Христос Воскресе!

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.436
Поени од реакции
19.649
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.646
Поени од реакции
34.851
Утепа се сам сс гиф.
Ти што глеаш? Ја глеам Исус оди а позади њега офце. Сам даваш слику дека исусови следбеници су офце. :kafence:

Идемо друг доказ.
Ајде
...дали си крстен во црква или подобро дали си имал сега бргу дома крштевка? ако Да, зошто си го сторил тоа, под претпоставка дека си христијанин, ако си муслиман тогаш све е одговорено, немој да се мачиш!
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.607
Поени од реакции
6.029
Тој е хинду бог на форумов, гледа Боливуд серии (со 60.000 епизоди) во кои протагонистот - херој, ја силува својата онесвестена 12 something жена (11се годишна +некој 3 месеци), а после ги збира и другарите да и навалат. Цела Европа ќе ја преобрати, ќе ни каже и докаже како Христијанството е Зло и ќе не навлече на намасте секти. Хинду е добрината, сигурно во бело се носи и ретко се капи, ако воопшто.

Тури му пепел на ваквите.
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.780
Поени од реакции
10.550
дали си крстен во црква или подобро дали си имал сега бргу дома крштевка? ако Да, зошто си го сторил тоа, под претпоставка дека си христијанин
Пошто како бебе имал избор.
Зошто си го сторил тоа?:facepalm:
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.436
Поени од реакции
19.649
...дали си крстен во црква или подобро дали си имал сега бргу дома крштевка? ако Да, зошто си го сторил тоа, под претпоставка дека си христијанин, ако си муслиман тогаш све е одговорено, немој да се мачиш!
Бебе сам бија, алооо. Како да се спротиставу на тој.
Значи не бираш куде се родиш, али отпосле сам си сфаќаш и си праиш логично нзс на стфари.
Ја сам протиф тој сс силу да се наметнуе вера на деца. Кд ке порасне сам нека си сфати и ако сака нека се крсти, клања, медитира или нека веруе у што сака.

Тој е хинду бог на форумов, гледа Боливуд серии (со 60.000 епизоди) во кои протагонистот - херој, ја силува својата онесвестена 12 something жена (11се годишна +некој 3 месеци), а после ги збира и другарите да и навалат. Цела Европа ќе ја преобрати, ќе ни каже и докаже како Христијанството е Зло и ќе не навлече на намасте секти. Хинду е добрината, сигурно во бело се носи и ретко се капи, ако воопшто.

Тури му пепел на ваквите.
Море глуп, не збору дека христијанстфо е зло и не сам хинду. Само ви се чуду што веруете у приказне за мали деца.
Да беше едн бог и реалан како што викате, немаше едни да фарбаф јајца, други да печеф ќурку, трети да не едеф сфинско, а четфрти да обожуеф краву.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.607
Поени од реакции
6.029
Море глуп, не збору дека христијанстфо е зло и не сам хинду. Само ви се чуду што веруете у приказне за мали деца.
Да беше едн бог и реалан како што викате, немаше едни да фарбаф јајца, други да печеф ќурку, трети да не едеф сфинско, а четфрти да обожуеф краву.

Ако сака и триста илјади религии нека има по Сфетоф. Мене ми е важно која од нив го изградила најперфектно општество, која му прижала најмногу на човекот, која го воздигнала најмногу човекот. ЕДНА Е.

И никој, АМА БАШ НИКОЈ не можи да ми продава муда за бубрези на тема Религија и да ми споредува неспоредливи работи. Алоо Христијанство со Хиндуизам споредува, како да сме ние стварно мали деца.

Вака глупави, ќе си веруваме во какви НЕВЕРОЈАТНИ приказни што сакаме, ој ти намасте Просветление на Разумот и Интелектот. Приказни на Воскресение ти се далечни? Твој проблем - реши си го со себе. Наша Етика е тоа.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.436
Поени од реакции
19.649
Ваша етика вреѓа човечку интелигенцију.
И не су ми далечни приказне за било што повржано сс религие, веруј ми, знам доста. Што повише знаеш за РАЗНИ митови, приказне за креацие, религие, тој помалце веруеш. Али ако имаш здраф разум нели и не дозволуеш некој да ти пере мозак.

Еве и до тебе прашање, да беше роден у Џибути, дали ке беше просфетлен византиски православан христијани?

Ps. Тој што некоја религија изградила перфектно општестфо, не е доказ дека бог постои.
И Маи имале перфектно и напредно општестфо, па никој не веруе у напишано у Попол Вух. Нема нигде доказ дека постоиф Кукулкан, Хунахпу и Ишбаланке.
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.318
Поени од реакции
4.702
Добро утро, добар ден на сите... сеедно дали сте верници или не.
Денес е Велики Петок и според православието е строг пост, по можност и без вода (освен за стари и болни). Јас ќе пробам и БЕЗ ВОДА денес, ама не знам дали ќе успеам, не верувам, сето тоа е тешко. И покрај тоа што еве 40 дена без никакви намирници од животинско потекло и без алкохол издржав, посебно ме радува што од алкохолот успев да се воздржам. И, бидејќи е строг пост, ќе се воздржам и од лоши мисли.
Немам намера никому да докажувам дали Господ постои или не, бидејќи не знам на кој начин би го докажал јас тоа. Го поканувам ликот @парва да ни докаже овде на сите дека Господ не постои.
Јас лично оставам на СЕКОЈ да си верува во она што сака да верува...

П.С. Пред умирање, високо стручни доктори се откажаа, кренаа раце, не можеа и не знаеа како да помогнат. Тогаш она се молеше на Господа да и ги скрати маките. И беше услишана молитвата. Затоа јас верувам... Иако тоа не е доказ.
crucifix-glowing-smiley-emoticon.gif
Автоматски споено мислење:

Еве уште еден доказ дека постои Господ...
@Tyrael прв пат не стави тажно смајли на мој коментар.
Сепак има надеж и за него.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom