Цени на горивата во Македонија (поскапување и поевтинување)

Член од
30 декември 2007
Мислења
764
Поени од реакции
300
А зашто сакаш да им ги дадеш тие 350 денари ? Што повеќе ќе добиеш од администрација за тие 350 денари. шШо ќе направи Бранимир со тие 350 денари... 200 ќе врати кај што должиме, 100 за плати, 50денари за него што ја направил распределбата.

Како доби 13 денари по тон ?
Појма немам шо ќе напрај...можи ќе врати некој кредит.

Имам насад со 600 дрва како дополнителна дејност од кој берам 20-25 тона јаболка годишно...трошокот за гориво е минимален(помалку од 100л дизел годишно)
 
Последно уредено:
B

Bafra

Гостин
Појма немам шо ќе напрај...можи ќе врати некој кредит.

Имам насад со 600 дрва како дополнителна дејност од кој берам 20-25 тона јаболка годишно...трошокот за гориво е минимален(помалку од 100л дизел годишно)
Епа дај бе друже чим си хуман и мои кредити врати, штом сакаш на администрација да им ги вратиш.

Секоја чест што си вреден, ама како што купците твои бараат да им обезбедиш производ за нивните пари, незнам зашто ти не бараш исто.
Само да знаеш, сега ти е акциза, утре (ако си се пријавил претходно за субвенции) по друг основ ќе ти земат 20денари по тон, па по трет 10 а купецот твој сака поефтино ;)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.042
Поени од реакции
21.614
Aко трошиш еден резервоар нафта месечно ова ќе ти го зголеми трошокот за 200 денари. Не дека е позитивно тоа ама нема ништо да ти смени.
Се сложвам двеста денари месецот е пичкин дим работа. Секако радиодифузна ја укинаја па случајно имам вишок од 200 денари.
Но друго сакам да те прашам . Колку тебе би ти сменило. Колку треба да биди повисока акцизата за да речиш ти е ова веќе ми менува?[DOUBLEPOST=1509907500][/DOUBLEPOST]
Ти ќе ми зборуваш за придонеси! Во целиот период кога имам приватна фирма сум бил без платено здравствено можеби 3 години. Таков е бизнисот нема секогаш пари на периоди има, на периоди нема, и сум се тресел да не се поболи некое дете оти немаш плави картони и сите лекови ќе ги плаќаш на приватно.
Оти кој треба да ти збора за придонеси. Пола стаж го поминав на црно од такви како тебе шо сакаат газди да бидат. Туку ти за во твојата фирма ако сакаш и на црно работи, не си плаќај ништо за тебе, касни си плата и не оди на одмор. Твоја е фирмата, твој живот. Зошто бе вработениот кој дошол за парче леб кај тебе да го дупиш. Да не сте ортаци случајно? Да не треба да се жртвова за твојата фирма? Ако не ти оди бизнисот и ако неможеш да си дозволиш да имаш вработени тогаш не вработувај, терај сам. Или затвори па оди кај некој што го бива и што ке извади и за него и за тебе. Тој вработениот или вработените немаат фамилија, немаат деца? Само ти имаш? Нив жената и децата не им се разболват, не треба еден ден пензија да земи, не треба на одмор да оди па на крај не треба плата да земи дека тебе не ти оди работата? Абе не казни за вас, инспекцијата пред врата треба да ви седи и само лупај лупај дури не се научите да работите како што треба.
Инаку вака како вработен во приватно кај друг газда ти ги поддржуваш ДПМНЕ само оти сега имаш редовно пензиско и здравствено?
Покрај многу други работи оваа е една од нив? Што ти виде добро од економската политика на СДСМ во минатото освен секако што тогаш се беше малце црно малце сиво и што невработеноста беше у пичку матер па можеше да ги дупиш вработените како што сакаш без да се плашиш дека ке платиш астрономски казни а тие мораа да ти ќутат пошто за разлика од сега кога има избор тогаш да останиш без работа беше луксуз кој ретко кој можеше да си го дозволи. Да не мислиш некој би одел на работа чим му каснат плата со месеци, ни осигуран ни ништо ако имал избор за подобро?
Е тоа беше реалноста од неазвисноста па до кај 2008 некаде за најголем дел од граѓаните што одеа на работа за плата во приватен сектор. За државно сосем друга е приказната и тогаш и сега. Тие тоа не ни можат да го сфатат, за нив се што лета се јади.
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.717
Поени од реакции
12.145
Тоа богатите и Тевдовски го збори и вергла цело време. И на ТВ дебати и по весници, со цел на народот полесно да му влезе. Сам кажа од сега го збори прогресивниот данок за народот да се навикне психолошки, после да нема протести како хонорарците..
да не продолжувам бесконечно со цитативе, фала. Тоа што го кажуваат тешко и мало дете да поверува. За прогресивен данок не сум запознаен, но дома иам двајца економисти кои се доста против ваков данок. Дури сметаат дека тоа е почетна грешки во чекори која може озбилно да влијае понатаму.
Очигледно никогаш не си се занимавал со земјоделие ама на пример во овоштарство нафтата е некоја минимална ставка во цената на крајниот прозивод така да 3.5 денари поскапа нафта нема никакво влијание..
зависи од производ. За производ како јаболка, нафтата учествува минимално, а трошоците за труд и амбалажа обично се поголеми. За житото не сум сигурен ама може да се качи и над половина од трошоците.
Беше ветено од сегашниот министер дека ќе има зелена нафта, без даноци. Тоа барем може да се исполни. Поефтино семе, ѓубриво...
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.096
Поени од реакции
3.291
Пример за производство на 20тина тона јаболка ти требаат 100 литра нафта. Шо значи ова би било 350 денари плус или 13 денари по тон. Објасни ми како ова ќе влијае на цената.
Така де што се 350 денари, ќе си дадеш уште 350 за ладење да не ти скапат, па ќе си дадеш уште 350 за да ги однесеш на пазар, па купувачо да си ги однесе до дома, па 350 денари повеќе да ти донесат губре и хемикалии, па 350 денари повеќе за пумпите за вода.....

вие не сваќате дека не се поскапува само еден производ и само еднаш туку цел синџир и кога ќе собереш производот нема да поскапи само 350 туку неколку пати повеќе, или поточно 7-8% најмалку.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.717
Поени од реакции
12.145
И доста плачеш кај модераторите, никој не те напаѓа тебе, туку твоите глупави "аргументи". Браниш нешто кое ни закрепостен штабски сендвич не би го бранел.
Кој што смее да пишува овде, без да навреди некого, не гледам дека е твој проблем ниту право. Ако сакаш да збориш за сендвичи и сладолед со чоколадо од убавото, твој проблем. Тука не ти се мешам.
Ако имаш нешто за темава, некоја анализа за економски последици у фирма со акцизиве, кажи.
 
B

Bafra

Гостин
да не продолжувам бесконечно со цитативе, фала. Тоа што го кажуваат тешко и мало дете да поверува. За прогресивен данок не сум запознаен, но дома иам двајца економисти кои се доста против ваков данок. Дури сметаат дека тоа е почетна грешки во чекори која може озбилно да влијае понатаму.
зависи од производ. За производ како јаболка, нафтата учествува минимално, а трошоците за труд и амбалажа обично се поголеми. За житото не сум сигурен ама може да се качи и над половина од трошоците.
Беше ветено од сегашниот министер дека ќе има зелена нафта, без даноци. Тоа барем може да се исполни. Поефтино семе, ѓубриво...
Да сте живи и здрави по дома, да си ги слушаш и баш ме интересира кај завршиле тие и одприлика колку години имаат.

Затоа и првиот пат ти напишав не води инает, убај постови имаш на други теми :D

А за прогресивен од 01.01.2019 стапките ќе се 10% и 18% а планираат плус уште една 14% ама се двоумат. Износот што ти е над 1.000 евра ќе ти биде оданочен со 18%, до 1000 со 10% како и досега. Бидејќи над 1000еур влегувале во категорија на Богати :D
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.258
Поени од реакции
18.076
Се сложвам двеста денари месецот е пичкин дим работа. Секако радиодифузна ја укинаја па случајно имам вишок од 200 денари.
Но друго сакам да те прашам . Колку тебе би ти сменило. Колку треба да биди повисока акцизата за да речиш ти е ова веќе ми менува?[DOUBLEPOST=1509907500][/DOUBLEPOST]
Оти кој треба да ти збора за придонеси. Пола стаж го поминав на црно од такви како тебе шо сакаат газди да бидат. Туку ти за во твојата фирма ако сакаш и на црно работи, не си плаќај ништо за тебе, касни си плата и не оди на одмор. Твоја е фирмата, твој живот. Зошто бе вработениот кој дошол за парче леб кај тебе да го дупиш. Да не сте ортаци случајно? Да не треба да се жртвова за твојата фирма? Ако не ти оди бизнисот и ако неможеш да си дозволиш да имаш вработени тогаш не вработувај, терај сам. Или затвори па оди кај некој што го бива и што ке извади и за него и за тебе. Тој вработениот или вработените немаат фамилија, немаат деца? Само ти имаш? Нив жената и децата не им се разболват, не треба еден ден пензија да земи, не треба на одмор да оди па на крај не треба плата да земи дека тебе не ти оди работата? Абе не казни за вас, инспекцијата пред врата треба да ви седи и само лупај лупај дури не се научите да работите како што треба.

Покрај многу други работи оваа е една од нив? Што ти виде добро од економската политика на СДСМ во минатото освен секако што тогаш се беше малце црно малце сиво и што невработеноста беше у пичку матер па можеше да ги дупиш вработените како што сакаш без да се плашиш дека ке платиш астрономски казни а тие мораа да ти ќутат пошто за разлика од сега кога има избор тогаш да останиш без работа беше луксуз кој ретко кој можеше да си го дозволи. Да не мислиш некој би одел на работа чим му каснат плата со месеци, ни осигуран ни ништо ако имал избор за подобро?
Е тоа беше реалноста од неазвисноста па до кај 2008 некаде за најголем дел од граѓаните што одеа на работа за плата во приватен сектор. За државно сосем друга е приказната и тогаш и сега. Тие тоа не ни можат да го сфатат, за нив се што лета се јади.
Јас сум мала фирма и кога имав вработени земаа поголема плата од мене, дури го дозволуваше законот тоа, после мораше управителот да има поголема плата од сите други.

Инаку за газдите што толку се препичуваш и ги спомнуваш, сите се договорија со новата власт и си тераа и понатаму како што им чини.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.795
И ако најача доларот таман е :icon_lol:.

ПРВ ПАТ ПО ДВЕ ГОДИНИ: Нафтата е над 62 долари

Објавено во: Економија 05 Ноември, 2017



inShare

Во петокот цената на нафтата брент за барел надмина 62 долари.

Ова се случува откако инвеститорите се надеваа дека ОПЕК и земјите производители на нафта ќе го намалат производството на нафта и со тоа ќе го продолжат виенскиот договор.

Последен пат цената на „црното злато“ била 62 долари во 2015 година.

http://faktor.mk/prv-pat-po-dve-godini-naftata-e-nad-62-dolari
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.644
Поени од реакции
30.265
Kako што реков поназад, нафтата тек ќе рипа сега кога Саудијците се договорија со Русите (тие од ОПЕК после сами се редат).


А за прогресивен од 01.01.2019 стапките ќе се 10% и 18% а планираат плус уште една 14% ама се двоумат. Износот што ти е над 1.000 евра ќе ти биде оданочен со 18%, до 1000 со 10% како и досега. Бидејќи над 1000еур влегувале во категорија на Богати :D
Ај па и ти, што ти менуваат во животот тие пишљиви 18% ??
 
B

Bafra

Гостин
И ако најача доларот таман е
Не ако, туку кога е прашањето.
А прогнозата е 2018 ќе почне, иако самите Американци се против тоа.

Ќе те известам кога да почнеш да менуваш се во долари и да складираш храна за 1година :P
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.717
Поени од реакции
12.145
Да сте живи и здрави по дома, да си ги слушаш и баш ме интересира кај завршиле тие и одприлика колку години имаат.
Па околу 3 децении искуство со финансиски текови, овластено сметководство, факторинзи... Државно, порано немавме приватни факултети. И даноци. И ги слушам :vozbud:
Во секој случај, мада од постарите овде со некои и лично се знаевме, не би овде повеќе за ова.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom