Хост со сервери во македонија?

Статус
Затворена за нови мислења.

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Ме интересира какви понуди има од македонскиве хостинг компании за линукс сервер, кои цени ги нудат на годишно ниво?
Најбитно што ми треба е серверот да е тука во МАКЕДОНИЈА, не во америка па да ми препродаваат... Сакам кога имаат провајдериве проблеми со надворешните линкови (а тоа е многу често) сајтот мене пак да ми работи и да го отвара прилично брзо.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
403
Поени од реакции
7
Па сите наши провајдери нудат хостинг.
е сега колку се добри тоа прашање е.
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
И секако биди спремен да платиш многу повеќе ...
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Сепак не добив конкретен предлог, линк до некој сајт да се информирам повеќе...
Знам еден куп македонски хостинг компании, али сите продаваат муда за бубрези, ќе купат еден Resseler акаунт за 10 долари месечно и ајде македонски хост направиле во македонија, а уствари пак серверот е во америка.

И секако биди спремен да платиш многу повеќе ...
Колку би било тоа повеќе? Одприлика за 1гб простор за 1 година колку би коштало? Некако најискусен си во оваа област па од тебе и очекував мислење и совет за ова што го барам.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
403
Поени од реакции
7
еве за оннет
http://biz.on.net.mk/package/69

а на т-хоум сајтот ти да одиш да се снајдиш
за да ги збунат луѓето ли го правеле и за што којзнае

еве едвај најдов
http://www.telekom.mk/business/?z=1097
само со search на тиа нивниот сајт може да се снајдиш
 
P

Princ

Гостин
Колку би било тоа повеќе? Одприлика за 1гб простор за 1 година колку би коштало? Некако најискусен си во оваа област па од тебе и очекував мислење и совет за ова што го барам.
Не сум искусен како Бидиков ама не треба да сум Ајнштајн за да можам да ти одговорам дека во МТ 1500 MB простор со 35 GB месечен трансфер ќе те кошта 46.020 денари годишно со ДДВ а во оннет пакет со ист простор а 40 GB месечен трансфер ќе те чини 32.400 денари годишно без ДДВ.
Решив да не ставам смајли на овој пост и ќе издржам па што сака нека биде.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Не сум искусен како Бидиков ама не треба да сум Ајнштајн за да можам да ти одговорам дека во МТ 1500 MB простор со 35 GB месечен трансфер ќе те кошта 46.020 денари годишно со ДДВ а во оннет пакет со ист простор а 40 GB месечен трансфер ќе те чини 32.400 денари годишно без ДДВ.
Решив да не ставам смајли на овој пост и ќе издржам па што сака нека биде.
WOW не очекував до волку. Ако странски чини одприлика 2500-3000 денари па нагоре за пакети над 100гб, очекував кај нас да е дупло. Испадна дека е х10 во најблага варијанта:S.
Сепак фала на сите за помошта :smir:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.124
Поени од реакции
17.913
Земи си некое убо дедикејт серверче во САД, нема поарни цени никаде.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Па дај некој линк препорачај некој добар. Овој ние што го имавме добар ни беше до скоро, али се зголеми посетеноста и почнува да кочи, а и договорот за 1 недела ни истекува.
 
P

Princ

Гостин
40.000 поделено со 12 = 3333 денари... тешко дека за тие пари ќе најдеш дедикејтед. Ако имаш спремно најмалку $150 месечно, можеш да почнеш да ги разгледуваш ThePlanet (www.theplanet.com) или iWeb (www.iweb.com), така како најпознати, ако има некој подобри предлози нека каже. Иначе ако не знаеш да менаџираш дедикејтед, пази да е менаџиран од нив, иако тоа ќе ја дуплира цената на серверот.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Член од
8 август 2008
Мислења
447
Поени од реакции
17
prohost у македонија им се хостовите ?. Мислам дека се resеiler на некој амерички хост како сите друго што прават у мк.
 
P

Princ

Гостин
Не се во америка или македонија серверите... во Германија се, и не се никакви реселери, тоа не доаѓа ни под знак прашалник :)
А и ProHost не нудат дедикејтед сервери... така да не знам како би влегле во муабетов.
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Јас сум мноооогу пијан или убаво видов... 40.000 денари за една година хост ? :vozbud:
А јас сега се спремам да земам хост 50MB за 1 година за 500 денари :vozbud:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom