Цвеќиња (одгледување, нега, совети...)

M

Moon Child

Гостин
Имам филадендрон, за 3 години постоење, пушти само 3 листа, а читав дека се брзорастечки растенија.
Како да го натерам да пушта повеќе? Чаре?
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
64
Јас имав....и продавачите ме советуваа дека треба малку вода да се става. И нормално лисјата испопаѓаа. После тоа почнав малку повеќе да му ставам вода и цвеќето започна убаво да се развива. ако скратиш некоја гранка..одма понува на тоа место да пушта нова. дури започна и да вади нови листови на местата каде беа попаднати.

Наводно за да станат лисјата црвени, треба цвеќето од кај Септември да се чува на темно место. Јас така направив...но тогаш заборавив да го навадувам...и нормално се исуши:facepalm:

http://saznajlako.com/2013/01/30/bozicna-zvezda/

http://www.lepaisrecna.rs/moja-lepa-basta/saveti-cvece/3908-prava-nega-za-bozicnu-zvezdu.html

http://www.gardenshopbeograd.com/blog-cvecare/saksijsko-cvece/bozicna-zvezda

Фала ти многу.
Јас го оставив моето како што си беше, сега гледам дека почнува да растат листови да се згуснува. ЗДравје октомври ке го ставам на темно па да видиме шо ке биде.

А некој совет за цвеќиња за тераса ама треба некое шо издржува јако сонце.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
7.285
Поени од реакции
7.749
јас само плами собирам(ги имам скоро сите врсти)....а за цветни купувам петунии...ги има во сите бои, а има и хибриди. најдобри се тие од 150 денари во кошнички пошто се гранат во ширина а не во висина

долгоцветни се и сарделите, а и тие ги има во сите бои. цела Германија и Австрија е преплавена по прозорите со сардели.


Кај нас се некако потценети
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
64
јас само плами собирам(ги имам скоро сите врсти)....а за цветни купувам петунии...ги има во сите бои, а има и хибриди. најдобри се тие од 150 денари во кошнички пошто се гранат во ширина а не во висина

долгоцветни се и сарделите, а и тие ги има во сите бои. цела Германија и Австрија е преплавена по прозорите со сардели.


Кај нас се некако потценети
Зедов и јас петунии, хубиди шо се гранат во ширина. Ги ставив на тераа, Не знам дали ке успеат да преживеат, многу дува ветер на терасата.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
5.805
Поени од реакции
17.054
^5091B97553A8D13C0540993A13042FB8331C3FFD45D9383945^pimgpsh_fullsize_distr.jpg

Моето омилено катче од домот. :) Еден ден има да си направам цел стакленик со различни видови на цвеќиња.
 

ivana87

magic is everywhere
Член од
7 јуни 2007
Мислења
1.607
Поени од реакции
214
The flowers and the cats :tvg::motorce:
 

Attachments

Член од
11 јули 2017
Мислења
140
Поени од реакции
40
Дечки, жештинава ми го уништи кринот :place: 20170724_154116.jpg
Повеќе не знам што да му правам, а колку беше убав. Ама кај и да го однесам пожешко ќе му е од онде.
Дали некој знае да ми каже што се овие црниве топчиња на листовите?
20170724_154116.jpg
 

Attachments

Dr. Wish

Bastard.
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.333
Поени од реакции
2.775
Имам земено Мандарина, незнам дали е соодветна тема да поставам тука, Но ми се исушија лисјата и паднаа... Дали постои некое чаре, да го повратам? и како да знам дали е сеуште живо? Го поливав секоја 2ра вечер.

Се работи за џуџеста мандарина
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.900
Поени од реакции
36.473
Некој што се разбира во цвеќиња да ми каже како се вика цвеќево и некој совет околу неговото чување? Го купив, ама не прашав како се вика:D Меѓу другото, ова е прво цвеќе кое го имам дома од ваков тип/вид и баш ми се свиѓа. Следното цвеќе кое ќе го купам е некое мало кактув(ш)че:D

Цвеќе2.png
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
5.805
Поени од реакции
17.054
Некој што се разбира во цвеќиња да ми каже како се вика цвеќево и некој совет околу неговото чување? Го купив, ама не прашав како се вика:D Меѓу другото, ова е прво цвеќе кое го имам дома од ваков тип/вид и баш ми се свиѓа. Следното цвеќе кое ќе го купам е некое мало кактув(ш)че:D

Прегледај го приврзокот 185024
Ова е вид на сукулент.
https://en.wikipedia.org/wiki/Succulent_plant

Кога сме веќе кај нив...

 
На врв Bottom