Христос Воскресе!

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.821
Поени од реакции
35.206
Пошто како бебе имал избор.
Зошто си го сторил тоа?:facepalm:
...не ми ги врти прашањата, првото прашање беше само дали парва е крстен, а второто дали во сегашност дома имал крштевка која парва по негов избор ја направил на друг, а трето ако е муслиман да не ми одговори на овие две прашања со ,,Да,, или ,,Не,, , нормално ако сака, а да не ми врти дипломатски општо, ,,као киша око Карагуевца,,.
 
Последно уредено:

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.476
Поени од реакции
19.825
...не ми ги врти прашањата, првото прашање беше само дали парва е крстен, а второто дали во сегашност дома имал крштевка која парва по негов избор ја направил на друг, а трето ако е муслиман да не ми одговори на овие две прашања со ,,Да,, или ,,Не,, , нормално ако сака, а да не ми врти дипломатски општо, ,,као киша око Карагуевца,,.
Океј немада врту дипломатски, ке ти одговору у тфој стил сликиче.
Screenshot_20230414-113504.png

Измочаја сам га попа у фацу(ако му е хаха) за време на туј церемонију. Бебе сам бија, како можу да се спротиставу.
Дете не ми е крстено, нема ни да га крсту,а кд ке порасне нека се крсти сам ако сака. Ке га васпитавам според здраф разум и нормалан кодекс на понашање, како што треба да се понаша едно интелигентно суштестфо.
А не според некоју књигу, напишану пред 3 или 2 иљаде године.
Ке му раскажују за сфакакфи митови и легенде, за научни достигнувања, астрономију, еволуцију, ама сс нагласак дека сфе од тој е можно, али немора да значи дека е тачно. Не постои апсолутна вистина. Никад никој нема никад ни да дознае. А сфе док нешто не се докаже дека постои сс емпириски доказ, значи не постои. Рекла казала, натига дајмига, Мојсеј, Мухамед, Матеј, Лука.... НЕ су докажани, логични и веродостојни.
Можда Мојсеј, Сидарта и Мухамед биле џанаци, чула ли си за цикорију, за ергот,пејоти, мескалин, ајахуаску(добро ск не раснеф сфи на некои места у сфе). Можда халуцинирале и падале у транс и као демек господ ги зборија.
Има много приказне за халуцинацие и за комуникацију сс супериорни ентитети, ама сфе под дејстфо на психоделие.И што ск, сфи су реални?

Еве прф пример дека не постои господ е византиски. Нема шансе некоја креација да креира такфо суштестфо.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.641
Поени од реакции
8.546
И Маи имале перфектно и напредно општестфо, па никој не веруе у напишано у Попол Вух. Нема нигде доказ дека постоиф Кукулкан, Хунахпу и Ишбаланке.
Истата приказна е Попол Вух со Библијата, иначе Кукулкан е Тот односно Илија.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Мене ми е важно која од нив го изградила најперфектно општество, која му прижала најмногу на човекот, која го воздигнала најмногу човекот. ЕДНА Е
Најперфектното општество бе :tapp:
:pos:
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.822
Поени од реакции
29.413
:facepalm:,,,navistina ne znam so k ogo i zoshto se raspravate,,,imate opcija ignoriraj,,,shto e tuka tolku komplicirano,,,site shto se osekjaat kako hristijani, kako shto e redot ke go slavat praznikot Hristovo Voskresenie,,,drugi shto se osekjaat deka veruvaat vo neshto drugo neka prodolzhat so nivnoto veruvanje,,,,onie shto veruvaat vo neveruvanjeto neka gi,,,,mnogu im davate znachenie,,,takvi veruvachi vo nevernishtvito nivnata pamet ne gi opametila,,,,ne pa nekoj drug,,,
,,,Srekjen praznik Voskresenie Hristovo,,,
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.859
Поени од реакции
39.253
И ја се слагам. Иако религијата е застарена работа, мислам дека треба да се празнува. Едноставно тоа ни е во днк и не треба да забегуваме по некои дистописки трансхуманистички концепти.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.821
Поени од реакции
35.206
:facepalm:,,,navistina ne znam so k ogo i zoshto se raspravate,,,imate opcija ignoriraj,,,shto e tuka tolku komplicirano,,,site shto se osekjaat kako hristijani, kako shto e redot ke go slavat praznikot Hristovo Voskresenie,,,drugi shto se osekjaat deka veruvaat vo neshto drugo neka prodolzhat so nivnoto veruvanje,,,,onie shto veruvaat vo neveruvanjeto neka gi,,,,mnogu im davate znachenie,,,takvi veruvachi vo nevernishtvito nivnata pamet ne gi opametila,,,,ne pa nekoj drug,,,
,,,Srekjen praznik Voskresenie Hristovo,,,
...чек бе па ти не брзај денес е Велики Петок, тажен ден, Христос умира, ти го вокреснуваш, тоа во недела, не сега, денес се пости, не се работи, не се прави ништо Христови маки се денес!

...и за другото, не се сложувам со тебе, како да ти напишам, не е само да се направи добро и да се има верба, уште потешка улога е да се исправи лошото и да му се даде верба, така да мора да се реагира, барем еднаш, не да се биде упорен, но еднаш барем еднаш треба да му се даде до знаење на тој што богохули, едно е да човек верува, друго е да човек не верува, а трето е човек да богохули во било која религија против било која религија!
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
не знам кај гледаш зајак во православието, ние немаме никаков зајак, католиците имаат.
Иста прикаска, исти имиња, г. Стефан носи прстен од Рим, нема некоја разлика.
На интернет, во Рамстор имаше зајаци со јајца.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.618
Поени од реакции
6.048
Ваша етика вреѓа човечку интелигенцију.
И Маи имале перфектно и напредно општестфо, па никој не веруе у напишано у Попол Вух. Нема нигде доказ дека постоиф Кукулкан, Хунахпу и Ишбаланке.
Мојата Етика ја вреѓа човечката интелигенција, ама барем не одобрува принесување на човечки жртви како Маите кои имале ем перфектно (what the) ем напредно (зато ги смачкаја Шпанците) општество.

Сите имаме различна дефиниција за перфектно. Моето е Христендом - Европа, со акцент на Франција и Германија како најголеми 'фанатици' низ вековите. За некој е Арапскиот свет перфектно. Секој со своите интелектуални капацитети треба да одлучи што за него е перфектно.
Автоматски споено мислење:

Ке му раскажују за сфакакфи митови и легенде, за научни достигнувања, астрономију, еволуцију, ама сс нагласак дека сфе од тој е можно, али немора да значи дека е тачно. Не постои апсолутна вистина. Никад никој нема никад ни да дознае. А сфе док нешто не се докаже дека постои сс емпириски доказ, значи не постои. Рекла казала, натига дајмига, Мојсеј, Мухамед, Матеј, Лука.... НЕ су докажани, логични и веродостојни.

во превод ќе му читам за Кришна, па ќе видите 'сам' што ќе одбери кога ќе порасни, тешко на детето, mehr sag ich nett
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
не да се биде упорен, но еднаш барем еднаш треба да му се даде до знаење на тој што богохули,
А кој одлучува што е богохулие?
Ти ли? Врз основа на кои информации си сигурна дека баш на овој датум Христос умрел и зашто датумски се менува?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.821
Поени од реакции
35.206
А кој одлучува што е богохулие?
Ти ли? Врз основа на кои информации си сигурна дека баш на овој датум Христос умрел и зашто датумски се менува?
...јас само препознавам исмејување и насочувам да не се прави тоа за било кој адет, ако се прави нешто „неправилно“ за било која религија!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom