Црква!

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.642
Поени од реакции
11.678
Мене овој храм ме исполнува. :)
Сепак мислам дека се зборува за црква во смисла на христијанска црква - без разлика која христијанска заедница...
Одпаѓаме од игра... :D
Или да дефинираме што е зборот црква ...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Или да дефинираме што е зборот црква ...
Црквата („црква„-„еклесиа„) е заедница од слободно волни личности, кои исповедаат ист бог и иста вера на ист начин.
Црковниот храм е објект во кој верните ги практикуваат своите верски потреби.

Црквата е создадена од Христа Бога, на Педесетница, во содејство со Духот Свет. Како што Христос Е Еден, така и Црквата е една. Нема две, три или 2538 цркви, како што нема ниту два, три или 2538 христоси.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.642
Поени од реакции
11.678
Така во идеалниот свет би можело да биде - но тука и сега - има мал милион цркви со еден куп идеи за спасители бидејќи човекот без спасител од надвор и надеж за подобро утре, не може да опстои - не можеше поточно.
Црковен храм = ХРАМ како што ги има во Карнак или во Луксор :)
Само концептот и апсолутот е заменет малку од малку... :)
Ама, ако ти се верува дека евреин во содејство на Шекина создал нешто нека биде така... Исус сигурно бил добар магичар, познавач на тајните на Тората подобро од мене и од тебе :)
Јас ништо не верувам што велат наследниците на тој мистериозен грчки „христос“ со еврејско име Исус... најмалку дека создал црква каква што ја имаме денес со нејзината еволуција :D
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Јас ништо не верувам што велат наследниците на тој мистериозен грчки „христос“ со еврејско име Исус...
Да де, исто како што јас верувам дека никој не Те ни тера да веруваш или да не веруваш: конечно, тоа е Твоја одлука и избор, а не нечие насилие врз одлуката и изборот.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.642
Поени од реакции
11.678
Да де, исто како што јас верувам дека никој не Те ни тера да веруваш или да не веруваш: конечно, тоа е Твоја одлука и избор, а не нечие насилие врз одлуката и изборот.
Ма јас не сакам верување - тоа го оставам на тие што не знаат :)
Исус на педесетница со посредство на сили непознати на човекот создава црква која е ... метафизички објаснета од наследниците ... како реалност.
И одозгора како православен се тепаш како само православието е црквата другото е све заминато во три лепе п.м.
Но ете ти ги тука „собраќата“ како те критикуваат и тебе како и поповите кои ви стојат како посредници за бришење на некакви си гревови...
Тоа ве држи вас во една заедница или метафизичка црква, гревовите, тоа е сржта. За спасување (Христоси) ви требаат гревови... затоа ко слепо за стап сте се фатиле за гревовите...
Бљак :D
Абе тргни ми ја таа покривка на вештачки гревови море :D Со Христос јас сум на „ТИ“ :D
Дајте храмови кои не се полни со гревови па тогаш ќе се оправи човештвото и ќе биде како по вашите свети списи, онака, празни зборови, празни верувања празни надежи барате во малиот милион цркви (и како градби и како метафизички концепти на групирања со божественото).
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Ма јас не сакам верување - тоа го оставам на тие што не знаат :)
Исус на педесетница со посредство на сили непознати на човекот создава црква која е ... метафизички објаснета од наследниците ... како реалност.
И одозгора како православен се тепаш како само православието е црквата другото е све заминато во три лепе п.м.
Но ете ти ги тука „собраќата“ како те критикуваат и тебе како и поповите кои ви стојат како посредници за бришење на некакви си гревови...
Тоа ве држи вас во една заедница или метафизичка црква, гревовите, тоа е сржта. За спасување (Христоси) ви требаат гревови... затоа ко слепо за стап сте се фатиле за гревовите...
Бљак :D
Абе тргни ми ја таа покривка на вештачки гревови море :D Со Христос јас сум на „ТИ“ :D
Дајте храмови кои не се полни со гревови па тогаш ќе се оправи човештвото и ќе биде како по вашите свети списи, онака, празни зборови, празни верувања празни надежи барате во малиот милион цркви (и како градби и како метафизички концепти на групирања со божественото).
Пријавен си брат...за навреди на христијанството
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.642
Поени од реакции
11.678
Пријавен си брат...за навреди на христијанството
Па што ми кажуваш море? :vozbud:
Абе ти ме следиш мене по форумов? :D
Ц ц ц ц ненормална работа...

Како може христијанството кое е религија да е навредено?
Како може Исус кој што е бог според христијанската религија да е навреден?
Да не си ти навреден бидејќи ме мразиш?
Текстот воопшто не е навредлив... ако односот на „христос“ со мене не е како што сака одредена црква, тоа е нивни проблем, не твој ти не си рисјанин, не може ниту да бидеш навреден како верник!

Ако може да не ме следиш по темите и заморуваш... гледаш дека си правам муабет со други... (y)
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Па што ми кажуваш море? :vozbud:
Абе ти ме следиш мене по форумов? :D
Ц ц ц ц ненормална работа...

Како може христијанството кое е религија да е навредено?
Како може Исус кој што е бог според христијанската религија да е навреден?
Да не си ти навреден бидејќи ме мразиш?
Текстот воопшто не е навредлив... ако односот на „христос“ со мене не е како што сака одредена црква, тоа е нивни проблем, не твој ти не си рисјанин, не може ниту да бидеш навреден како верник!

Ако може да не ме следиш по темите и заморуваш... гледаш дека си правам муабет со други... (y)
Промашена тема..темава е ЦРКВИ...
пријавен...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.642
Поени од реакции
11.678
Промашена тема..темава е ЦРКВИ...
пријавен...
Цркви христијански има бесконечно многу... ако ги гледаме како објекти се разликуваат од градба, значење езотерично, уредување....
Ако ги гледаме како метафизички концепти како соединување со божественото разликата е мал милион светлосни години.. различни ритуали, различно толкување на Тората и новиот завет, различен пристап кон божественото...
И не постои никој што може да покаже како ЕДНА била црквата и ЕДЕН бил спасителот...
Ова ти е како Египет - од секогаш имаа еден бог, но со толку многу атрибуции што сите се издвоија како посебни божества :)

И кога и да влезеш во црква се врзуваш со кој концепт? Зависи од храмот? Ако е така, ништо поразлична не е улогата на храмот како во Грција или Египет во оние дамнешни времиња кога боговите оделе по земјата ...

Ете ти бе за црквите... на темата... :sneaky:
Повели ти сега „гукни“, сподели мудрост не да ми кажуваш мене како си ме пријавил... :facepalm:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Верата е надеж, а надежта е љубов...тоа е чудесија божја
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Шо врска има Френклин со темава?

"тој што верува ќе се спаси" - Исус
 

Kajgana Shop

На врв Bottom