Црвенило :(

Член од
4 декември 2007
Мислења
515
Поени од реакции
22
Имам големи проблеми со црвенилото особено последните 2 месеци. Се работи за такво: не смеам да мрднам 2 чекора одма сум целиот црвен во лицето, а кога се враќам од тренинг кога се гледам во огледало се плашам самиот од себе.
Имам читано дека е наследно, баш чудно никој од мојата фам нема сличен проблем.

Помош?!
Во смисла на некои кремови и сл. заебанции.

Однапред благодарен
Ваш ЕкЛеР :smir:
 

tiffany

Тифаниум
Член од
20 мај 2007
Мислења
742
Поени од реакции
13
Јас си го имам и секаде си го шетам. Моето е наследно :nerv: и колку што знам не може да се отстрани =/
А твоето може да е предизвикано од храна или козметика.
Не знам што би било, можеш алерго тест да си направиш.
Се надевам ќе се најде некој посоодветен и ќе ти одговори поубаво.
 

babydol

Copy...
Член од
15 јули 2008
Мислења
1.561
Поени од реакции
92
пробај да го цистис лицето со медицинска козметика, на пример еуцерин одлична е, јас на пример имам проблем со бекутен кремата некој можеби мисли демек детска козметика е па не штети ам мене ми беше лицето еднаш катастофа.
вистина пробај ја колекцијава па кази резултати
 
Член од
13 август 2007
Мислења
672
Поени од реакции
19
Имам големи проблеми со црвенилото особено последните 2 месеци. Се работи за такво: не смеам да мрднам 2 чекора одма сум целиот црвен во лицето, а кога се враќам од тренинг кога се гледам во огледало се плашам самиот од себе.
Имам читано дека е наследно, баш чудно никој од мојата фам нема сличен проблем.

Помош?!
Во смисла на некои кремови и сл. заебанции.

Однапред благодарен
Ваш ЕкЛеР :smir:
следи редовна проверка на крвта и притисокот....
 
Член од
4 декември 2007
Мислења
515
Поени од реакции
22
И јас одма помислих на крвта и притисокот, бев на лекар и се е ок од тој аспект.
Инаку сега пробувам да ги исфрлам млечните производи од исхрана, па ќе видам дали ќе има резултати.
Сепак фала за советите, поздрав :helou:
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
И јас се вцрвенувам во лицето кога трчам, или кога пешачам по жештиниве.Од мала сум таква.Немам никој таков во фамилија, ама ете јас баксузот таква сум си.Нема лек, не се заморувај многу, нека ти биде чисто лицето за да бидат порите отворени и да дишат, и ако се вцрвиш, само ладни облоги, и ке се смири.Иначе јас имам низок притисок и 12 хемоглобин, такашто не мора да значи дека си болен.
 
D

Daftie

Гостин
Мислиш на селско руменило, црвенило од физичка активност или иритирана кожа?
 

cinderella_

In love with you...
Член од
27 јануари 2007
Мислења
852
Поени од реакции
5
јас немам проблем на лицето со црвенило туку на рацете...од пред некое време рацете од лактот нагоре ми се вцрвенуваат ми се прави како црвени флеки и тоа само од надворешна страна на раката... незнам од што може да ми е а лошо изгледа...некој совет?
 
Член од
11 октомври 2008
Мислења
1.258
Поени од реакции
101
Можеби од тебе почнало па ќе се пренесува генерациски ?
Your Kids Are gonna have it :)
 
Член од
5 април 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
I mene mi se pojavuvaat po racete , i toa na istite mesta i na dvete race na tricepsite isto kako na drugarot , stvarno neznam od sto mi izlagat .
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.157
Поени од реакции
18
ako e crveniloto suvo i cesa kako lisail togas sapsot e samo belosalic...mene mi izleguvaat takvi po liceto i samo so toa vidov raat:smir:
 
M

MIL

Гостин
i mene mi izlezija pa neznam kako da gi izlecam eve ke go prifatam receptot na ambasadorka sepak ke mi treba i eden baknez od nea :kesa:
 

Neporazen

Time Lord
Член од
25 јануари 2009
Мислења
545
Поени од реакции
22
Мозеби во твојата фамилија го НЕМА никој но можеби го имал некој твој прадедо или прабаба.ГЕнот се пренесувал на генерации и ете се активирал кај тебе сега е активен.
 
Член од
23 јули 2009
Мислења
217
Поени од реакции
8
И јас се вцрвенувам во лицето кога трчам, или кога пешачам по жештиниве.Од мала сум таква.Немам никој таков во фамилија, ама ете јас баксузот таква сум си.Нема лек, не се заморувај многу, нека ти биде чисто лицето за да бидат порите отворени и да дишат, и ако се вцрвиш, само ладни облоги, и ке се смири.Иначе јас имам низок притисок и 12 хемоглобин, такашто не мора да значи дека си болен.
скрос истата сум и јас д_дејди:wink:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.389
Зами упат за кожно, најдобро ќе ти објаснат.
Имаш дерматит (најверојатно себоричен), односно воспаление на кожата.

Генетска болест е ова, односно си ја носиш цел живот. Не е нешто страшно, но затоа и не е нешто што целосно можеш да го искорениш. И мене ми се случува некогаш да ми излезат црвени точки, кои после некое време исчезнуваат.

Најверојатно ќе ти кажат да користиш belosalic, кој всушност го намалува воспалението. И ќе ти објаснат што го предизвикува, па ќе научиш како да внимаваш. Не треба да јадеш премногу зачинета храна, луто, премногу кисело (не се мисли на салати), не треба да пиеш жестоки пијалоци, да не јадеш мајонез, свински врат, пицата... И принцип, се што е убаво! :)

И секако, да не се нервираш :)

Инаку, не мора да значи дека сите тука што имаат црвенило го имаат истото воспаление. Затоа ви реков, консултирајте се со матичен доктор, па земете упат за кожно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom