Цигарите - легална дрога и отров!

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Има многу луѓе кои пушат и можат да истрчаат многу повеќе од непушачи. Индивидуално... ама демек ете го пуши, затоа не може да трча.

А бидејќи познавам и луѓе (премногу блиски) кои на мравка не згазиле, воделе исклучително здрав живот и наебале од рак, затоа ме здоболе! Ќе пушам и ќе уживам, ти се намочам у животот неизвесен. Ќе уживам во моментот!

Извинете ме, ама ...
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Мистичен напиша:
Има многу луѓе кои пушат и можат да истрчаат многу повеќе од непушачи. Индивидуално... ама демек ете го пуши, затоа не може да трча.

А бидејќи познавам и луѓе (премногу блиски) кои на мравка не згазиле, воделе исклучително здрав живот и наебале од рак, затоа ме здоболе! Ќе пушам и ќе уживам, ти се намочам у животот неизвесен. Ќе уживам во моментот!

Извинете ме, ама ...
Am go rekov toa. Nepusenjeto ili pusenjeto ne ti garantira nishto. Se e individualno da, jas si kazav moe mislenje. Nikogash glavata ne mi bila cista ko shto mi bila pred cigarite. KOzata mi se upropastuva mnogu pobrgu. E sega imash lugje kako tebe koi ke recat epa da ti jebem zivot, zadovolstvo pa makar i do 40 godini; i jas velam taka. Sepak toa ne go pravi zdravo cigareto.A toa so trcanjeto, a zamisli go toj pusacot da ne pusi shto ke pravi. MIslam toa e fakt, jas do sea ne sum slushnala pusac da rece deka posle cigarite fizicki se osekjal isto ko pred niv. Ama ajde mozda ima i takvi.
A legalno e, taka da, da, individualen izbor i sekoj ima pravo na toa.
Aj odoh jas da zapalam edno :)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Запали, и јас одам да запалем една-две па да поработам. заглавен сум до гуша.
Но, сепак. Силата ќе не води и ако теба да престанеме ќе ни помогне, а ако не ...јебига...!
Сепак, не чини.
 
Член од
3 март 2005
Мислења
101
Поени од реакции
0
Bolnata tema. Pusham sigurno veke 10 godini, zoshto pochnav ni samata neznam. Verojatno zatoa sho site doma kaj mene pushea, deka site u drushtvoto pushea... site bea demek kul :icon_roll Ednash bev prinudena da gi ostavam na nekoe vreme i super mi odeshe... ZOSHTO PAK POCHNAV?!? :lud: Dodeka zhiveev so moite imav prilika sekoe utro da go slusham tatko mi kako bukvalno se davi vo WC za da se iskashla. :pov: Pred nekoja godina pak probav da gi namalam prvo pa poslem demek zdravje da gi otkazham. Gi namaliv na 5-6 cigari dnevno, ama brate mesec i nesho i tolku. Eve edna nedela sum bolna, i pak si palam... grloto me boli a jas cigarata u usta. :lud: Si rekov ete mazh mi ne pushi, i mene ke mi e polesno da gi otkazham... ama ne bilo taka. I stvaro neznam da najdam prichina zoshto pusham. Navika li e sho li e. Ama ete, ednostavno koga ke se naprai kafe, koga ke se sobere drushtvo... nekako ne odi bez cigara. Neznam, se nadevam deka ke soberam sila da gi ostavam. :se_ molam
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Пред да почнам да пушам ја терав мајка ми да ги остави цигарите и постојано ја прашував зошто не ги остави. Нејзиниот одговор не беше дека не може, туку дека не сака. Не можев да ја разберам тогаш, но сега знам што сакала да каже.
Познавам личност која ги откажа цигарите за навек, но откако и беше забрането од доктор бидејќи беше фатално за нејзиното здравје.
Сум пробала да намалам, но никако не сум успеала да ги откажам. Не пушам долго време, некои пет години, но не можам сега да замислам да не запалам додека пијам кафе, после јадење или додека сум на работа пред монитор. Многу често ми се случува да не можам да дишам после цела кутија (некогаш и до две), да не можам да се вратам од кашлање, но кога ќе станам утредента не сум промашила да не запалам една (две, три, пет) со првото кафе.
Еве настрана тоа, сигурно ви се случило да седите сами, гледате телевизија и палите цигара. Тука нема кафе, нема друштво (нели најмногу се пали тогаш), а цигарата ви е во рака. Зошто тогаш? Некоја сигурност со нешто во раката? Досада, па ај ќе тргаш и ќе дуваш чад?

Еве баш сум во период кога се обидувам да не пушам една кутија на ден, веќе втор ден успевам да останам само со 10 цигари и подобро се чувствувам. Болките во градите се намалија, полесно ми е кога ќе се разбудам. Но, знам дека кратко ќе трае тоа и дека пак ќе си продолжам по старо се додека не ме стега толку силно во градите и не ми се лоши. Завчера не можев да стојам на нозе од што ми се лошеше, имав вртоглавици и се исплашив.

Како и да е, не ни помислувам да ги оставам скроз. Дали е тоа слабост или друго, не знам. Ама слатки ми се бе!
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
И јас не сум помислила да ги оставам, затоа и незнам дали можам. А не сум ни имала причина за тоа, не ми се десило да осетам некаква тешкотија, како кашлање, болење гради итн. Се десило некад општо да се осетам дека сум се препушила ама не дека ми било мачно и тогаш. Штетни се да, ама како што кажа Мистик има луѓе што од ништо добиваат секакви-некакви болести па нема непотребно да се замарам ... сепак мислам дека поубаво би се чувствувала без нив, ако ништо друго секојдневниот замор ќе го нема, али отом-потом, можеби некогаш во далечната иднина, а дотогаш ќе уживам во нив уз кафенца и пријатни друштва што пушат обавезно!:icon_lol: :wink:
 
H

HCL

Гостин
Acid напиша:
Батали тоа, никогаш нема да ми стане зошто сите, и покрај тоа што знаат дека е штетно - продолжуваат да пушат. Еве, и ти имаш гнев кон цигарите, но продолжуваш да пушиш. Тоа ме нервира.

Зарем толкаво е задоволството? Не би рекол. Епа зошто не можеме еден ден без нив?
Јас колку што знам никотин предизвикува физичка завист. Создава нови жлезди во организамот кои лачат никотин и нешто како те тера самиот организам на цигара.Ова само го чув,да завршам деновиве со учење па ќе побарам убаво точната причина,освен ако некој од вас веќе не побара по ова интернетов.Инаку за тоа што им е тешко да се одкажат не значи дека неќат.Јас колку што знам кога пробуваш да се одкажеш ти е многу потешко.Те болат градите,ти се врти,се тресеш...
Инаку ова се само гласини,ниедно не е сигурно,треба да се побара поубаво.

Како и да е,за тие што сакаат да прекинат со пушење:Пробувајте што порано бидејки после касно ќе ви биде.Еве татко ми пуши веќе едно 35години,се одкажа многу пати и на многу начини,ама сепак повторно пропуши.Јас на пример пушев неколку месеци и многу лесно ги одкажав.Затоа гледајте што побрзо да превземете мерки доколку сакате.Јас искрено сум против пушењето.Мене лично ми пречи.Трошок на пари и здравје.
 

RaGeAnGeL

KiCk AsS
Член од
23 јануари 2005
Мислења
930
Поени од реакции
7
koj ne zapalil cigara posle jadenje,so kafe i posle sex ne znajt so e zadovolstvo:)
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Рејџ, уживање е едно, а зависност - друго дваесет. Мислам дека Графилд повеќе го засега зависноста отколку опасноста по здравјето. И можам да го разберам. Би сакала да можам да бидам госпожа, карактер, кул риба и вистински да ги уживам цигарите, а тоа би значело две -три дневно, неделно... Еве типичен зависњак, пак во регуларен временски период се обидувам да ги напикам. Пак рутина = навика=зависност. Лошо!
Лошо е да ти се тресе душата кога треба да патуваш, не од страв височина туку од фактот дека со саати ќе треба да останеш без цигара. Лошо е да не размислуваш за работно место во смоук фри места (независно колку е висока платата). Лошо е кога ти се собира мозокот и не функционираш на состаноци после половина час. Лошо е кога нешто, надвор од твојата воља (ха, пази ова - воља) ти го диктира животот.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Ух како кризирав пред некој месец кога работев на едно смоук фри место, дозволено беше само едно цигарче со утринското кафе. Биди маж да те видам да издржиш до 14:30!

Фала богу што ме прераспределија на место кај што е пораспашана команда, можам да запалам кога сакам.

Зборот ми беше дека ...јебем ли га... и јас не сум сигурен дали пушиме од што уживаме, или од што сме навистина зависни. И мене се повеќе ме мава оваа дилема, а сеуште ги џвакам со сласт.
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Мистичен напиша:
Зборот ми беше дека ...јебем ли га... и јас не сум сигурен дали пушиме од што уживаме, или од што сме навистина зависни. И мене се повеќе ме мава оваа дилема, а сеуште ги џвакам со сласт.
... и навистина блиски. Велкам ту д клаб.
 

Mad Maxx

SSG3000
Член од
4 мај 2005
Мислења
1.235
Поени од реакции
64
Абе мамата,не се ни баш ефтини.Со париве кои месечно ги фрлам за цигари ке си ги платам сметките.Дупка у вода,а богами и у плуќа.
Али,хај,мај нејм из Макс анд ајм адиктед:icon_lol:
 

RaGeAnGeL

KiCk AsS
Член од
23 јануари 2005
Мислења
930
Поени од реакции
7
jas pusham po 2 kuti nedelno...osven ako ne izlezam za vikend...i ako ne se napijam neso...toas vitkam i 1 kutija vo 3 sati:(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom