Христијанството денес

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.788
Поени од реакции
29.514
Се надевам ќе ја набавиш книгата и ќе ја прочиташ самиот, наместо да гледаш јутуб видеа и да слушаш други да те лажат.

Треба да ти е срам што непрочитана книга ми објаснуваш на мене.
 
Член од
9 јули 2024
Мислења
293
Поени од реакции
427
Се надевам ќе ја набавиш книгата и ќе ја прочиташ самиот, наместо да гледаш јутуб видеа и да слушаш други да те лажат.

Треба да ти е срам што непрочитана книга ми објаднуваш на мене.
:) Најди на интернет за дебатата за постоењето на злото и за non seeing argument, па потоа ќе дискутираме за Иван Карамазов, и за Легендата.
 
Последно уредено:

Византиецот

NO! you ass.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.745
Поени од реакции
6.261
Срам ми е да ве читам колку не знаеете ништо. Понекогаш луѓето ме прават навистина тажен.
Затоа ти знаеш и за нас двајца. Никаков идеал ни предлог за развој и создавање на нешто подобро од човештвото немате. Комплетна безидејност за носење на терминот Човек на некој нов сосема повоздигнат левел. Можеби тој недостиг на креативност ве чини така горки? Само кукање, пекање, лелекање. Како 30ет годишници, со развој на умот на стадиум од 5ет годишник.
За мене Нихилизмот = Патетика. Ми се гади од патетика.
 
Член од
9 јули 2024
Мислења
293
Поени од реакции
427
Затоа ти знаеш и за нас двајца. Никаков идеал ни предлог за развој и создавање на нешто подобро од човештвото немате. Комплетна безидејност за носење на терминот Човек на некој нов сосема повоздигнат левел. Можеби тој недостиг на креативност ве чини така горки? Само кукање, пекање, лелекање. Како 30ет годишници, со развој на умот на стадиум од 5ет годишници.
За мене Нихилизмот = Патетика. Ми се гади од патетика.
Дечко, оди слушај Јелена Карлеуша, не досадувај. Да имаше еден ред од Ниче прочитано ќе сфатеше какви глупости трескаш. Оди не се мешај во дискукусии кои не ги разбираш. Ограничен со ко балкон во еднособен стан, две книги во животот имаш прочитано, мудрости делиш. Оди бегај, срамота е.
 
Последно уредено:

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.788
Поени од реакции
29.514
:) Најди на интернет за дебатата за постоењето на злото и за non seeing argument, па потоа ќе дискутираме за Иван Карамазов, и за Легендата.
Нема да дискутирам додека не си го завршиш домашното.
Прочитај ја книгата, анализирај ја сам, не биди досаден бот што само копира туѓи мислења, креирај свои.
Плус е стварно добра книга.
Можеме и да го коментираме разговорот на Иван со ѓаволот после.
 
Член од
9 јули 2024
Мислења
293
Поени од реакции
427
Прочитај ја книгата, анализирај ја сам, не биди досаден бот што само копира туѓи мислења, креирај свои.
Плус е стварно добра книга.
Можеме и да го коментираме разговорот на Иван со ѓаволот после.
Разговорот на Иван со Ѓаволот е многу поневажен од разговприт на Иван со Аљоша, и тогаш веќе од него зборува лудилото. Со Аљоша зборува разумот на Иван, и да, таму е спроведен најсилниот напад врз христојанството во историјата.
 

Византиецот

NO! you ass.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.745
Поени од реакции
6.261
Поголем срам е да живеам со идеата дека постоењето е за осуда. Мрш.
Јас ќе ја слушам Милица Павлович, ќе се журкам, а богами и препичувам на Јахти дур трае летово. Ти слушај опера или шо и да прајш и тровај за тоа колку си паметен. Еве ќе ти дадеме АПЛАУЗ, онака гласно, некако саркастично три пати. Ебаве генот утнат, родени болни па уште и ќе учеле тие на Философија или Теологија. Се убедувате дека вие сте кренале раце од Бога?
НЕ, тој кренал раце од вас уште ко сте биле молекули и гени во зачеток.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.788
Поени од реакции
29.514
Разговорот на Иван со Ѓаволот е многу поневажен од разговприт на Иван со Аљоша, и тогаш веќе од него зборува лудилото. Со Аљоша зборува разумот на Иван, и да, таму е спроведен најсилниот напад врз христојанството во историјата.
Абе небитен оти не го изанализирале за тебе и уште не си го прочитал.

Да кажеш дека Достоевски(ептен религиозен православен христијанин) го напаѓа христијанството во било кое дело вришти на лаик.
 
Член од
9 јули 2024
Мислења
293
Поени од реакции
427
Поголем срам е да живеам со идеата дека постоењето е за осуда. Мрш.
Јас ќе ја слушам Милица Павлович, ќе се журкам, а богами и препичувам на Јахти дур трае летово. Ти слушај опера или шо и да прајш и тровај за тоа колку си паметен. Еве ќе ти дадеме АПЛАУЗ, онака гласно, некако саркастично три пати. Ебаве генот утнат, родени болни па уште и ќе учеле тие на Философија или Теологија. Се убедувате дека вие сте кренале раце од Бога?
НЕ, тој кренал раце од вас уште ко сте биле молекули и гени во зачеток.
Милица, Јелена, тоа ти е нивото. Отсечен со од било каков пристап кон културата. Јеби га, толку ти е делено. Интелектуален капацитет 4 на скала до 10, сенс за уметничка вредност 2 на скала од 10. Сељак пар екселанс.
Автоматски споено мислење:

Абе небитен оти не го изанализирале за тебе и уште не си го прочитал.

Да кажеш дека Достоевски(ептен религиозен православен христијанин) го напаѓа христијанството во било кое дело вришти на лаик.
Не се бламирај, почнуваш да се бламираш, и тоа сериозно. Верата на Достоевски е прилично дискутирана работа низ историјата на книжевноста, и не постои консензус дека бил верник. Постојат сведоштва дека кога го пишувал богухулието на Иван, или на Ставрогин, зборовите сами му доаѓале, а кога се обидувал да портретира ликови на верници, како ликот на Отец Зосима, поприлично се мачел.

Остај овој попот на Пророкот што ти кажувал.
 
Последно уредено:

Византиецот

NO! you ass.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.745
Поени од реакции
6.261
Се гордеам со сите овие епитети ако тие тврдат дека сум се обратно од тебе.
Сакам да сум се обратно од тебе. Ако тоа значи дека треба да ја рснам Проверено, на 80ет посто, ја ќе одам и потаки и ќе ја клам на 100.
Ако ти си најпаметен, јас сакам да сум најглуп.
Автоматски споено мислење:

и не само сакам. туку копнеам, чезнеам, аспирација е. Јас сум најглупав! те молам биди најпаметен.
 
Член од
9 јули 2024
Мислења
293
Поени од реакции
427
Се гордеам со сите овие епитети ако тие тврдат дека сум се обратно од тебе.
Сакам да сум се обратно од тебе. Ако тоа значи дека треба да ја рснам Проверено, на 80ет посто, ја ќе одам и потаки и ќе ја клам на 100.
Ако ти си најпаметен, јас сакам да сум најглуп.
Барем најглуп да беше. Не си ни тоа. Без интензитет си, без суштина, тотално неважен, ко гаќи во порнич.
 

Византиецот

NO! you ass.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.745
Поени од реакции
6.261
ХАХАХАХАХХА! Данке виелмалс. Бите нихт фергесен, фил-цу-клуг ист ајгентлих ДУМ.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.788
Поени од реакции
29.514
Не се бламирај, почнуваш да се бламираш, и тоа сериозно. Верата на Достоевски е прилично дискутирана работа низ историјата на книжевноста, и не постои консензус дека бил верник. Постојат сведоштва дека кога го пишувал богухулието на Иван, или на Ставрогин, зборовите сами му доаѓале, а кога се обидувал да портретира ликови на верници, како ликот на Отец Зосима, поприлично се мачел.
Да пошто Иван и Ставрогин се попрости од мудроста на Зосима.
И се сатирични. Тој младоста ја поминал така и со такви ликови затоа и се толку детални но во староста знаел колку е бесцелен и мизерен тој живот.
Затоа тој има само критика кон атеизмот, нихилизмот и комунизмот.
Жалам, Достоевски бил верник.
 
Член од
9 јули 2024
Мислења
293
Поени од реакции
427
ХАХАХАХАХХА! Данке виелмалс. Бите нихт фергесен, фил-цу-клуг ист ајгентлих ДУМ.
И што е најстрашно, без никаква машкост си. Ти си лик кој на прв сигнал за физичка пресметка би избегал како последна кукавица. Се ти е џабе. Џабе се обидуваш да проектираш некаква слика за себе, навечер ко ќе си легнеш, преде спиење, знаеш каков мочко си.
Автоматски споено мислење:

Да пошто Иван и Ставрогин се попрости од мудроста на Зосима.
И се сатирични. Тој младоста ја поминал така и со такви ликови затоа и се толку детални но во староста знаел колку е бесцелен и мизерен тој живот.
Затоа тој има само критика кон атеизмот, нихилизмот и комунизмот.
Жалам, Достоевски бил верник.
Повеќето критичари сметаат дека антихероите на Достоевски како јунакот од подземјето, Расколников, Ставрогин, Иван се многу поавтентични и поинтензивни ликови од неговите позитивни ликови. На крајот на краиштата, потполно е неважно дали Достоевски бил верник или не, неговите ликови имаат независен живот од неговиот.
 

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.521
Поени од реакции
1.562
Не се бламирај, почнуваш да се бламираш, и тоа сериозно. Верата на Достоевски е прилично дискутирана работа низ историјата на книжевноста, и не постои консензус дека бил верник. Постојат сведоштва дека кога го пишувал богухулието на Иван, или на Ставрогин, зборовите сами му доаѓале, а кога се обидувал да портретира ликови на верници, како ликот на Отец Зосима, поприлично се мачел.
Ова од кое дупе го изваде?

Постојат неколку извори кои ја дискутираат посветената православна христијанска вера на Фјодор Достоевски. Еве неколку клучни референци:
  1. Биографии: Многу биографии на Достоевски обезбедуваат увид во неговите религиозни верувања и нивното влијание врз неговите дела. На пример:
    • "Dostoevsky: A Writer in His Time" од Џозеф Френк.
    • "Dostoevsky: The Miraculous Years, 1865-1871" од Џозеф Френк.
  2. Сопствените пишувања на Достоевски: Романите и личните писма на Достоевски откриваат неговата длабока поврзаност со христијанството. Во "Браќа Карамазови," посебно во поглавјата со ликот на Старецот Зосима, Достоевски ги истражува своите религиозни идеи длабоко. Неговите писма исто така често дискутираат за неговата вера и нејзиното влијание врз неговиот живот и работа.
  3. Литературна критика: Многу научници ги анализираат делата на Достоевски преку призмата на неговите религиозни верувања. На пример:
    • "Dostoevsky and the Christian Tradition" уредено од Џорџ Патисон и Дајан Оенинг Томпсон.
    • "The Grand Inquisitor: With Related Chapters from The Brothers Karamazov" од Фјодор Достоевски, со вовед од Чарлс Б. Гинион, кое вклучува анализа на религиозните теми во текстот.
  4. Историски контекст: Разбирањето на религиозниот контекст на Русија во 19-тиот век и улогата на Руската православна црква може да обезбеди дополнителен увид во верата на Достоевски. Дела на оваа тема вклучуваат:
    • "A History of Russian Christianity" од Даниел Х. Шубин.
Овие извори заедно обезбедуваат сеопфатен поглед на посветената православна христијанска вера на Достоевски и нејзиното длабоко влијание врз неговиот живот и литературни дела.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom