Хоби: изработување накит

Christian Lovato

stonecold
Член од
2 април 2012
Мислења
601
Поени од реакции
272
А има некои фолии специјални ? :)
idk :D абе ни јас незнам што користам, ќе одам ќе изнакупам ништо и пак незнам ништо каде ми е.Ти викам пробај со обична фолија,или од тие хартиите украсни за навлачување на книги :D или пак што ги користат во цвеќарите за поклоните...има разни дизајни така да можеш да си одбереш во кој стил сакаш! Инаку така ми се има случено со фолии што се само како тенки најлончиња(светкави со глупости) и лепак ќе им ставиш и одма ќе се соберат околу лепакот.
 
R

Rockstar90

Гостин
Каде можам да најдам ефтини клешти кои служат при изработка на накит? Има на бит пазар?
 
Член од
1 март 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
Член од
22 јули 2014
Мислења
621
Поени од реакции
766
Дрво од папие-маше, како излог за накит....
[DOUBLEPOST=1419411295][/DOUBLEPOST]Има магазин специјализиран за накит Beads Bee, веројатно има инструкции и идеи...Може да се симнат броеви од ТУКА.
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2014
Мислења
621
Поени од реакции
766
Многу ценето нешто во светот на модата моментално е комбинација од деликатен текстил (кашмир, свила, шифон и сл) со мониста.
Тука веќе има многу рачен труд...Одбирам рандом слика, чисто да се знае...
Книги за тие што сакаат да учат на овој сајт, во пребарај Beading или fashion beading....Повеќе слики на гугл, треба да пребарате одприлика вака all over beaded dress...
Нема врска со темата, но чисто да се знае...сепак со монисти се работи....
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Ти го изработи? Дали постојт негде на интернет нешто ко објаснување во чекори за вакви и слични фигури? Јас знам да плетам само обични четвртасти како ова:


А ме интересират како се прават други фигури, поготово овие:

 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Ти го изработи? Дали постојт негде на интернет нешто ко објаснување во чекори за вакви и слични фигури? Јас знам да плетам само обични четвртасти како ова:


А ме интересират како се прават други фигури, поготово овие:

Друже, туторијали на јутјуб има милион, само треба трпение додека повториваш чекори во плетењето, заебано е ако немаш искуство, многу е нервозно.
Еве нешто од мене:
Ова се Беглери (мислам има таква тема отворено) од две monkey's fists.
35.jpg
Овие јас си ги направив за да си закачувам ствари на каишот со карабинери или diamond knots.
2314.jpg
Овие се манки фист очигледно.
234.jpg 1243.jpg
 
Член од
25 јануари 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
Ах мојата опсесија...:)
Почнав да изработувам накит пред околу 3 години, од никакви матерјали. На пример: капачиња од пенкала, федерчиња, стапчиња од лижавче и сл:) Најчудно е тоа што беа бајаги слатки:)
Од кога посериозно се заинтересирав, почнав да купувам матерјали од една специјализирана продавничка близу Соборна. Иако се скапи, морам...нема друг избор:)
Пасија ми се обетките, најчесто ги правам онака...ОГРОМНИ:) Користам масивни матерјали како синџири, безопасни и големи дрвени топчиња со што обетките добиваат груб, а (за мене) специфичен и убав изглед.
Пред две лета повеќе од половина рака ми беше наврзана во конци, вуници и слични бабинско-креативни меки чуда:)
И така...:)
А каде поточно се наоѓа таа продавница и како се вика?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom