Циркумцизија (сунет) - да или не?

Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
947
Да земам хартија после и го забришувам капакот од шољата:)

Ако е потребно да се изврши интервенција по мислење на докторот во ред е тогаш, но сепак тоа е интимно и лично дали ќе го направи тоа или не. Освен каде што е во прашање верата.

Од вишак глава не боли:)
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
45
medicinskite pricini sto se gorenavedeni se skoro site tocni,znaci podobra higiena,prevencija za infekcii utn,e sea ne e tocen delot deka go namaluva rizikot na rak na penis(koj anayway e raritet) i deka go namaluva rizikot za infekcija so HIV (total bulshit) e sea edno nesto sto ne e navedeno kako negativna strana:namaleno seksualno uzivanje.
 
Член од
28 август 2007
Мислења
17
Поени од реакции
0
Точно ZlObNiCa има намалено сексуално уживање за машкото, ама тие со сечен подолго можат да издржат во сексот и подобро ја задоволуваат жената, а себеси не многу. Сепак поважно е на твојот партнер да му е убаво, а не на тебе. А заштитува од рак на пенис и тоа многу. Сум прочитал за тоа а да заболиш од ХИВ кога си сечен шансите се 1:100 :). Значи малку заштитува али сепак заштитува колку толку.
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Точно ZlObNiCa има намалено сексуално уживање за машкото, ама тие со сечен подолго можат да издржат во сексот и подобро ја задоволуваат жената, а себеси не многу. Сепак поважно е на твојот партнер да му е убаво, а не на тебе. А заштитува од рак на пенис и тоа многу. Сум прочитал за тоа а да заболиш од ХИВ кога си сечен шансите се 1:100 :). Значи малку заштитува али сепак заштитува колку толку.
Аман бе,од каде ова жити се?
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
А заштитува од рак на пенис и тоа многу. Сум прочитал за тоа а да заболиш од ХИВ кога си сечен шансите се 1:100
Како е возможно да има помала шанса да заболиш од ХИВ ако си сечен :tapp::tapp:. Логика ???
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
45
Точно ZlObNiCa има намалено сексуално уживање за машкото, ама тие со сечен подолго можат да издржат во сексот и подобро ја задоволуваат жената, а себеси не многу. Сепак поважно е на твојот партнер да му е убаво, а не на тебе. А заштитува од рак на пенис и тоа многу. Сум прочитал за тоа а да заболиш од ХИВ кога си сечен шансите се 1:100 :). Значи малку заштитува али сепак заштитува колку толку.
vaka sea da ti kazam, osven kondom nisto drugo ne go namaluva rizikot za infekcija so HIV, a za rak na penis koj e i onaka isklucitelno redok (da napomenam znaci i seuste medicinski neistrazheno pole bidejki ima isklucitelno malce slucai) vo momentov nikoj nemoze da potvrdi dali cirkumcizijata ima pozitivno vlijanie, t.e go namaluva rizikot.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.195
Поени од реакции
34.430
Темава веќе постоеше. Сите мислења од новата тема се префрлени во старата. Може да продолжите со дискусијата.
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
Za HIV za rak ne znam, ali ima pricina zosto pogolemiot del od moderniot zapadnjacki svet pravi cirkumcizija, bez nikakvi religiozni afiliacii. To est, cirkumcizijata e higiensta i zastituva od infekcii, zatoa sto bakterii i necistotii nema kaj da se zakrijat. A spored ova, bi mi se veruvalo i od HIV da stiti pomalku, zatoa sto dokolku ne go dobies virusot pri seksualniot odnos, mozebi nekoj virus ke ti se zakaci pozad exces kozinkata pa bi se zarazil posle odnosot.
Koj da znae tocni pricini, ali vazno korisna e cirkumcizijata, i dokolku ja imam masko vo idnina, bi mu napravila sunet. Samo kaj nas toa ima negativna konotacija posto se gleda kako muslimanski adet, i sramno e za nas, a ne gleame deka romite nas ne pominale u toj pogled, pomoderni ispadnaa od nas.
 
Член од
25 август 2006
Мислења
336
Поени од реакции
6
... muslimanski adet, i sramno e za nas, a ne gleame deka romite nas ne pominale u toj pogled, pomoderni ispadnaa od nas.
Pa najgolem del od romite se muslimani zatoa pravat sunet,a ne radi nesto drugo...tie ne odat vo bolnica za toj zafat,tuku go pravat so site adeti tradicionalno.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.476
Поени од реакции
2.488
СУНЕТ

Sexual effects
Main article: Sexual effects of circumcision
The sexual effects of circumcision are the subject of much debate. The American Academy of Pediatrics (1999) stated "There are anecdotal reports that penile sensation and sexual satisfaction are decreased for circumcised males", however they also stated that "[a] survey of adult males using self-report suggests more varied sexual practice and less sexual dysfunction in circumcised adult men." They continued, "Masters and Johnson noted no difference in exteroceptive and light tactile discrimination on the ventral or dorsal surfaces of the glans penis between circumcised and uncircumcised men."[40] In January 2007, The American Academy of Family Physicians (AAFP) stated "The effect of circumcision on penile sensation or sexual satisfaction is unknown. Because the epithelium of a circumcised glans becomes cornified, and because some feel nerve over-stimulation leads to desensitization, many believe that the glans of a circumcised penis is less sensitive. [...] No valid evidence to date, however, supports the notion that being circumcised affects sexual sensation or satisfaction."[54]
Conversely, Boyle et al. (2002) stated that "the genitally intact male has thousands of fine touch receptors and other highly erogenous nerve endings—many of which are lost to circumcision, with an inevitable reduction in sexual sensation experienced by circumcised males"[63] They concluded, "Evidence has also started to accumulate that male circumcision may result in lifelong physical, sexual, and sometimes psychological harm as well." Fink et. al. (2002) found a statistically significant increase in erectile dysfunction in circumcised men."[64]

ЦЕЛИОТ ЛИНК http://en.wikipedia.org/wiki/Circumcision
Бев инспирирана од темата пукање на жилата на пенисот и еден линк којшто водеше до ова ....
Има повеќе научни испитувања на оваа тема циркумизација или сечење на кожичката на пенисот нејзини предности и негативности, но моментот каде што се кажуваат последиците врз сексуалноста е многу интригирачки каде што јасно се заклучува дека поради оголеноста на главата на пенисот постепено доаѓа до негово отапување и пенилната сензација и сексуалната сатисфација на циркумизираните мажи е значително намалена во однос на нециркумизираните или ,,несечените" мажи.
А поради чувстување на прекумерна нервна стимулација постепено води до десензибилизација на пенисот, а многумина мислат и дека жлездите на циркумизираниот пенис се помалку сензитивни.

Делот што се отсекува при оваа хируршка интервенција содржи илјадници рецептори и други високо ерогени нервни завршетоци од кои што повеќето се губат при процесот на циркумизација со неизбежна редукција на сексуалната сензација подоцна искусена од циркумизираните мажи.
Доказите покажуваат дека машката циркумизација исто така може да резултира со животна психолошка, физиолошка и психичка последица исто така.
Што мислите за ова дали вреди поради некои верски обреди и обичаи машкото дете да се лиши од целосното уживање во сексуалните односи и да му се скрати вистинската целосна сензација која ја искусуваат нециркумизираните мажи во сексот.
 

BJK

\m/ Master of Puppets \m/
Член од
21 јуни 2008
Мислења
470
Поени од реакции
23
cekam da objavis i eden tekst za higienskite i zdravstvenite pridobivki od sunetot.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
385
Поени од реакции
18
јас лично сум против тоа...уствари и не ми го праат на мене...баш ми е гајле:):)...не бе не знам дека е похигиенски и тоа многу!
 
Член од
11 септември 2008
Мислења
261
Поени од реакции
20
Imam slusnato deka sunetot e vsusnost adet kaj muslimanite,i deka taa tradicija e kaj niv mn poznata,i deka koga se sece parceto od penisot treba da se cuva pod pernica 3 noki i deka posle toa majkata treba da go izede??? :nesum:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom