогично за нормалниот разум... во науката тоа веќе неколку години е ставено на тестови и испитувања со ветувачки поволен исход... моментно едно такво се врши во ЦЕРН.
Едно е сигурно... животот посеан на земјата не е ФАКТ... само една теорија.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Exogenesis/Provolution е единсвената теорија која има смисла.
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
78
Ако веќе зборуваме со логика (иако во науката логиката е комплетно релативна работа- тоа што било логично пред 100 години денес е апсурдно), тогаш мене пак скроз нелогично ми е животот да е посеан од негде... зошто освен на земјата досега не е откриен живот на ниедно друго место во вселената, така што логиката вели: ако бараме “творец“, дај да го бараме на земјава...
Иако од ништо-нешто е нелогично за нормалниот разум... во науката тоа веќе неколку години е ставено на тестови и испитувања со ветувачки поволен исход... моментно едно такво се врши во ЦЕРН.
Едно е сигурно... животот посеан на земјата не е ФАКТ... само една теорија.
ако човекот нема откриено жив свет надвор од неговиот видик и можности,не значи дека не постои.....можиме да нагодуваме колку сакаме,меѓутоа механизам како што си ТИ не настанува од ништо,јас барем со моите лаички погледи сум сигурен во тоа....само јас не го барам одговорот на темава во религиите.....
 
Член од
11 јули 2010
Мислења
27
Поени од реакции
0
Друже, си слушнал за сарказам? Твојата изјава дека човекот е настанат по пат на секс е - извини сега - идиотска. Баш ради тоа што овде дискутираме алки, мајмуни, ДНК итн.....и ти доаѓаш и ОП - на сите ни го кажуваш најочигледното.....најочигледно за денешно време. Темата е како настнал првиот човек.
Da, sarkazam bese moeto napisano. Poso citav, citav, i ne najdov nisto da se komentira i zatoa taka napisav. Alki, majmuni, DNK se nastanok na prirodata, zivotot, voopsto, ne na covekot. Za covekot kako nastanal ima dve teorii - od majmun i deka go stvoril Gospod. Prvata i ne e nekakvo otkrovenie kako sto se misli, po moemu, zasto ako Bog ja stvoril prirodata, stvoril se, pa i majmunot i covekot, i nesto ne se objasnuva tuka mnogu od Darvin. I po moemu ne moze da se zboruva za Prviot Covek, zasto valda vo svoeto vreme ne nastanal samo eden covek, nastanala grupa sustestva, da receme majmuni, koi site zaedno evoluirale vo luge, kako zaednica. Ete.

--- надополнето ---

+ i tebe ne ti teknuva deka seksot ja rakovodi cela evolucija, i usovrsuva i poprava i leci i se. Neli se menuvaat maski i zenski hormoni i covekot stanuva edno, potpolen, i se osloboduva nekakov si hormon sto leci se itn. Ke otvoram posebna tema za ulogata na seksot vo evolucioniot proces.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Грег Брејден (квантен физичар) оди во детаљи за ДНК и кодовите во неа што корепондираат со еврејските букви YHV. Истражувањето е почнато со исцрпно осознавање на Кабалата и Еврејските текстови, нивната азбука и гемантријатач хемија, ДНК и сл. Елементот Вода носи највеќе Oxigen, Елементот Воздух Нитроген, Елементот Огин Хидроген и Елементот Земја Карбон - ние сме направени од овие елементи, буквално. Атомските маси од првите три корепондираат со еврејските букви YHV. Ние сме различни само по четвртиот елемент - Земја (G), направени од dust и едниственото нешто што ни ја дава нашата солидна форма.

Од книгата "The God Code" from Gregg Braden, еве видео со интервју за ова -
 

606

Член од
24 септември 2005
Мислења
511
Поени од реакции
51
Атомските маси од првите три корепондираат со еврејските букви YHV.
Можеш да појасниш? Неуспеав да поврзам како кореспондираат....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom