Хуманата страна на 3G технилогијата

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Актуелно е кај нас распишувањето за тендер за 3G технологија. Тоа е технологија која овозможува видеофонска врска. Тука во германија уште од поодамна постои 3G технологијата, така да на секому му е достапна. На прв поглед ќе си речете пак овие измислуваат нешто за само безпотребно трошење пари за некои играчки, но деновиве јас согледав една друга страна и придобивките од таа технологија.Но пред некој ден си стојам на станица и одеднаш нешто ми падна во очи. Забележав на некои 20-тина метри од мене како една жена го држи мобилниот пред неа и прави разни гестикулации со лицето (ко да збори). но кога малку повеќе се приближив воочив дека та навистина има видеофонска врска, но со помош на едната нејзина слободна рака прави гестикулации карактеристични за јазикот на глувонемите. И тогаш се појави една насмевка на моето лице од задоволство што конечно и глувонемите луѓе можат да профитираат од мобилната технологија.
 

Bertone

Автомобилски Дизајнерски Гуру
Член од
1 октомври 2007
Мислења
808
Поени од реакции
6
Исто ко на рекламата што се вртеше пред некоја година (тогаш беше тазе 3G таму), за Нокиа мислам...со земјторесот во Италија...па нешто во автобус...па videophone врска...демек 3G..ова она.

Абе се е ок, ама кога овие нашите ќе ги стегнат тарифирањата 50 ден/мин на 3G разговор...ноооуу тенк ју.

Имам 3G телефон...ама џабе ми е наредните...ух 5 години!
 

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
нема никој да биде приморан да ја користи таа услуга. На тој што му е потребно ќе си има таков телефон и ќе си ја користи услугата колку и да му е скапа. Се разбира не е секој будала секој повик да му биде преку видеофонија :)
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.346
Поени од реакции
7.470
Луѓе, не го разбрафте постот на Бацилус Гагус!
Конечно преку телефон можат да комуницираат и луѓето кои природата им ја одзела моќта да зборуваат или слушаат (или и двете).
Технологијата се повеќе им овозможува разни придобвки на сите луѓе, без оглед на нивните разлики.
 

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Целта на мојот пост беше само да му објаснам на Бертоне дека секој напредок во технологијата колку и да е скап - треба да го почитуваме, затоа што за некои луге е неопходен дел од нивниот живот.
 

Bertone

Автомобилски Дизајнерски Гуру
Член од
1 октомври 2007
Мислења
808
Поени од реакции
6
нема никој да биде приморан да ја користи таа услуга. На тој што му е потребно ќе си има таков телефон и ќе си ја користи услугата колку и да му е скапа. Се разбира не е секој будала секој повик да му биде преку видеофонија :)
Зборував за оние што ќе сакаат да го искористат пак ќе е скап...се разбираме?

Не зборам дека СИТЕ ќе мора тоа да го имат на телефоните... :tapp:
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Леелее ме израдува ова за таквите луѓе кои тешко можат да комуницираат, што природата не им овозможила да ужваат во животот во целост а ова многу ќе им олесни. Само треба да се намалат цените за да може секој да ги користи.:helou:
 
Член од
19 март 2007
Мислења
6.574
Поени од реакции
163
Супер! Не е работата само во хуманоста, и профит ќе имаат ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom