Чао НАТО, Русиjа не чека!

PxFxCx

Јужни Фронт
Член од
15 септември 2007
Мислења
452
Поени од реакции
4
proveri podrobno:) rusite i rusija nikogas nemale nikakvo vlijanie na balkanot vo nitu eden pogled. mozebi osven za bugarija za nisto drugo.ako mislis na verska i religijska osova tuka gresis.rusite realno ja zaebaja cela politika na balkanot.so nivni blagoslov nato ja bombardirase srbija.sto mislis rusite da bea po agresivni ili odlucni mislis deka nato tek taka lesno ke bombardirase celi 80 dena.nemoj mnigu da se nadevas na ruskite pijanicista.
Amerikancite vturnaa nekoja lesna para na Elcin i ovoj sisteto vo raka ...
:eek:ftopic:moe mislenje zosto Amerika ne prizna pod ustavno ime ...
Grcija kako clenak vo NATO odbi da ucestvuva vo bombardiranjeto na Srbija i poradi toa Amerika sega i odi vo inat i ne prizna pod imeto Makedonija ...
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
НАТО не не сака, Русија па ич!
Решение?Да си фрлиме една атомска самите себе.:)

Amerikancite vturnaa nekoja lesna para na Elcin i ovoj sisteto vo raka ...
:eek:ftopic:moe mislenje zosto Amerika ne prizna pod ustavno ime ...
Grcija kako clenak vo NATO odbi da ucestvuva vo bombardiranjeto na Srbija i poradi toa Amerika sega i odi vo inat i ne prizna pod imeto Makedonija ...
Па сега кога Грција не учествува во "мировните сили" за "слобода на Ирак" нека им се заинати Америка уште еднаш и нека не прими во НАТО под уставно име а не да не тера да го смениме за да партиципираме....
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Решение?Да си фрлиме една атомска самите себе.:)
Зошто бе атомска?! И така ја немаме :)
И така никогаш со никого не сме биле во сојуз, па сме опстоиле пркосејќи на се и сешто. Како досега, така и отсега. Решение...тоа ти е. Сам да не ти е срам!
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.332
Поени од реакции
18.201
АБЦ цар си во дезинформации, сплетки и креирање шарени светови кои не постојат (утопија).

Ај една работа прво за Американците и наплмот, ти кажав еднаш веќе, Русите не ја испорачаа ветената помош на македонците и ги оставија на цедило, затоа што Сталин си се пазареше на нашиот грб, на грбот од Македонците, и кркавме напалм затоа што бевме на грешна страна, разбираш?

Второ Русија и руската политика во моментов е максимално комерцијална, едниствен интерес се парите и ништо друго, до таа мера што ги надминаа САД како центар на капитализмот.

Трето нема сојуз меѓу Русија, Кина, Иднија итн. нема сојуз нема никаква активност за азиски сојуз или што и да било.

Четврто доколку досега не постоеше желба за влез во НАТО и ЕУ кај народот, нашиве политичари ќе аздисаа и најверојатно сега ќе си имавме некој диктатор овде кој ќе си го прогласевме за доживотен претседател со најголеми ингеренции, како што се случува во познатите примери по светот.
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
Amerikancite vturnaa nekoja lesna para na Elcin i ovoj sisteto vo raka ...
:eek:ftopic:moe mislenje zosto Amerika ne prizna pod ustavno ime ...
Grcija kako clenak vo NATO odbi da ucestvuva vo bombardiranjeto na Srbija i poradi toa Amerika sega i odi vo inat i ne prizna pod imeto Makedonija ...
daj be smeni toa avatarot nemozam da te gledam :) grcija odbila kako ne:)) cela logistika odese preku grcija .dabe sega elcin e kriv a tie okolu nego samo on demek odlucuval.:)abe rusija nemala nikogas interesi na balkan.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Зошто бе атомска?! И така ја немаме :)
И така никогаш со никого не сме биле во сојуз, па сме опстоиле пркосејќи на се и сешто. Како досега, така и отсега. Решение...тоа ти е. Сам да не ти е срам!
Практично и сега сме во некаков сојуз и скоро никогаш не сме биле сами за да не ни е срам.:)

АБЦ цар си во дезинформации, сплетки и креирање шарени светови кои не постојат (утопија).

Ај една работа прво за Американците и наплмот, ти кажав еднаш веќе, Русите не ја испорачаа ветената помош на македонците и ги оставија на цедило, затоа што Сталин си се пазареше на нашиот грб, на грбот од Македонците, и кркавме напалм затоа што бевме на грешна страна, разбираш?

Второ Русија и руската политика во моментов е максимално комерцијална, едниствен интерес се парите и ништо друго, до таа мера што ги надминаа САД како центар на капитализмот.

Трето нема сојуз меѓу Русија, Кина, Иднија итн. нема сојуз нема никаква активност за азиски сојуз или што и да било.

Четврто доколку досега не постоеше желба за влез во НАТО и ЕУ кај народот, нашиве политичари ќе аздисаа и најверојатно сега ќе си имавме некој диктатор овде кој ќе си го прогласевме за доживотен претседател со најголеми ингеренции, како што се случува во познатите примери по светот.
Па каде ќе ти испорача Сталин воена помош во `49та бе кога се очекувало да ни се случи истото што и на Чехословачка или Унгарија па и Романија со Бугарија.Токму тогаш почнало "инфорбирото".
Па Македонија е рај за перење пари бе по однос на она второто,имаш црн капитал каде што сакаш и колку сакаш.Се што во Македонија е приватизирано и купено од странци е валкана пара.
Само мислиш дека нема сојуз меѓу азијците и Русија,моите информации се дека досега никогаш немало таков силен сојуз од кој се уплаши и Америка па гледа да ги заштити своите интереси со некакви ракетни чадори.А под четвртото такви примери на диктатори се секогаш инфилтрирани од САД и само навидум контрираат на Американската политика.

daj be smeni toa avatarot nemozam da te gledam :) grcija odbila kako ne:)) cela logistika odese preku grcija .dabe sega elcin e kriv a tie okolu nego samo on demek odlucuval.:)abe rusija nemala nikogas interesi na balkan.
Гледам во последно време Русија како никогаш досега итоа како има интереси на Балканот,инаку отиде Косово уште оломнани во НАТО.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
ABC искрено кажано, до сега буквално ама ниту еден потег со кој русија ја произнесла својата заинтересираност за Македонија, како што кажа тенекијата, малку премногу си фантазираш, симни се на земја согледај ја реалната ситуација, Русија барем во наредниве 10 години најмалку нема шанси директно да ја поддржува македонија бидејќи ко прво немаме ние асални дипломатски врси со русија изградено како што треба.
А да те потсетам што стои официјално а не ти како го толкуваш тоа.
Официјално Нимиц како претставник на ОН А НЕ НА САД!!! кој има функција на медијатор даде една неповолна рамка за разговори. Рамката ние ја отфрливме ама тоа ен значи дека и преговорите, може да има нови предлози и нови рамки.
Претставничката од пентагон нагласи на крај дека треба да седнеме и да покажеме дека преговорите се одвиваат со завиден интензитет НО НЕ ПОБАРА ДА СЕ ДОГОВОРИМЕ ДО ЕВЕНТУАЛНАТА ПОКАНА ЗА НАТО!!!!!
Значи до сега никој официјално освен нашите ни мили јужни соседи кои постојано покажуваат всушност територијални претензии кон Р. Македонија уште од моментот кога се осамостоивме, не тврди дека треба да се најде решение до самитот во букурешт.
Тоа се што можат да значат тие изјави и потези останува само да нагаѓаме и да си фантазираме, исто како што ти си фантазираш дека тоа со други зборови е или откажете се од името или нема НАТО.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
ABC искрено кажано, до сега буквално ама ниту еден потег со кој русија ја произнесла својата заинтересираност за Македонија, како што кажа тенекијата, малку премногу си фантазираш, симни се на земја согледај ја реалната ситуација, Русија барем во наредниве 10 години најмалку нема шанси директно да ја поддржува македонија бидејќи ко прво немаме ние асални дипломатски врси со русија изградено како што треба.
А да те потсетам што стои официјално а не ти како го толкуваш тоа.
Официјално Нимиц како претставник на ОН А НЕ НА САД!!! кој има функција на медијатор даде една неповолна рамка за разговори. Рамката ние ја отфрливме ама тоа ен значи дека и преговорите, може да има нови предлози и нови рамки.
Претставничката од пентагон нагласи на крај дека треба да седнеме и да покажеме дека преговорите се одвиваат со завиден интензитет НО НЕ ПОБАРА ДА СЕ ДОГОВОРИМЕ ДО ЕВЕНТУАЛНАТА ПОКАНА ЗА НАТО!!!!!
Значи до сега никој официјално освен нашите ни мили јужни соседи кои постојано покажуваат всушност територијални претензии кон Р. Македонија уште од моментот кога се осамостоивме, не тврди дека треба да се најде решение до самитот во букурешт.
Тоа се што можат да значат тие изјави и потези останува само да нагаѓаме и да си фантазираме, исто како што ти си фантазираш дека тоа со други зборови е или откажете се од името или нема НАТО.
Си се заебал брат,јас лично ја слушав представничката на Пентагон и убаво ја разбрав барем во делот каде вели дека треба да најдеме согласност за името со Грција доколку сакаме да влеземе во НАТО.
Немој сега и ти да ми ги извртуваш фактите како нашиве политичари кој затекнати од ваквиот директен одговор на САД и НАТО сега ги извртуваат изјавите како не сакала да рече така,па му замерила на Б.Ц што оддавал службени тајни за третото место во трката кон НАТО и разни други комбинации како да играме спортска прогноза во кладилниците.
Изјавата беше кажана гласно и јасно и во неа експлицитно стоеше дека треба да направиме отстапки за името доколку сакаме членство во НАТО.Требаше ли Американците да ни нацртаат што се бара од Македонија за да ги разбереме,или нашата влада помисли дека народот нема да ја разбере Нуланд па може да ни продава бубрези за мадиња дека и со името Македонија шансите за влез во НАТО ни се големи како што сака лажно да се прикаже и да се држи народот во позитивна тензија кон овај сојуз?Абе ајде не заебавај биди и ти реален како што многу пати си бил и отворено кажи дека покана за влез во НАТО ниту евентуална нема да има се додека не го смениме името со оглед на тврдиот став од Грчката политичка проминенција по однос на ова прашање.
 

Svetovid

Триглав
Член од
26 февруари 2006
Мислења
868
Поени од реакции
44
...до сега буквално ама ниту еден потег со кој русија ја произнесла својата заинтересираност за Македонија,..
Навистина никаква. Само шо не признаа под уставно име меѓу првите и без никакви условувања и ретерирања. Колку ме држи умот не се сеќавам дека сеште некој поднел декларација во Думата каде не нарекува ФИРОМ како ’демократската’ банда на нигерот осама, пардон обама во надеж за неколку грчки гласови. И ни шверцаа оружје и муниција 2001 кога нигерот конди отиде во Украина да ги уценува да престанат да не снабдуваат со муниција, па овие ја пренасочија преку Русија. И само на РТР планета имаше документарец за уништените Македонски и Српски цркви и манастири од качаците.
И впрочем како вие замислувате Русија да се заинтересира за нас, ако ние не превземеме ништо околу тоа? Ќе бидам и малку патетичен. Кај западните говна никогаш нема да најдете никого со братски чувства спрема вас. А мислам дека никој од нас тука ниту пак негува исти такви чувства кон нив. Малку ни требаше на сите веднаш да ги замрзиме сите финци заради усраниот оли рен. А со русите ако ништо друго барем леш пијан сум се грлел и се викавме браќа, па наздравувавме за братскиот живот меќу нас, Русите и Украинците. Патем, по некоја случајност, во тоа друштво беа некои украински пилоти кои биле во Македонија 2001. Хеликоптерот (МИ 8) имаше сеуште јуначки лузни на него токму од Македонија 2001. Колку што можев да разберам (и самиот бев леш) од пијаниот Руско-Украински говор беа спремни повторно да дојдат на помош! :pijan::)
 

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
28
Па кој е тој некој вака според тебе во неформален разговор,некој од власта што сака подолго да опстане во замајување на народот дека каде и да е ќе добиеме покана или некој од опозицијата која сака да дојде на власт со ветување дека доколку дојдат тие патот во НАТО би ни бил сигурен иако и едните и другите според денешното прикривање на најбитниот услов за влез во НАТО настапуваат дволично како змии.
Ова ти го напишав на пониско ниво од политичарите, за обични луѓе пишувам.
Политичарите не се достојни да бидат спомнати во муабет.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Навистина никаква. Само шо не признаа под уставно име меѓу првите и без никакви условувања и ретерирања. Колку ме држи умот не се сеќавам дека сеште некој поднел декларација во Думата каде не нарекува ФИРОМ како ’демократската’ банда на нигерот осама, пардон обама во надеж за неколку грчки гласови. И ни шверцаа оружје и муниција 2001 кога нигерот конди отиде во Украина да ги уценува да престанат да не снабдуваат со муниција, па овие ја пренасочија преку Русија. И само на РТР планета имаше документарец за уништените Македонски и Српски цркви и манастири од качаците.
И впрочем како вие замислувате Русија да се заинтересира за нас, ако ние не превземеме ништо околу тоа. Ќе бидам и малку патетичен. Кај западните говна никогаш нема да најдете никого со братски чувства спрема вас. А мислам дека никој од нас тука ниту пак негува исти такви чувства кон нив. Малку ни требаше на сите веднаш да ги замрзиме сите финци заради усраниот оли рен. А со русите ако ништо друго барем леш пијан сум се грлел и се викавме браќа, па наздравувавме за братскиот живот меќу нас, Русите и Украинците. Патем, по некоја случајност, во тоа друштво беа некои украински пилоти кои биле во Македонија 2001. Хеликоптерот (МИ 8) имаше сеуште јуначки лузни на него токму од Македонија 2001. Колку што можев да разберам (и самиот бев леш) од пијаниот Руско-Украински говор беа спремни повторно да дојдат на помош! :pijan::)
Инаку како случајно Оли Рен е Швеѓанец од Финска и интересно е тоа какво предавање може да им одржи на Албанците од Македонија кога зборува за сопствената земја Финска,за неговиот композитор Јан Сибелиус за неговиот град Хелсинки каде што има помалку Швеѓани отколку во некои други градови низ Финска.Би било убаво доколку ги запраша Албанците во Македонија дали го сакаат Македонското знаме и име на државата како тој Финското па на крај да ги спореди човековите права што тие ги имаат со неговите во Финска.

Ова ти го напишав на пониско ниво од политичарите, за обични луѓе пишувам.Политичарите не се достојни да бидат спомнати во муабет.
Политичарите потекнуваат од обични луѓе,само нивното поимање за домосаканост по се изгледа дека се разликува со она на обичните луѓе.
 
N

n/a

Гостин
И впрочем како вие замислувате Русија да се заинтересира за нас, ако ние не превземеме ништо околу тоа. Ќе бидам и малку патетичен. Кај западните говна никогаш нема да најдете никого со братски чувства спрема вас. А мислам дека никој од нас тука ниту пак негува исти такви чувства кон нив. Малку ни требаше на сите веднаш да ги замрзиме сите финци заради усраниот оли рен. А со русите ако ништо друго барем леш пијан сум се грлел и се викавме браќа, па наздравувавме за братскиот живот меќу нас, Русите и Украинците.
Neznam so kogo si se gushkal ti....:toe:...ama znam edna rabota:

Pri postavuvanjeto na politickata agenda na balkanot osobeno,covek treba da bide maksimum pretpazliv i osobeno da bega od bratski cuvstva...:toe:...tie se vinovni za 90% od glupostite od minatoto.
Taka da...pouceni od istoto toa krvavo minato...koga nekoj so bratski cuvstva ke ti kaze deka mnogu te saka i ke ti pomogne...podobro ispcuj go kako posleden kojot i oteraj go u nedodjija...otkolku posle da treba da go brkas `brat ti` od tvojot dvor...:toe:...koj sto u megjuvreme on resil deka...e i negov!
 
Член од
28 септември 2007
Мислења
215
Поени од реакции
0
Neznam so kogo si se gushkal ti....:toe:...ama znam edna rabota:

Pri postavuvanjeto na politickata agenda na balkanot osobeno,covek treba da bide maksimum pretpazliv i osobeno da bega od bratski cuvstva...:toe:...tie se vinovni za 90% od glupostite od minatoto.
Taka da...pouceni od istoto toa krvavo minato...koga nekoj so bratski cuvstva ke ti kaze deka mnogu te saka i ke ti pomogne...podobro ispcuj go kako posleden kojot i oteraj go u nedodjija...otkolku posle da treba da go brkas `brat ti` od tvojot dvor...:toe:...koj sto u megjuvreme on resil deka...e i negov!
Русија многу пати не зезнала до сега во минатото. Премногу сме очекувале од неа. А сега мислам дека на Русија ни на крај памет не и некој си сојуз со Македонија. Нема никаков интерес. И Србите така се надеваа. Па видете ги сега. Нато ги бомбардираше а сега и они одат накај НАТО.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Со доаѓањето на Путин во светската политика многу работи почнаа да се менуваат особено кај Руската надворешна политика.Русите само до пред 4-5 години имаа дефанзивен концепт на одбрана обременет со скапи проекти и неиздржани па и застарени технички средства.
Последниве години нешто како да се менува и кај Русите кој тешко се будат ама кога ќе се разбудат стануваат незапирливи и одат докрај.Во прилог на ова им доаѓа и се поскапата енергија која Русија ја прави бр.1 во светската економија со неисцрпните богатства која ги поседува на својата огромна територија.За Србија во НАТО малку како да сте се заебале оти Косово веќе требаше да прогласи независност ама како да ми го нема некако и не е баш независно токму поради Руските интереси.Оти никогаш не ја интересирала Македонија не сум баш сигурен особено кога ќе видам дека Македонија никогаш не дошла во таква опасност да биде анектирана барем последниве 60 и кусур години.И на крај немој да заборавате дека Мирко и Славко не ја ослободија Македонија од фашизмот иако малку им помогнаа на Русите во тоа.Во Македонија не дојде ни генерал Патон да ги протера Германците кој сигурно не си заминаа од забава или што така едноставно им текна.Значи сепак Рускиот интерес за Македонија постоел од секогаш ама со различен интезитет па и во овие моменти.
 

Svetovid

Триглав
Член од
26 февруари 2006
Мислења
868
Поени од реакции
44
Господа, да не се лажеме јас од мое лично искуство за Русите си створив мислење дека се прилично ладен народ, а во поглед на империјалистички менталитет во ништо не заостануваат зад Англичаните. Прилично се надмени (би рекол и со право) и им треба време да се отворат. Е сега разликата меѓу нив и западните говна е што во односите со други народи, а особено Словенски, иако имаат патерналистички и надмен пристап после две три вотки ситуацијата се менува :) Зборот ми е барем не не мразат од дното на душата како западњаците. Да Господа за западот ние (источните и југо-источните) од секогаш и засекогаш ќе бидеме рамни на говно. Пред некој ден гледав интервју на Вацлав Клаус за ББЦ и беше смешно како типот дури и по 17 години имаше потреба да изјави за западната публика дека Чешка е нормална држава. Прилично бедно и јадно.
Инаку во моментов искрено не мислам дека ни оди во полза владеењето на Путин. За него има само една идеологија, а тоа е правење пари, многу пари и тоа што побрзо. При тоа мали залчиња како нас не мислам дека ќе му зададат којзнае колкава грижа. За таа цел мора веднаш да се почне со лобирање кај оние Руски политичари кои се во врвот, или блиски до него, а на кои им е драга Македонија. А такви верувајте има, само треба НИЕ први да им пријдеме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom