Хомосексуалност (општо)

Дали ги оправдувате хомосексуалните врски,бракови и посвојувањето на деца од страна на хомосексуалци


  • Вкупно гласачи
    1.123
Член од
26 април 2014
Мислења
29
Поени од реакции
47
Ако гледаш така тогаш ни стерилните хетеросексуалци не треба да прават инвитро оплодување, бидејќи нели така природата ги создала да бидат и не ни треба да се размножуваат ниту да посвојуваат. Толку глупости лупаш што не си ни свесен. Во ова модерно општество штом и дадена приликата на геј луѓе да имаат дете тогаш треба да им биде дозволено. Или како е подобро еден маж да има жена и деца и на страна да се гледа со мажи, зарем така е подобро? Твоите глупави ставови и начини да го оправдаш она што го кажуваш се доста глупи, смисли нови.
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
579
Поени од реакции
831
Види ги бе циркус си прават,на ваков ден каде цела држава масовно се ангажира да се направат донации за помош од поплавите во соседството,овие го тупат и некоја си правда бараат...
http://24vesti.mk/odbelezhan-megjunarodniot-den-za-borba-protiv-homofobija
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Види ги бе циркус си прават,на ваков ден каде цела држава масовно се ангажира да се направат донации за помош од поплавите во соседството,овие го тупат и некоја си правда бараат...
http://24vesti.mk/odbelezhan-megjunarodniot-den-za-borba-protiv-homofobija
Да бидеме реални, да не беше таа ситуација со Србија, за нешто друго ќе сереше зошто имало таков настан воопшто.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.144
Поени од реакции
21.783
Ако гледаш така тогаш ни стерилните хетеросексуалци не треба да прават инвитро оплодување, бидејќи нели така природата ги создала да бидат и не ни треба да се размножуваат ниту да посвојуваат. Толку глупости лупаш што не си ни свесен. Во ова модерно општество штом и дадена приликата на геј луѓе да имаат дете тогаш треба да им биде дозволено. Или како е подобро еден маж да има жена и деца и на страна да се гледа со мажи, зарем така е подобро? Твоите глупави ставови и начини да го оправдаш она што го кажуваш се доста глупи, смисли нови.
Сега ти ако си благо ретардирана од тоа воздухот таму или храната никој не ти е крив, посебно не јас. Кој дел не го сфати од тоа дека природно машко со машко и жена со жена неможи да имаат потомок. Зборуваме ние тука дека тие се слепа улица во еволуцијата на човечкиот род, грешка на природата. Зборуваме дали се нормални како и сите други луѓе на планетата. Не зборуваме колку напреднала медицината, не зборуваме за донори, за банки на сперма и за кукавички јајца. Искрено незнам колку постови треба да ти се напишат за да конечно ти влезе во таа твоја либерална црпка.
И никој не му брани на лезбејка да затрудни инвитро или на педер да донира сперма или да замижи и да речи мечка страв педер не страв и да ја затрудни некоја. Модерното општество дало прилика на луѓето општо а не специфично на педерите да имаат дете и тоа на начин што вака така пак ке спојат машки спрематозоид и женска јајце клетка. Онака како и смислила природата дека треба да биди само со мала помош. Тие тука само се шлепаат, пошто ако не е тој начин никако поинаку нема да можат да се репродуцираат како нормалните луѓе или на начин на кој тие сметаат дека е природно и нормално, во случајот маж со маж и жена со жена. Така да моите ставови не се глупи туку тебе толку ти се можностите.
Ајде сега пак во новиот пост објасни ми за напредокот на медицината, ете можиш и за овцата Доли или како се викаше и да објаснуваш и со тоа да си ја докажиш твојата глупа теза дека утре ако сакаш сама ке се клонираш и како е тоа природно и нормално пошто нели медицината напреднала.
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
3.831
Поени од реакции
3.616
Што им фали на педерите?
Исти права со стрејт луѓето. 99% од тие што викаш дека се вработени итн. се преправаат дека се стрејт само за да нема реперкуции врз нив од општеството генерално гледано. Законот за антидискриминација не ги штити, ниту пак институциите. Друго да беше се ок ќе можеа парови слободно да шетат на улица држејќи се за рака без некој да ги нападне вербално или физички.
Немаат право на брак и сите бенефиции кои следат со бракот. Немаат право дете да посвојат. Да продолжам да набројувам?
Муабети од типот нека прават што сакат само да не ги гледам не држат вода. Ти можеш со женати да одиш слободно кај сакаш без било што да ти преречат па така и сите останати сакаат.
Епа нека не се преправаат,нека излезат тие што се педери и нека кажат што сакаат. А не да ми пуштаат платеници кој ќе зборат место нив.
И немој молимте ќе ги нападнеле.Го гледам Кочо цел искршен е од тепање.
Ко пички под кошули,чекаат некој друг да се бори за нив,нека се залапаат у сред центар па јас прв ќе ги бранам. Ама ајде нека излезат.
Неќат да излезат,убаво им така.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Епа нека не се преправаат,нека излезат тие што се педери и нека кажат што сакаат. А не да ми пуштаат платеници кој ќе зборат место нив.
И немој молимте ќе ги нападнеле.Го гледам Кочо цел искршен е од тепање.
Кочо е платеник, од типот за кој што коментираш, затоа барем сега моментално не е чепкан (иако тврди дека во минатото и он бил физички малтретиран, лично немам причина да се сомневам), но ред други луѓе и тоа како се тепани. Не очекувам некој ко тебе да се грижи за тие факти, бидејќи пречат во тезите.

Ко пички под кошули,чекаат некој друг да се бори за нив,нека се залапаат у сред центар па јас прв ќе ги бранам. Ама ајде нека излезат.
Неќат да излезат,убаво им така.
Сме излегле, и голем дел си добија физички третман. Ти под кој камен хибернираше па што прашуваш?
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.680
Поени од реакции
11.054
[DOUBLEPOST=1400495500][/DOUBLEPOST]
Види ги бе циркус си прават,на ваков ден каде цела држава масовно се ангажира да се направат донации за помош од поплавите во соседството,овие го тупат и некоја си правда бараат...
http://24vesti.mk/odbelezhan-megjunarodniot-den-za-borba-protiv-homofobija
Кај нас не владее хомофобија. Значи народот не се плаши од геј луѓе.
Тоа самите си го наметнаа за поголем медиумски притисок.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
[DOUBLEPOST=1400495500][/DOUBLEPOST]
Кај нас не владее хомофобија. Значи народот не се плаши од геј луѓе.
Тоа самите си го наметнаа за поголем медиумски притисок.
Билбордине и фаците на нив и мене ми ствараат хомофобија што ја немав, па кога ќе видиш само контра ефект се направи.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
[DOUBLEPOST=1400495500][/DOUBLEPOST]
Кај нас не владее хомофобија. Значи народот не се плаши од геј луѓе.
Тоа самите си го наметнаа за поголем медиумски притисок.
Стравот се изразува на различни начини. не значи исклучиво изолација и избегнување итн.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.680
Поени од реакции
11.054
Стравот се изразува на различни начини. не значи исклучиво изолација и избегнување итн.
Мислам дека овде станува збор за страв на маргинализираната заедница од страна на општеството во кое живее и како е прифатена од истото.
Од друга страна не ми се допаѓа тоа што голем дел од геј популацијата која глуми интелектуалци наспроти простото население кое живее овде и проповеда некоја чудна демагогија каде сите нивни неистомисленици ги става на кантарот едно скалило подоле, со што автоматски се побиваат самите себе и правдата која ја бараат (а нели бараат не-дискриминација). Фрката е што проблемот лежи во власта која и покрај реформите за образование, ништо и не смени на големо за да го прошири видикот на обичниот граѓанин со што се јавуваат тензии и препирања помеѓу двете заедници.
Ама сепак луѓево не се хомофоби, повеќе геј популацијата покажува стрејтофобија и однапред осудува што не е ок, со што паѓа на исто дереџе со тие кои ги прават дивјаци. вакви или онакви. Како ние во целина да им сме криви што не се прифатени.
 
Член од
26 април 2014
Мислења
29
Поени од реакции
47
Прво во машки род ми се обраќај, а не во женски. Друго викаш дека со самото тоа што двајца мажи или две жени меѓу себе по природен пат не можат да имаат деца немаат право ни да посвојат ни ништо, па затоа ти велам времињата се менуваат и начините за добивање на дете исто така но било кој напредок е успорен од такви конзерви како тебе. Се додека не прифатиш во какво време живееме, ќе си останаш во конзерва како една обична сардина и со интелигенцијата на сардина. Дека е генетска грешка немаш докази тоа можеш да си го мислеш само, генетска грешка е дауновиот синдром на пример ама сексуалната ориентација не, полот не ја одредува сексуалната ориентација и ова ќе го тврдам секогаш кога вакви како тебе ќе се обидат да мудруваат, да збореше за бајки од типот господ ова господ она ќе ти одговараше повеќе отколку да зборуваш за генетски грешки.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Ама сепак луѓево не се хомофоби, повеќе геј популацијата покажува стрејтофобија и однапред осудува што не е ок, со што паѓа на исто дереџе со тие кои ги прават дивјаци. вакви или онакви. Како ние во целина да им сме криви што не се прифатени.
Се согласувам со голем дел од тоа што пиша, мислам дека дел од таа група за која збориш, се овие што се мотаат по социјалниве мрежи, што ги има на некакви промоции, фан страни на фејсбук итн. и овие новиве (за кои Илумиус има коментирано, сега што се дел од анти-геј кампањиве).

Сега за цитираниот дел - Дека има такви, има. Ама за стрејтофобија кога збориме навистина постои страв, во традиционална смисла. Затоа имаш хомосексуалци кои се пријатели само со девојки или други хомосексуалци. Од разговори со некои од нив сум добил впечаток дека имаат страв (и да бидеме реални, голем број стрејт луѓе [особено мажи] не би прифатиле хомосексуалец ко пријател, можеш и чисто само од темава да го заклучиш тоа, ништо друго не ти треба).

Јас лично, други геј лица освен мене што ги познавам се многу малку, а и грото од тие ми се само познаници. А поблиските пријатели и другари се сите стрејт (поголемиот дел од нив знаат за мене). Ама јас сум изолиран случај, горе доле повеќето од тие пријатели ми се луѓе со кои сум одбрал да дружам (други си прекинал да ги дружиш, трети тебе ти свртеле грб итн.), онака поселективно. Луѓево во голем дел си имаат предрасуди (ај да не речам хомофобија, дека не било страв во традиционална смисла), ама активно дискриминираат. Прашањето кога тогаш мора да дојде на ред да се реши, владава си водат кампањи за еднаквост, билборди толкави опнати на секој булевар, ама не и одредени други групи да ги вметнат во тие пропаганди и кампањи. Глупо е да се залагаш за еднаквост некаква, а од страна спротивното го правиш - едан ебан закон за анти-дискриминација да не му направат ревизија, мислам, трагедија е (да не зборам за друго). Ако сакаат држава со малцинаства и маргинализирани групи кои би имале еднаков третман и би биле интегрирани, погрешна стратегија играат.
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
3.831
Поени од реакции
3.616
Кочо е платеник, од типот за кој што коментираш, затоа барем сега моментално не е чепкан (иако тврди дека во минатото и он бил физички малтретиран, лично немам причина да се сомневам), но ред други луѓе и тоа како се тепани. Не очекувам некој ко тебе да се грижи за тие факти, бидејќи пречат во тезите.



Сме излегле, и голем дел си добија физички третман. Ти под кој камен хибернираше па што прашуваш?
До сега во живот не сум слушнал дека некој истепале пошто е геј кај нас у Македонија.Али добро,ти пратиш повеќе тоа па имаш поише информации. Него еве вчера имаше емисија кај онаа бабана Петрушевска со Фифи и Боки. Е таквите ликови прават кај луѓето омраза,пошто се накази. Ако си геј немора нели да имаш перика и да ставаш цицки. Епа овие ликови се такви и незнам дали намерно се пуштаат у етер или не али тоа вие треба да си го решите пошто они ја прават сликата за геј популацијата. Место да побарате да се појавите во емисија 2-3ца нормално облечени како што сте и да зборите отворено а не да искачаат такви накази како фифи и боки,е до тогаш народот ќе мисли дека детето што сакате да го постоите ќе личи на фифи .И тоа нема да го дозволи нормално. Грешни луѓе ви ја прават сликата,за тоа вие треба да си се изборите, ние ништо не сме ви криви тука.
 
Член од
26 април 2014
Мислења
29
Поени од реакции
47
До сега во живот не сум слушнал дека некој истепале пошто е геј кај нас у Македонија.Али добро,ти пратиш повеќе тоа па имаш поише информации. Него еве вчера имаше емисија кај онаа бабана Петрушевска со Фифи и Боки. Е таквите ликови прават кај луѓето омраза,пошто се накази. Ако си геј немора нели да имаш перика и да ставаш цицки. Епа овие ликови се такви и незнам дали намерно се пуштаат у етер или не али тоа вие треба да си го решите пошто они ја прават сликата за геј популацијата. Место да побарате да се појавите во емисија 2-3ца нормално облечени како што сте и да зборите отворено а не да искачаат такви накази како фифи и боки,е до тогаш народот ќе мисли дека детето што сакате да го постоите ќе личи на фифи .И тоа нема да го дозволи нормално. Грешни луѓе ви ја прават сликата,за тоа вие треба да си се изборите, ние ништо не сме ви криви тука.
И јас понекогаш го помислувам истото но работата е што тие претставуваат една цела заедница, ЛГБТИ. Фифи ќе го менува полот значи транссексуалец ќе биде, Боки е трансвестит со оглед на тоа што се облекува како спротивниот пол. Просто се осеќа како жена и затоа така прави, не се сите геј мажи осеќаат како жени па да менуваат пол или да сакаат да облекуваат женска облека. Се додека луѓето толку лесно се гадат се дотогаш нема да има напредок во општеството.
 
Член од
19 март 2012
Мислења
1.439
Поени од реакции
3.810
И јас понекогаш го помислувам истото но работата е што тие претставуваат една цела заедница, ЛГБТИ. Фифи ќе го менува полот значи транссексуалец ќе биде, Боки е трансвестит со оглед на тоа што се облекува како спротивниот пол. Просто се осеќа како жена и затоа така прави, не се сите геј мажи осеќаат како жени па да менуваат пол или да сакаат да облекуваат женска облека. Се додека луѓето толку лесно се гадат се дотогаш нема да има напредок во општеството.

Не е проблемот само во лесното гадење. Проблемот е што единствени кои што имаат активна медиумска застапеност во МК се Фифи и Боки и фактички целата македонска јавност е изложена само на она што тие двајца го презентираат, а нивната презентација реално и не е којзнае што. Со таквото нивно експонирање (особено она на Боки) се создава погрешна слика која на крајот на денот бидува општо прифатена како вистина. Муабет да не правиме дека хејтот кон Боки ќе беше упола намален да имаше човекот барем грам манири.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom