Цвеќето на Животот

Annabel

Неутрална*
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
183
Цвеќето на Животот може да се пронајде во сите водечки религии во светот.Ги содржи моделите на креација кои се појавиле од Големата Празнина.
После креацијата на Семето на Животот ова движење било продолжено со создавањето на наредната структура позната како Јајцето на Животот.Оваа структура ги формира базите за музика,каде што оддалеченоста помеѓу сферите е идентична со оддалеченоста помеѓу тоновите и четврт тоновите во музиката.
Исто така е идентична со ќелиената структура на третата ембрионална дивизија(првата ќелија се дели на две,потоа на четири па на осум ќелии).На овој начин,оваа структура со понатамошниот развој го создава човечкото тело и сите енергетски системи,вклучувајќи ги и оние употребени за создавање на Merkaba http://www.crystalinks.com/merkaba.html
Ако продолжиме со создавање на се повеќе и повеќе сфери ќе завршиме со горенаведената структура Цвеќето на Животот.



Лево:Цвеќето на Животот Десно:Семето на Животот



Структурата има таен симбол создаден со цртање на 13 кругови надвор од Цвеќето на Животот.Со ова може да се открие најважниот и најсветиот модел во универзумот-извор на се што постои,наречен Овошјето на Животот.Содржи 13 информациски системи и секој од нив појаснува различни аспекти на реалност.На овој начин,овие системи се способни да ни овозможат сознание буквално за се-од човечкото тело па се до галаксиите.
На пример,со првиот систем возможно е да се создаде било која молекуларна структура и било која жива ќелиена структура која постои во универзумот т.е. СЕКОЕ ЖИВО СУШТЕСТВО.

Најчеста форма на Цвеќето на Животот е хексагоналниот модел(каде центарот на секој круг се наоѓа на периметар на шест обиколни кругови од ист дијаметар),направен од 19 целосни кругови и 36 нецелосни кружни лакови,затворени со голем круг.
Семето на Животот е формирано од седум кругови поставени со симетрија од шест дела,формирајќи модел на кругови и леќи кои делуваат како основна компонента на дизајнот на Цвеќето на Животот.Најстариот примерок на Цвеќето на Животот е пронајден во храмот на Osiris во Abydos,Египет.








Леонардо да Винчи ја студирал формата и математичките карактеристики на Цвеќето на Животот.Тој самиот го нацртал моделот како и Семето на Животот.

Носејќи ја формата на Цвеќето на Животот како привезок,луѓето сведочат за физички и психички промени-побрзи срцебиења,мирни соништа,кршење на илузиите и согледување на реалноста таква каква што е и ослободување од долгогодишните стравови.





Цвеќето на Животот-Турција



Цвеќето на Животот-Индија

Заедно со двата додадени слоја се формира целосниот тридимензионален цвет.Опуштете се(седнете три метра оддалечени од екранот) и дозволете цветот бавно да ви ги оттргне очите од фокусот и цветот ќе се отвори.
Обидете се и не се фокусирајте на ниту една точка,гледајте го цветот како целина.
Не гледаме со нашите очи,гледаме НИЗ нашите очи.



Целосниот цвет исто така ја содржи и тридимензионалната Метатрон коцка...



...и сите свети симболи на Масоните...



...моделот на Цвеќето на Животот-кожа на змијата...



Ако прекриете мапа со целосното Цвеќе на Животот(математички точно),сите свети локации,Stonehenge итн. перфектно ќе се поклопат со шест точки од моделот.


 

демнач

Неафирмиран кајганџија
Член од
11 август 2008
Мислења
1.621
Поени од реакции
412
Првпат читам за ова,интересно и ќе разгледам низ нет баш
 
?

..........

Гостин
Навистина интересно и ..јас првпат читам за ова....

а се мислев дека цвекето на животот е од растението на мојот аватар...:vozbud:
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Овие денови ке ви прикачам слика од срањево што ја фотнав на кале, заедно со коловртот...(најверојатно од римски период):smir:
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229



цртеживе во средно ми беа најомилени за време на час по математика кога имаше фазла време сум ги цртала со шетстар но никогаш не сум стигнала до најрзвиената форма како на првата слика,

секогаш круговите што сум ги правела ме наведувале повќее да правам, значи почнував од цвет кој замо го надоцртував ептен беше интересно имаш убаво чувство и секако убав и интересен цртеж!

а никгоаш не сум претпоставила дека можеби има некое значење од било кој аспект!
 
F

FallenHypaspist

Гостин
-Еве една плоча што ја фотнав на Кале.
Како што знам дел од материјалот што може да се најде на Кале е донесен и реупотребен од Стоби во VI век, така да според природата на плочата верувам дека е од Стоби. Ако сакате да ја видите ќе ја најдете во купот од слични форми покрај кафематот пред влезот на американската амбасада:pipi:

-Во средина е коловртот, десно е цвеќето на животот, додека ова лево немам појма што е:jaj:
-Верувам дека нема да им пречи на модераторите со овој пост да ги линкам оваа тема и ''Тајната на Славјанската цивилизација'' од подфорум Историја :helou:

http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=37181&page=5

 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.069
Поени од реакции
4.716
Интересно......многу сличности...
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Навистина интересно и ..јас првпат читам за ова....

а се мислев дека цвекето на животот е од растението на мојот аватар...:vozbud:
Уште на времето Гилгамеш го барал цвекето(трафката) на животот, а цвекето ги содржело сите знаења во универзумот и овозможувало вечен живот ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom