Цврста градба или кнауф?

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
Што најмногу ви се допаѓа ?

Јас сум за цврста градба,
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Само drywall Амерички Стајл.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
Најубава работа си е цврста градба.

Недај боже во градба со кнауф да ти фати пожар, гори со ненормална брзина...

Дури и во земјотреси со сила од 4,5 - 5,0 степени според Рихтеровата скала колку пукнатини се појавуваат...

Како може кнауфот да е уба работа кога квадрат табла кнауф чини 100 денари. (Една табла е 2,5 квадрати - 250 денари).

Да било уба работа немало да бидит толку ефтино...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.851
Најубава работа си е цврста градба.

Недај боже во градба со кнауф да ти фати пожар, гори со ненормална брзина...

Дури и во земјотреси со сила од 4,5 - 5,0 степени според Рихтеровата скала колку пукнатини се појавуваат...

Како може кнауфот да е уба работа кога квадрат табла кнауф чини 100 денари. (Една табла е 2,5 квадрати - 250 денари).

Да било уба работа немало да бидит толку ефтино...
Сегде кај што минуваат цефки има мувла и влага, самото тоа влече и лебарки. Плус американциве со тие нивни градби имаат проблеми со термити, глувци, и што уште не. Ако сакаш нешто да трае вечно и да немаш проблеми само цврста градба.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
Сегде кај што минуваат цефки има мувла и влага, самото тоа влече и лебарки. Плус американциве со тие нивни градби имаат проблеми со термити, глувци, и што уште не. Ако сакаш нешто да трае вечно и да немаш проблеми само цврста градба.
Друга работа...

Јас имам работено во куќи на газди на стоваришта за градежни материјали.

Е сега тие располагаат со залиха од десетици илјади табли кнауф....

Но зошто цела нивна куќа е изградена од цврста градба, а не од кнауф???
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Да но пофлексибилни се сувите цидови, ти здосадило, сакаш да преградиш нешто, си сакал нов штек за интернет, телевизија да пуштиш, кабли низ цидот, ново вифи итн. Погледни на Јутубето има доста луѓе што покушаваат нешто да направат интересно, исто така има доста интересни телевизиски емисии со реновирање за инспирација
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
На најгорниот спрат таванот да е од кнауф и да течи чатијата поради пукната ќерамида или скршена греда, одма таа табла треба да се фрла. А да е пример само со трска и малтер и да протечит нема гајле...
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.170
Поени од реакции
15.981
На најгорниот спрат таванот да е од кнауф и да течи чатијата поради пукната ќерамида или скршена греда, одма таа табла треба да се фрла. А да е пример само со трска и малтер и да протечит нема гајле...
Трската и малтерот водоотпорни се?
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
Трската и малтерот водоотпорни се?
Чекај една работа да ти кажам: Kaj мене таванот од најгорниот спрат ми е од трска, Куќата е изградена 1972 година. Се има дешавано неколку пати да течи чатијата од пукната ќерамида или од клекната греда. Се познаваат флеките, ама воопшто од таванот не е изронато нешто ниту пак подујано... Се појќе пати варосвење ќе се покриет без да се познават... А на кнауф да заврнит одма ќе се подует таблата...
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.170
Поени од реакции
15.981
Чекај една работа да ти кажам: Kaj мене таванот од најгорниот спрат ми е од трска, Куќата е изградена 1972 година. Се има дешавано неколку пати да течи чатијата од пукната ќерамида или од клекната греда. Се познаваат флеките, ама воопшто од таванот не е изронато нешто ниту пак подујано... Се појќе пати варосвење ќе се покриет без да се познават... А на кнауф да заврнит одма ќе се подует таблата...
Јака трска имаш ти чим не се дуе.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Само drywall Амерички Стајл.
Подобро јапонски стајл а не па амерички оти термити ќе собере, инаку јас сум по цврста градба сетете се на приказната за трите прасиња и волкот;)
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
Најубава градба е приземјето да е од камења со големина на гајба пиво, а горните спратови од полна тула...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom