Хоби: изработување накит

Шмизличка

Let the good things roll
Член од
11 мај 2007
Мислења
355
Поени од реакции
4
Ме интересира дали некој од форумов има хоби да изработува накит или нешто слично. Јас изработувам многу често, и многу од нив си ги носам. Па ако има таков нека пише да споделиме искуства ова-она. дали изработува од монистри, пластелин за правење монистри или има некој друг начин. Од каде купува такви работи за правење ланчиња, обетки и слично. Дали можеби ги продава или пак си ги чува за себе. Пишете...
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Јас порано со другарките од маало правевме алки, ланчиња и прстени од монистра и после ги продававме...:pos: Aх што убави времиња беа тоа...:pos:
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Пластелин? Не изгледа то многу ефтино , јас сакам бижутерија ама незнам да ја изработам и најчесто ќе си смилам модел и после го барам и сличен наоѓам готов
 

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
порано си правев белегзии од танок конец, од оној за везење што е, во повеќе бои и танки, а боите идеа накосо, и од мониста ама помалку ги имам нив, и сите си ги чувам ама поретко ги носам, скоро никогаш.
 

joki

Погана Паганка
Член од
1 февруари 2006
Мислења
1.054
Поени од реакции
16
Ах мојата опсесија...:)
Почнав да изработувам накит пред околу 3 години, од никакви матерјали. На пример: капачиња од пенкала, федерчиња, стапчиња од лижавче и сл:) Најчудно е тоа што беа бајаги слатки:)
Од кога посериозно се заинтересирав, почнав да купувам матерјали од една специјализирана продавничка близу Соборна. Иако се скапи, морам...нема друг избор:)
Пасија ми се обетките, најчесто ги правам онака...ОГРОМНИ:) Користам масивни матерјали како синџири, безопасни и големи дрвени топчиња со што обетките добиваат груб, а (за мене) специфичен и убав изглед.
Пред две лета повеќе од половина рака ми беше наврзана во конци, вуници и слични бабинско-креативни меки чуда:)
И така...:)
 

Шмизличка

Let the good things roll
Член од
11 мај 2007
Мислења
355
Поени од реакции
4
ragazza напиша:
Пластелин? Не изгледа то многу ефтино , јас сакам бижутерија ама незнам да ја изработам и најчесто ќе си смилам модел и после го барам и сличен наоѓам готов
Па и не е ефтино...тоа е специјален пластелин што се купува во мала количина незнам сега точно грамажа и една таква коцкичка е одприлика 200 денари. Се употребува речиси и само за правење накит па се пече итн итн...
 

Шмизличка

Let the good things roll
Член од
11 мај 2007
Мислења
355
Поени од реакции
4
[
Од кога посериозно се заинтересирав, почнав да купувам матерјали од една специјализирана продавничка близу Соборна. Иако се скапи, морам...нема друг избор:)


Е, да и ја купувам од таму. Сега ако незнаеш истите тие имаат отворено уште една продавница близу Корчагин. Ама нема ништо поразлично истите работи ги има во двете продавнички. И по иста цена се.
 

MaRiNa`Oh

стара школа
Член од
26 март 2005
Мислења
3.484
Поени од реакции
28
joki напиша:
Ах мојата опсесија...:)
Почнав да изработувам накит пред околу 3 години, од никакви матерјали. На пример: капачиња од пенкала, федерчиња, стапчиња од лижавче и сл:) Најчудно е тоа што беа бајаги слатки:)
Од кога посериозно се заинтересирав, почнав да купувам матерјали од една специјализирана продавничка близу Соборна. Иако се скапи, морам...нема друг избор:)
Пасија ми се обетките, најчесто ги правам онака...ОГРОМНИ:) Користам масивни матерјали како синџири, безопасни и големи дрвени топчиња со што обетките добиваат груб, а (за мене) специфичен и убав изглед.
Пред две лета повеќе од половина рака ми беше наврзана во конци, вуници и слични бабинско-креативни меки чуда:)
И така...:)
Абе тогаш беше хипик :D чекам да ми ДАЈШ НЕШО ШО ИМАШ НАПРАЕНО зш се преубај! Тенкју вери мач.
 
Член од
3 јуни 2007
Мислења
2
Поени од реакции
3
koga sme veke kaj irabotuvanjeto nakit,i jas po malce taka se zanimavam so taa rabota.samo sto jas pravam od glina-mol ja pecam,ja bojam i na kraj ja lakiram,normalno za da ne se brise bojata.dosea site takvi sitni i slatki raboti sto gi imam napraveno se very cool.pa zenska nastavi ti so taa raboticka(zanaet) :) sto si ja imas pocnato,i vidi do kaj ke teras. srekno...
 
V

Viktoranius

Гостин
Е тоа не е за луге како мене...многу пипава работа ако ти избега нешто од рака и нервоза:pos2: :pos2:...не не дефинитивно не е за мене тоа :helou:
 
Член од
25 август 2006
Мислења
336
Поени од реакции
6
Е, да и ја купувам од таму. Сега ако незнаеш истите тие имаат отворено уште една продавница близу Корчагин. Ама нема ништо поразлично истите работи ги има во двете продавнички. И по иста цена се.
A кај се наоѓаат поточно тие продавници??
Јас порано глдав материјали во една продавница во Капиштец карши Беверли ама ја затворија па незнам сега дали е преместена на друго место...има некој таква информација?
 
Член од
27 август 2007
Мислења
129
Поени од реакции
6
jas... od na baba mi vunicite i koncite si pravam alki so iminja... do sega imam prodadeno okolu 17 a okolu 10 si iam za mene posebno posveteno:pipi: a ponekogas od taka narecenite Shljokici ili monistri kako sakate si izrabotuvam pre pre premnogu obetki... Lancinja iskreno..MRAZAM.....
 

tiffany

Тифаниум
Член од
20 мај 2007
Мислења
742
Поени од реакции
13
Првата продавница што јас ја знам и од каде што купувам дооооолго време е во уличката покрај King Burger.Помини од таму не можеш да ја утнеш.Скапичко е малку,ама на крајот се исплати.Само ти имаш таков накит,никој друг,твој труд,твоја работа.Сите мои обетки и ланчиња си ги сакам намногу,сите би ги ставила одеднаш.А другата продавница кај Корчагин (ова е малку трачарско) отворена е од девојката со која соработувал типот од оваа кај King Burger.Значи пукнал филмот и се разделиле (ако грешам,се извинувам).Продавницата на девојката се наога во зградата до ЗОИЛ,се гледа од главната улица.
Имам и глинамол ама треба повеќе да се заинтересирам за изработката.
 

Marinka

~petit etoile dans mon coeur~
Член од
7 март 2007
Мислења
590
Поени од реакции
2
Еве ги моите, обично си правам кога ми треба некоја деликатна боја или некоја чукната комбинација. Ништо посебно, ама мој се и си ги сакам хаха :vozbud:









Има некои интересни кои ги пропуштив, ама кога ќе ги најдам ќе ги сликнам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom