Хип хоп културата во Македонија

П

Паган-др

Гостин
Веќе ти спомнав - Деки о2 и Нож

Нож

"Верувај Нож те сакам повеќе од мајка ми, и од татко ми, уф колку сладок си,"
знам, видов, многу ме сакаш, мене и парите негови, знам те сфаќам.
Извини мацо, немам да те частам. "Нема везе Нож, сама ќе си платам".
Прва, друга вечер, седам ко грбав, незнам како не те познав дека во тебе се крие мрља.
Моја срна, ноќта бурна, ти седиш будна, твојата дунда чека нова рунда.
Тогаш сањам, во кревет дека ти ме сањаш, ти се ваљаш со други за да вртиш пара.
Не се замараш дали некого повредуваш, се уште веруваш дека незнам ништо верувај,
само сањај дека се уште те сакам, само сањај дека некогаш ќе ти се вратам.
Година време те пратам и патам дека дома носиш плата фуфо вредна 24 карата.
Сега сфаќам на каква фора паѓам "Мое слатко Ноже денес пак ме појача тата".
Каква фора може да ти пушти дроља, каков ќеш од тата кога тата не те видел дома од кога.
Како новиот момак, држен ли е под контрола, не го пуштај да го чуваш во футрола.
Моли го него, и ќе го јадеш бедот, и кога ќе те фрли фуфо лажи дека не плачеш по него.
Фуфо лажи ги дека не плачеш по него ја.....

Деки о2 [рефрен]

Веќе ти спомнав дека сум тој што ќе те гони, тој психо по кого солзи рониш.
Ма ти добро знаеш, знам и јас. Бејби ти си потрошен материјал.
Веќе ти спомнав....

Нож

Слушај брат, па и да плаче ќе плаче по парите и колата, куќата, базенот, собата и моторолата.
Толку е млада жена, иде со стари. Зошто, знам, она сака материјали.
Неа ја пали нешто друго, цуро, ти сакаш ново, нејќеш старо, сакаш скапо, мудро.
Игра со план, нејќеш клупа сакаш стан, на одмор нејќеш Охрид сакаш на океан,
епа кога е гага, и солта ти е блага, лага до лага измислуваш дека го сакаш.
Тоа е животот на жена, ако си дроља имаш се, ако не си не си жена.
А денес дрољите за мене се производ го продаваат газот, цицињата те прават хот,
ти идиот, пун ко брод го вртиш ќешот, ја вртиш во креветот, она го врти џебот.
Стануваш, се будиш, галиш јастук брат ја нема. Парите, колата, златото, се ти снема.
Пиздиш, се тресеш, нервозен пијан цмиздриш, не си знаел дека поимот дроља сега е бизнис.

[рефрен]
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
ahhaaahhaha god vika tinja hahhaha ... aj kje se vozdrzam i kje kazam samo deka doboshot e carski :))))) ... mene ne mi se sviga ... na 20+ godini covek bi mozel da napise mnogu po silen tekst .... ima nogu po silni faci u MK so pisat mnogu po sustinski tekstovi na nogu po visok stil ... toa e od liricna gledna tocka .. a od produkciska gledna tocka - tinje .... haha ..... pozdrav .. moze nogu bolje...
Ocenka ?

5/10
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Abe me interesira sto se sluci so onaj EVIL-B imase eden raper so mrsna kosa od bitola.
Ziv li e ?? Pravi li uste rap.Edno vreme se derese tuka imal 2/3 albuma i planiral, imal ambicii on MTV Adria da ja rokne oti makedonskata rap scena bila sranje ???? Dajte malku info na tipot, misteriozno iscezna.... nekade u podzemjeto naj verojatno.
 

#LakersMK

iChangeWorlds
Член од
31 јули 2008
Мислења
1.325
Поени од реакции
250
Промоција на албумот на Raw n Wicked - R.E.S.P.E.C.T - Rapot E Samo Pochetok Ednash Chim Trgnesh
16ти Април во Хавана! Влез:150ден + CD !!! ПОВЕЛЕТЕ!

 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.354
Поени од реакции
4.857
je,je,je prejako e :) od koga e trakava ??
 
Член од
6 март 2010
Мислења
92
Поени од реакции
11
Хипхоп-изведувачот што се потпишува како Стиховен калибар го објави својот нов албум


Изданието насловено „Последниот завет“ донесува 15 нови песни на кои покрај него, како гости се појавуваат повеќе хипхоп-истомисленици од Македонија и од нашето соседство.

Според зборовите на Стиховен калибар, „Последниот завет“ претставува реално социолошко и филозофско согледување на извитоперената општествена реалност, односно метафора на деветтиот круг на пеколот, олицетворен во суровото секојдневие инфицирано од криминал, неморал и лицемерие, а воедно го означува и залезот на вистинскиот хипхоп, кој сé повеќе прераснува во мејнстрим.

Дискографијата на Стиховен калибар брои два албума, „In media res“ и новиот „Последниот завет“. Освен албумите, Стиховен калибар има објавено и две книги, едната е со афоризми, а другата е со урбаната тематика, која се вика „Општествена калакурница“.

http://www.novamakedonija.com.mk/New...tIzdanie=22257

omot mmm.jpg
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Хипхоп-изведувачот што се потпишува како Стиховен калибар го објави својот нов албум


Изданието насловено „Последниот завет“ донесува 15 нови песни на кои покрај него, како гости се појавуваат повеќе хипхоп-истомисленици од Македонија и од нашето соседство.

Според зборовите на Стиховен калибар, „Последниот завет“ претставува реално социолошко и филозофско согледување на извитоперената општествена реалност, односно метафора на деветтиот круг на пеколот, олицетворен во суровото секојдневие инфицирано од криминал, неморал и лицемерие, а воедно го означува и залезот на вистинскиот хипхоп, кој сé повеќе прераснува во мејнстрим.

Дискографијата на Стиховен калибар брои два албума, „In media res“ и новиот „Последниот завет“. Освен албумите, Стиховен калибар има објавено и две книги, едната е со афоризми, а другата е со урбаната тематика, која се вика „Општествена калакурница“.

http://www.novamakedonija.com.mk/New...tIzdanie=22257

Прегледај го приврзокот 42358
Уште еден фашистички албум, уште тоа ни требаше.
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Тоа е брат умре рапот во Македонија пред многу години.
Пример "Пичката ти смрди" од Токсикологија,на тоа се сведе рапот денес,кочијаши,а порано требеше да барам по речници на Смилен зборовине што значат.
Ја кога бев четврто одделение цело маало ми се смееше дека сум слушал САФ и Темна Страна.
Не дека бев нешо раперски образован,само едно по едно цеде од САФ,Темна Страна и Еминем имав две Marhal Matters LP и Eminem Show,едвај најдени по пазарче,али тоа време интернет беше научна фантастика.

Брате, исто и јас. Кога слушав Македонски Рап па и странски во 2-3 одделение, цело маало и во клас ми се смееа. Сите слушаа ''Виножито, на небо сапуница''. А сега кога сите слушаат рап јас им се смеам! Зборам за од мое маало
 

Kajgana Shop

На врв Bottom