Цвеќиња (одгледување, нега, совети...)

Член од
12 февруари 2014
Мислења
5.805
Поени од реакции
17.054
Како да ги опраам кактусите? :( имам два и се сушат полека. Едниот претходно мачката го уништи.
Колку често им даваш вода? Имаат ли доволно светлина? Во земјата имаш ли песок?
 

>>ЕкО<<

ЕкологисТ
Член од
18 октомври 2011
Мислења
103
Поени од реакции
20
Одгледување на садници во саксија? Колку е погодно засадување во саксија и нивно одгледување отколку директно во градина? Значи не само за цвеќиња туку повеќе ме интересира за засадување на семки од различни плодови!
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.900
Поени од реакции
36.473
@Moon Child и сите останати на темава................, предлог за некое цвеќе во саксија кое има подолг животен век, убав цвет, убава миризба и е со прифатлива цена?:)
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
5.805
Поени од реакции
17.054
Одгледување на садници во саксија? Колку е погодно засадување во саксија и нивно одгледување отколку директно во градина? Значи не само за цвеќиња туку повеќе ме интересира за засадување на семки од различни плодови!
Возможно е, само ако ги чуваш надвор.
 

ivana87

magic is everywhere
Член од
7 јуни 2007
Мислења
1.607
Поени од реакции
214
малку слики од мене :tvg:
 

Attachments

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.900
Поени од реакции
36.473
Некој да има садено лимон? Искуства?:)
 

ivana87

magic is everywhere
Член од
7 јуни 2007
Мислења
1.607
Поени од реакции
214
Член од
16 април 2013
Мислења
20
Поени од реакции
4
Здраво на сите
Ми треба еден совет :) добив цвеќенце на подарок ( мислам дека е трендафилче ) , па сакам да знам кога може да го пресадам во поголема саксија , колку често да го наводнувам, треба ли некое ѓубриво да ставам :) секој совет ми е добредојден
 

Attachments

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
64
Dali nekoj ima iskustvo so boziknoto drvce. Znam deka najpopularno e vo periodot okolu Novo godina I bozik. Jas togas I go kupiv a Eve veke mi se polovina od listovite ispopagani. Citav na internet deka treba da Se skrati ama kaj mene ne se site listovi ispagani. PA ne sum sigurna sto e ispravno da Se napravi. Ima li nekoj iskustvo?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
7.285
Поени од реакции
7.749
Dali nekoj ima iskustvo so boziknoto drvce. Znam deka najpopularno e vo periodot okolu Novo godina I bozik. Jas togas I go kupiv a Eve veke mi se polovina od listovite ispopagani. Citav na internet deka treba da Se skrati ama kaj mene ne se site listovi ispagani. PA ne sum sigurna sto e ispravno da Se napravi. Ima li nekoj iskustvo?
Јас имав....и продавачите ме советуваа дека треба малку вода да се става. И нормално лисјата испопаѓаа. После тоа почнав малку повеќе да му ставам вода и цвеќето започна убаво да се развива. ако скратиш некоја гранка..одма понува на тоа место да пушта нова. дури започна и да вади нови листови на местата каде беа попаднати.

Наводно за да станат лисјата црвени, треба цвеќето од кај Септември да се чува на темно место. Јас така направив...но тогаш заборавив да го навадувам...и нормално се исуши:facepalm:

http://saznajlako.com/2013/01/30/bozicna-zvezda/

http://www.lepaisrecna.rs/moja-lepa-basta/saveti-cvece/3908-prava-nega-za-bozicnu-zvezdu.html

http://www.gardenshopbeograd.com/blog-cvecare/saksijsko-cvece/bozicna-zvezda
 
На врв Bottom