Чао Harrier

Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Се сеќавам колкаво беше моето одушевување кога пред многу години прв пат го видов овој авион.

Но како што на се' му доаѓа крајот, тaка и на скокачкиот авион.

Одушевувањето сега е претворено во потсмев за Британија и нејзината некогаш голема воена и посебно поморска моќ.




Hawker Sea Harriers say farewell in poignant flypast over Imperial War Museum Duxford

http://www.culture24.org.uk/history+%26+heritage/war+%26+conflict/modern+conflict/art314453


.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Штета, но голем придонес даде нивната технологија во развојот на новите авиони, вклучително технологијата за вертикално полетување и слетување
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Колку порано ме воодушевуваа овие авиони кога ќе ги видев, посебно на филм негде, се чудев како е сето тоа направено........Ке останат во историјата на авијацијата засекогаш.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Хариерот е за одржување многу поскап и од хеликоптер:) во секој случај нерационална и комплицирана машина, производ на англиските фабрики на кои државата им буташе пари за да останат живи. Некои никако да сватат дека се умира....:)
инаку е многу впечатлива направија, делува нереално, посебно во режимот на вертикално полетување и слетување.......десетина пати сум имал можност да ја гледам нумерата која ја изведуваше на Парискиот салон , на ILA у Хановер и на Фарнборо:
-од некаде од преку долетува со многу мала брзина на мала висина, застанува и лебди, полека го спушта носот во ноклон, па се врти за едно 30% лево ,па десно со истиот наклон кон публиката, додава гас го подига клунот скоро вертикално и уште стои во место, потоа гас до даска и како ракета се губи у небо.....после сите вообичаени маневри , пак се враќа на местото пред публиката со вертикално парашутирање од повисоко, па наклоните и повлекување назачки кон тоа ...местото преку... ептен впечатливо, но веројатно ова го може само без никаков товар и со гориво колку за точката која ја изведува...некаде околу 10 минути... :)
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
А и тоа што викате, може и да ни дадат нас еден пар колку да имаме за дување на дешавки како тој што го опиша concrete. :wink:


...производ на англиските фабрики на кои државата им буташе пари за да останат живи. Некои никако да сватат дека се умира....:)

инаку е многу впечатлива направија, делува нереално, посебно во режимот на вертикално полетување и слетување.......десетина пати сум имал можност да ја гледам нумерата која ја изведуваше на Парискиот салон , на ILA у Хановер и на Фарнборо:
-од некаде од преку долетува со многу мала брзина на мала висина, застанува и лебди, полека го спушта носот во ноклон, па се врти за едно 30% лево ,па десно со истиот наклон кон публиката, додава гас го подига клунот скоро вертикално и уште стои во место, потоа гас до даска и како ракета се губи у небо.....после сите вообичаени маневри , пак се враќа на местото пред публиката со вертикално парашутирање од повисоко, па наклоните и повлекување назачки кон тоа ...местото преку... ептен впечатливо, но веројатно ова го може само без никаков товар и со гориво колку за точката која ја изведува...некаде околу 10 минути... :)
Немаат веќе пари, тотално се заглибени, а војувањето е многу скапа работа.

Додека студентите демонстрираат затоа што им ги накачија школарините 3-4-5 или повеќе пати, овие кратат ли кратат.

RAF Could be Reduced to Just Six Fighter Squadrons by 2020

http://defensetech.org/2010/12/14/raf-could-be-reduced-to-just-six-fighter-squadrons-by-2020/?wh=wh

 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.069
Поени од реакции
4.716
Ништо, не е Британија она што беше...
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ништо, не е Британија она што беше...
таа одамна не е, проблемот е што ЦЕЛИОТ СВЕТ не е веќе тоа што беше....., а од друга страна, мора да се признае...само Бог знае зошто е тоа добро!! :)
 
Член од
13 декември 2010
Мислења
102
Поени од реакции
4
таа одамна не е, проблемот е што ЦЕЛИОТ СВЕТ не е веќе тоа што беше....., а од друга страна, мора да се признае...само Бог знае зошто е тоа добро!! :)
абе се се менува.. па и светот... :toe:
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
таа одамна не е, проблемот е што ЦЕЛИОТ СВЕТ не е веќе тоа што беше....., а од друга страна, мора да се признае...само Бог знае зошто е тоа добро!! :)
Шефот на РАФ, Грег Багвел изјави дека Британија ќе има воздухопловство “само малку појако од Белгија’’.

Решението го бараат во здружување со франција.

Ова е врвот! Поголема навреда - нема! :tv:

Asked whether this left the RAF on the same level as Belgium, he replied: “I think we’re slightly above Belgium, and we are not a Belgium-minded country.”

http://www.telegraph.co.uk/news/newstopics/politics/defence/8212090/RAF-commander-our-air-force-will-be-little-better-than-Belgiums.html
 

Kajgana Shop

На врв Bottom