Ц++ и Паскал за Линукс

Член од
25 август 2008
Мислења
34
Поени од реакции
0
Здраво! Во училиште компјутерите работат под линукс, а ние учиме Паскал и Ц++ ... и програмите ги пишуваме во тетратка а компјутерите ги користиме за игри :)... Се утепах терајки на google i yahoo компајлери за линукс ама не најдов. Ке може ли некој да ми помогне од кај да слегнам ?
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
sudo apt-get install g++

Koga sakas da napises program vo C/C++ otvaras new document, stavas tag .c ili .cpp i koga ke zavrsis mu pravis save. Otvaras terminal, vleguvas u folderot kaj sto ti e dokumentot, pisuvas g++ <ime na dokumentot> i ke dobies fajl a.out. Pisuvas ./a.out i ke ti go otvori programot vo samiot terminal.

Pascal ne znam tocno me nervira samiot jazik i ne go preferiram. Valjda e slicna procedurata.
 
D

drle

Гостин
Овде имаш одличен IDE за C++ во Убунту за да не се замараш со терминали и команди.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
9.090
Поени од реакции
8.958
Член од
25 август 2008
Мислења
34
Поени од реакции
0
Фала ви многу :) ги симнав и уште утре ке ги пробам ... Petkovsky тоа некако сложено ми изгледа :nesvest:
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Исто може и вака:

Симни си Dev C++ потоа инсталирај wine доколку немаш инсталирано

Код:
sudp apt-get install wine
Одкако ќе го инсталираш wine, копирај ја инсталацијата на Dev C++ и оди во Applications > Wine > Browse C:\ Drive \ Program Files и тука пастирај ја инсталацијата. Потоа на инсталацијата на десен клик иди на Open with "Wine Windows Program Loader" и инсталирај си го Dev C++ исто како на windows и... програмирај :)

Еве кај мене како изгледа Dev C++ под Linux:

 

Адиктус

Дрф.
Член од
26 јануари 2008
Мислења
725
Поени од реакции
33
Супер работи Dev Cpp 5 (4.9.9.2 beta) со Wine..Бар за мене е така..
Само што неможеш да правиш run, туку кога компајлираш, мора да отвориш локација, каде што си компајлирал, и тогаш фајлот (.exe) преку Wine да го пуштиш..
За Pascal не знам,...
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Ако некој несака да се мучи со Wine за C/C++ може да инсталира CodeBlock, MonoDevelop или Qt, а за паскал незнам :\
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
221
Нели е малце глупа идејата да инсталираш Wine за да инсталираш IDE за С++?
Имаш QtCreator, Anjuta, CodeBlocks, Eclipse,... па дури и Emacs ;)
 

Адиктус

Дрф.
Член од
26 јануари 2008
Мислења
725
Поени од реакции
33
Навика..
Сум навикнат на Dev C++, веќе долго време го користам.. А и онака веќе го имав инсталирано Wine, така да требаше само да си инсталирам Dev C++...
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.708
Поени од реакции
809
Ме интересира зошто кога инсталирам IDE на Ubuntu 12.04, независно дали е Eclipse, CodeBlocks или некое друго, дур го куцам кодот не прави highlight на некои резервирани зборови како int, float, double, class, кога ставам хедери #include - от не го бои, кога ќе отворам загради после циклус (for, while) не ги става сам заградите, додека пак на Windows 7 се тоа автоматски се случува. Треба јас да мењам нешто у options, се прави воопшто ова или во нешто друго е проблемот?
--- надополнето: пред 56 минути ---
И да, не знам зошто, дур куцам има некој delay, и кога куцам некогаш пребрзо се случува да не ми испечати 2 букви од 10 внесени. Каде да сетирам delay time, има нешто такво воопшто?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom