Хост со сервери во македонија?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Јас сум мноооогу пијан или убаво видов... 40.000 денари за една година хост ? :vozbud:
А јас сега се спремам да земам хост 50MB за 1 година за 500 денари :vozbud:
Толку е бе, 600 и кусур евра. Зошто е толку скапо кај нас, навистина не ми е јасно.
 
P

Princ

Гостин
Толку е бе, 600 и кусур евра. Зошто е толку скапо кај нас, навистина не ми е јасно.
И јас едно време се чудев на истото, ама мислам дека како причини би биле
1. Не им е примарна дејност тоа... имаат многу други дејности, оваа им е најсопредната. Па ко воли нек изволи.
2. Исто така, хостираат исклучиво фирми.
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Шит работа е ова... јас се мислев дали да зимам мини пакет за една 1 или за 2 години 50MB...

1 година 499ден.
2 години 998ден.

:vozbud:
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Шит работа е ова... јас се мислев дали да зимам мини пакет за една 1 или за 2 години 50MB...

1 година 499ден.
2 години 998ден.

:vozbud:
Ама добро, колку и да е голема разликата во цените, сепак има разлика и во понудите. Ако имаш повеќе информации за овие хост пакети, пиши овде па да споредиме :)
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Ама добро, колку и да е голема разликата во цените, сепак има разлика и во понудите. Ако имаш повеќе информации за овие хост пакети, пиши овде па да споредиме :)
Да не ја еркламирам фирмата, еве само "инфо"...


 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
ај не одете оффтопик - ќе ве бришам ...
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
http://iweb.com/web-hosting/compare/
А што викате за овој пакет? Некои 84 долари за една година ќе ме чини за неограничени услови (600гб:D) Веќе имам ваков хост купено од www.webhostingpad.com ама како што реков, се зголеми посетеноста на форумот и почна да отвара поспоро, па во иднина ако се зголеми уште посетеноста, тек тогаш ќе треба 5 минути за да отвори страна. Цената за продолжување на договорот е 48долари со гратис домен за 1 година.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
http://iweb.com/web-hosting/compare/
А што викате за овој пакет? Некои 84 долари за една година ќе ме чини за неограничени услови (600гб:D) Веќе имам ваков хост купено од www.webhostingpad.com ама како што реков, се зголеми посетеноста на форумот и почна да отвара поспоро, па во иднина ако се зголеми уште посетеноста, тек тогаш ќе треба 5 минути за да отвори страна. Цената за продолжување на договорот е 48долари со гратис домен за 1 година.

Вака да те прашам, колкава е посетеноста и дали се работи за форум или слично кај што треба голема процесорска моќ.

Ако немаш баш големи барања земи некој VPS virtual private server.

На пример http://www.dreamhost.com/ имаат private servers, каде од 15$ месечно добиваш 150mhz и 150mb рам dedicated за тебе, се разбира сето е burstable ако имаш потреба и зема повеќе.

Во панелот имаш слајдер ако месецот имаш многу посети да скалираш до 270$ месечно за 2,7ghz и 2,7gb ram, ако во моментот качиш голема посетеност.

Се друго е неограничено. Се разбира ова не е како прав dedicated сервер, ама е меџирано, лесно скалира и ќе си платиш спрема потребите во месецот.
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Бидејќи од сервери во МК стана ова за општо правење паметен и попаметен - ќе иде клуч темава.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom