Христијанството денес

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.680
Поени од реакции
29.255
Кога се главата на Луј 16 се затркала на гиљотината луѓето му рекле на монарсите, не благодарам, од сега натаму сами ќе се договараме кој ќе владее.
Ubava ideja, no vo egzekucijata(pun intended) ne bilo bas ko shto planirale, so ogled na toa sto posle spadnuvanje na euforijata od trkalanjeto na glavite na Luj i Marija A, apsolutna vlast drzel Robespier, a po nego Napoleon. Lugeto na kraj sepak pocekale nekoe vreme pred da odlucat koj ke vladee.

Taa prostacka revolucija na varvarizmot za zhal kompletno go zasenuva vistinskiot moment koga lugeto im rekle na monarsite ne-blagodaram, a toa e Amerikanskata revolucija. I taka e nekako poetski. Padot na Francija, go oznacuva raganjeto na supersila koja go vladee svetot denes.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.319
Поени од реакции
4.441
Oвде има тон материјал за коментирање.

-Историјата на западната мисла е Богоборечка. Точно, и фала Богу :D што е така. Ако на здрав човек му стават лудачка кошула, што му останува освен да се бори да ја извади?

-Каков е тоа легален монарх? Легален монарх е contradictio in adjecto. Француската боржуаска револуција е најважниот политички настан во историјата на човештвото. Во тој момент луѓето му рекле НЕ на идеата дека постојат индивидуи кои се од Бог дадени да владеат. Кога се главата на Луј 16 се затркала на гиљотината луѓето му рекле на монарсите, не благодарам, од сега натаму сами ќе се договараме кој ќе владее. Тешко е да се прецени историската важност на овој момент. За жал, денес повторно имаме модерни кралеви, кои се нарекуваат финансиски олигарси. Иако од никого избрани, им ја кројат капата на повеќето луѓе. Време е за некоја нова Бастиља, само што сега контролата е многу посилна.

-Филозофски системи не постојат од Ниче наваму. Сега понаку се филозофира. Неважно, не си свесен за моќта и влијаните на филозофијата. Мислата на Хајдегер го обележа 20от век. Филозофите не само што го доловуваат духот на времето, на некој начин го создаваат.
- Христос дојде затоа што на болните им треба лекар. Кој за себе мисли дека е здрав, тој веќе е во прелест.
- Легален монарх е лик кој титулата ја наследува по биолошки пат (од своите родители), а самото негово владеење (стапување на позиција на моќ) е благословено. Елиминирањето на така востоличен монарх ја отвора можноста од доаѓање на власт на секоја можна будала (што на Французите и Русите веќе им се случи).
- Точно-философски системи веќе не постојат не затоа што не можат да постојат, туку затоа што и тие кои постоеја, беа неоперационализирани. Така, денешните науки ги завзедоа сите феномени кои беа теми на мудрување од историските философи, па на денешните философи не им преостанува друго, освен на преџвакуваат „веќе видени„ теми, во стилот на неоемпиризам, неоегзистенционализам и томе слично...
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
750
Поени од реакции
1.614
Oвде има тон материјал за коментирање.

-Историјата на западната мисла е Богоборечка. Точно, и фала Богу :D што е така. Ако на здрав човек му стават лудачка кошула, што му останува освен да се бори да ја извади?

-Каков е тоа легален монарх? Легален монарх е contradictio in adjecto. Француската боржуаска револуција е најважниот политички настан во историјата на човештвото. Во тој момент луѓето му рекле НЕ на идеата дека постојат индивидуи кои се од Бог дадени да владеат. Кога се главата на Луј 16 се затркала на гиљотината луѓето му рекле на монарсите, не благодарам, од сега натаму сами ќе се договараме кој ќе владее. Тешко е да се прецени историската важност на овој момент. За жал, денес повторно имаме модерни кралеви, кои се нарекуваат финансиски олигарси. Иако од никого избрани, им ја кројат капата на повеќето луѓе. Време е за некоја нова Бастиља, само што сега контролата е многу посилна.

-Филозофски системи не постојат од Ниче наваму. Сега понаку се филозофира. Неважно, не си свесен за моќта и влијаните на филозофијата. Мислата на Хајдегер го обележа 20от век. Филозофите не само што го доловуваат духот на времето, на некој начин го создаваат.
Јас искрено уживам кога те читам и многу често идам на форумов само поради тебе и 3-4 други членови.
Христијанинот нема да ја препознае твојата мудрост поради ѕидините кој самиот си ги поставил ама некои членови сериозно ќе ги сфатат твоите постови и ќе црпат мудрост од нив.

На темиве околу Христијанството мислам дека досега не се спомена
потребата од идентитет која ја сметам за главна потсвесна причина зошто луѓето почнуваат да веруваат во Бог.
Истотака, омразата кон овој свет (материјалниот) е една од клучните причини за верувањето дека постои таму некаде совршен свет и живот (рајот) каде луѓето конечно ќе можат да здивнат од тешкотиите и да го добијат она кое мислат дека го заслужуваат.

Што мислиш ти лично за овие две работи, идентитетот и омразата?

На оваа тема има многу што да се пишува, ама чекор по чекор.
 

Византиецот

NO! you ass.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.719
Поени од реакции
6.214
Не баш, макар што мислам дека дебело му имаат згрешено на човештвото. Духовниот мир е преценет, големите дела настануваат во немир и страдање. Во духовен мир може да настане млако дело како Фауст на Гете, во духовен немир се раѓа дело како Браќа Карамазови.
HIDE YO DAUGHTERS HIDE YO WIVES, HE BE COMING, THE DEITY OF ULTRA PHILOSOPHY

Заебанцијата на страна, ептен Мајка Тереза изјава.
- Ова не е комплимент.
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
827
Поени од реакции
847
https://liturgija.mk/aktuelno/pravoslavni/ukrainskiot-parlament-go-usvoi-predlog-zakonot-8371-koj-ja-zabranuva-ukrainskata-pravoslavna-crkva/?utm_source=ReviveOldPost&utm_medium=social&utm_campaign=ReviveOldPost

Господ нека ни биди на помош, овие што се католициве сакаат секаде да го уништат православието и да ни ја одземат верата. Господе, не не предавај на желба сатанска, чувај ја Македонија од оние кои сакаат да им нанесат штета на православните христијани, само Православието е над сите останати христијански облици! -
 

Kajgana Shop

На врв Bottom