Христијански свадбени обичаи

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
Кај нас има многу обичаи на свадбите. мене ми се прилично интересни и најчесто варираат од крај во крај.. интересно ми изгледа тоа со погачата-сваќа во Охридско
Какви свадбени обичаи се практикуваат во вашиот крај?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Можеби подобар наслов би бил НАРОДНИ обичаи отколку ХРИСТИЈАНСКИ, пошто христијански подразбира обреди кои ги пропишува црквата и тие се исти за цела (во овој случај) Македонија а НАРОДНИТЕ можат да варираат од карј во крај.
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
па да.. али се различни пак од муслиманските
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
па да.. али се различни пак од муслиманските
Па ваљд и муслиманите се народ, и нивните обичаи се НАРОДНИ а обредите се пропишани од нивната вера. Јас не знам дал во ХРИСТИЈАНСКИ обичај спаѓа ритуално бричење на зетот и каде во Библијата то гоима? или невестата да крени машко дете пред да влези во куќата, или правење бовчи.... то како ХРИСТИЈАНСКИ обреди не постои, постојат само како НАРОДНИ.
 
Член од
18 април 2008
Мислења
876
Поени од реакции
213
ајде доста се карате па и вие...иако мора да кажам дека сум на страната на лет3:toe::kesa:

он топик : знам бајги обичаи ( бил сум девер САМО на 4 свадби ) ама најинтеренсен ми е кога треба да и сечеш косата на невестата и ( најчесто преку медаљон со дупче на средината ) ама последнио пат ( 5ти мислам ) тргнеш паричката и отпасеш ја колку шо можеш повеќе и тоа ептен до корено....и после бегаш колку те држат нозите....а невестата е у пм изнервирана ( пошо незнае дека ќе и иде целата коса ) оти повеќето се нели млади/шмизли и не знаат за овај обичај... ама овоа стрварно не сте свесни колку е смешно....уф само кога ќе ми текне....
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Не е карање, али се што не е опишано и запишано во Библијата и црковните книги како обреди при свадби се ПАГАНСКИ обичаи кои преживеале до денес. Не можиме да речиме и дека на пример носење на храна на гробишта или бдеење се ХРИСТИЈАНСКИ обичаи, тоа се ПАГАНСКИ кои опстанале во НАРОДОТ и који и денес ги упразнува. Се знае точно што и како треба да се венчат двајца по ХРИСТИЈАНСКИ, црковни правила, се што е надвор од тоа е и надвор од христијанството и е веќе народен обичај кој најчесто води порекло од паганското минато.

(Истото важи и за муслиманите)
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Негде е најдобро да си кум, :vozbud: ја имаш честа прв да ја пробаш невестата.:toe:
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
Негде е најдобро да си кум, :vozbud: ја имаш честа прв да ја пробаш невестата.:toe:
По најмодерно е зетот да го пробаш! :pos::pos:
Инаку на темата: нешто од обичаи сакам чисто како симболика на верата, а нешто ми е толку бесмислено и несоодветно пр. обичајот да се кити зетот со пари (мислам дека кумановски обичај или бар од тој крај).
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Обичаите се од народот а не од црквата. Се знае тоа црковното, другото се зависи од кој крај си. :D

Леле нон-стоп има вакви теми!!! Еднаш на 100 години ќе навратам и секогаш има некоја тема од овој тип. :D

Али супер, може веќе ќе се почне да се разликува обичај од тоа црковното. :D

А сега за обичаите... по по по некој мисли да се мажи/жени:je:... ? да не грешам?
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Мене интересни ми се нашите обичаи ама само за следење, не би сакала таква свадба (ама тоа сум јас :baeh:)... значи заклучок: имаме од најинтересни до некои навистина непотребни адети... мене поголемиот дел од обичаите ми се интересни, но би ги исфрлила оние завршните, ако можам така да се изразам, адети или поточно кога после свадбата невестата треба да оди во домот на новопечениот маж... е сега не ги знам многу добро затоа не ни почнувам да ги објаснувам али стварно тие адети ми се непотребни и не ми се свиѓаат... додека пак сите други ми се супер... :)))
 
Ј

јовица11

Гостин
Мене ми се во ред нашите обичаи,кога јас ќе се женам немам ништо против тоа да биде традиционална свадба
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Јас не прочитав ниеден христијански "обичај" досега...можеби затоа што ги нема...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
А што вели Библијата за тоа, кои прописи и обреди спрема неа мора да се изведат за да бракот биди навистина со божји благослов??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom